Jak oszczędzać w gospodarstwie domowym?
Oszczędzanie w gospodarstwie domowym jest szczególnie ważne dla tych osób, które dysponują stosunkowo niewielkimi dochodami. Wszyscy, którzy aktualnie nie mają możliwości podwyższenia swoich dochodów, mogą poprawić swoją sytuację finansową dzięki racjonalnemu gospodarowaniu dostępnymi środkami.
Zapisuj swoje dochody i wydatki. Zapiski takie można prowadzić w zeszycie, jednak najwygodniej jest stworzyć sobie specjalny arkusz w Excelu dostosowany do osobistych potrzeb. Korzystanie z arkusza kalkulacyjnego stanowi duże ułatwienie, gdyż program sam podlicza nam poszczególne pozycje a ponadto nasze wyliczenia są bardziej przejrzyste. Wyliczenia najlepiej jest prowadzić w okresach miesięcznych. Dobrze jest z jednej strony wpisać wszystkie dochody a z drugiej wydatki. Od dochodów odejmujemy wszelkie wydatki stałe typu rachunki związane z utrzymaniem mieszkania czy koszty użytkowania samochodu. Po ich odjęciu widzimy ile zostanie nam na żywność, chemię, ubrania, leki, rozrywki, wakacje i oszczędności. Robienie takich zapisków, co prawda zajmuje trochę czasu jednakże warto je prowadzić chociażby przez kilka miesięcy, aby uzyskać ogólną orientację w naszych wydatkach. Po takim czasie będziemy wiedzieć mniej więcej ile pieniędzy wydajemy miesięcznie na żywność czy ubrania.
Oszczędzaj wodę i energię w domu. Jeśli jeszcze do tej pory tego nie zrobiłeś koniecznie zamontuj wodomierze i podzielniki ciepła. Wodę możemy także oszczędzać dzięki perlatorom, stosowaniu nowoczesnych spłuczek w toaletach i używaniu zmywarki. Aby zmniejszyć rachunki za energię zainwestuj w żarówki energooszczędne i umieść je we wszystkich pomieszczeniach, gdzie światło jest włączane na dłużej. Korzystaj także z tańszej, drugiej strefy energetycznej. Warto również zainwestować w wymianę starych sprzętów agd na nowsze o klasie energetycznej A.
Wiele zaoszczędzić można także przy okazji zakupów. Najlepiej jest wykonywać raz na kilka tygodni duże zakupy w supermarketach, gdyż jest tam dużo taniej. Ważne jest by na takie zakupy chodzić z listą zamiast kupować produkty z promocji, które nie są nam tak naprawdę niezbędne. Dobrym nawykiem jest bieżące przygotowywanie takiej listy, tzn. wtedy, gdy akurat zauważamy, że kończy nam się dany produkt wpisujemy go na listę, wiszącą na przykład na lodówce. Unikaj zakupów w drogich sklepach osiedlowych oraz całodobowych. Warto odwiedzać dyskonty a warzywa i owoce kupować na bazarach. Na zakupy do supermarketu lepiej nie zabierać małych dzieci.
Zakupy ubraniowe dobrze jest robić w czasie sezonowych promocji. Wiele tanich ciekawych rzeczy można znaleźć w lumpeksach a również w sklepach internetowych. Kupując w sieci warto korzystać z porównywarek internetowych, dzięki czemu nie będziemy przepłacać a dodatkowo możemy przeczytać jak oceniają dany produkt inni konsumenci. Osoby, które mają ograniczony budżet na ubrania powinny takie zakupy wykonywać szczególnie starannie i rozsądnie. Wskazane jest by kupować rzeczy droższe, ale dobre gatunkowo, o uniwersalnych krojach, na przykład buty skórzane, które z pewnością posłużą dłużej od obuwia ze skóry ekologicznej.
Gotuj w domu. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale zapewnisz także swojej rodzinie zdrowsze posiłki. Niestety jest to rozwiązanie dobre tylko dla osób, które dysponują wolnym czasem. Jeśli widzisz, że zostają ci produkty, którym niedługo skończy się okres przydatności do spożycia koniecznie je wykorzystaj. Jeśli nie wiesz, co ugotować z danych produktów, skorzystaj z wyszukiwarek dostępnych na stronach kulinarnych. Po wpisania produktów wyświetlają się potrawy, które można przygotować z ich użyciem. Latem i jesienią rób domowe przetwory, dzięki nim można przygotować pyszne i bardzo tanie sałatki do obiadu na całą zimę. W domu można samodzielnie przygotować wiele tanich i pysznych potraw, jak chociażby: naleśniki, kopytka, pierogi, krokiety, zapiekanki ziemniaczane, ryż z jabłkami, placki ziemniaczane, racuchy itp. Kupuj tylko tyle pieczywa ile potrzebujesz, a na wypadek gdybyś potrzebował więcej miej zawsze chleb w zamrażalniku. Na kuchennym parapecie warto wyhodować szczypiorek czy pietruszkę by móc użyć kilka gałązek do zupy zamiast kupować cały pęczek.
Oszczędzaj na telefonach korzystając ze bezpłatnej telefonii internetowej. Pamiętaj również o tym, że w Internecie są strony, dzięki którym, można na przykład za czytanie artykułów i uzbieranie odpowiedniej liczby punktów otrzymać kwotę na doładowanie telefonu.
Korzystaj z bankowości internetowej. Dzięki niej masz dostęp do konta, gdzie nie płacisz nic za jego otwarcie oraz prowadzenie. Internetowe przelewy z takiego konta również są bezpłatne, dzięki czemu możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy przy okazji opłacania rachunków.
Unikaj kredytów i nie nadużywaj kart kredytowych. Kredyty mają sens tylko wtedy, gdy służą inwestycjom lub nabywamy mieszkanie, na które trzeba by odkładać wiele lat. Dobrze się zastanów przed zaciągnięciem kredytu samochodowego, mając na uwadze fakt, że auto bardzo szybko traci na wartości. Również kredyty gotówkowe należy zaciągać w sposób przemyślany, szczególnie, gdy ma to być kredyt świąteczny czy wakacyjny.
Uważaj na drobne wydatki-zwykle niepostrzeżenie w ich wyniku w skali miesiąca zbiera się spora sumka. Jeśli masz ograniczony budżet staraj się nie jadać na mieście i unikać drogich i niezdrowych przekąsek typu: chipsy, cola, batony.
Zawsze staraj się odkładać, chociaż 10% swoich ogólnych dochodów i rób to w pierwszej kolejności przy ustalaniu miesięcznego budżetu. Jeśli obawiasz się, że możesz wydać te pieniądze najlepiej od razu przelej je na inne konto, na przykład oszczędnościowe.
Szukaj dodatkowych dochodów – jest wiele możliwości na dorobienie: korepetycje, tłumaczenia, sprzątanie, udział w prezentacjach, badaniach konsumenckich, pisanie artykułów, sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów na allegro, tworzenie stron www, wynajem wolnych pokoi, umieszczenie reklamy na domu czy samochodzie, sprzedaż złomu itp.
Oszczędzaj mądrze i nie zatrać się w swoim oszczędzaniu, bo może ono doprowadzić cię do skąpstwa. Nie warto na przykład odwiedzać 10 oddalonych znacznie od siebie hurtowni w poszukiwaniu najniższej ceny, bo może okazać się, że różnica w cenie jest niższa niż koszt paliwa a poświęcony czas to również utracony pieniądz.
Jeśli dojeżdżasz codziennie swoim samochodem daleko do pracy w celu obniżenia kosztów możesz poszukać współpasażera na dojazdy. W Internecie działają specjalne serwisy, które kojarzą tego typu osoby.
Porzuć palenie i inne nałogi typu hazard czy gry losowe. Staraj się wydawać pieniądze rozsądnie i nie robić tego impulsywnie. Unikaj konkursów sms-owych, które są tak skonstruowane, aby wyciągnąć od użytkowników jak najwięcej pieniędzy.
Czasopisma możesz czytać w Internecie, w czytelni lub wymieniać się numerami z sąsiadką czy przyjaciółką.
Pamiętaj o tym, że jest wiele tanich lub darmowych rozrywek. Jeśli jest ciepło można wybrać się na wycieczkę rowerową do lasu czy nad jezioro, na piknik, festyn. W muzeach i galeriach jest zwykle jeden dzień w tygodniu z bezpłatnym wstępem. Nie rezygnuj z aktywności i uprawniania sportu, masz do wyboru wiele możliwości: bieganie, gry zespołowe na powietrzu, pływanie w jeziorze, jazdę na rolkach, rowerze.
Są grupy produktów i usług, na których zdecydowanie nie warto oszczędzać. Pamiętaj o tym by nie oszczędzać na jedzeniu, czyli nie kupować najtańszych produktów oraz nie jeść artykułów, które są przeterminowane. Nie należy także oszczędzać na usługach medycznych, jest szczególnie ważne by regularnie wykonywać sobie badania profilaktyczne i odwiedzać stomatologa. Nie należy również oszczędzać na ubezpieczeniach, gdyż nigdy nie wiadomo, jaka sytuacja losowa nas spotka.
• Przeczytaj teraz:
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-06-08 16:12:38
Ostatnio zmieniony: 2013-05-10 23:27:53
Ostatnio zmieniony: 2013-01-30 08:56:40
Ostatnio zmieniony: 2012-10-18 14:13:38
Ostatnio zmieniony: 2012-10-03 13:16:16
Ostatnio zmieniony: 2012-10-03 12:59:50
Ostatnio zmieniony: 2012-10-02 09:39:12
Ostatnio zmieniony: 2012-07-27 18:30:26
Ostatnio zmieniony: 2012-07-27 15:46:36
Ostatnio zmieniony: 2012-06-05 13:06:32
Ostatnio zmieniony: 2012-06-04 09:50:27
Ostatnio zmieniony: 2012-04-18 17:24:53
Ostatnio zmieniony: 2011-10-27 15:02:14
Ostatnio zmieniony: 2011-09-09 00:03:52
Ostatnio zmieniony: 2011-07-28 16:03:31
Ostatnio zmieniony: 2011-03-24 08:30:11
Ostatnio zmieniony: 2011-02-05 02:17:49
Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 16:26:24
Ostatnio zmieniony: 2010-09-24 00:33:53
Ostatnio zmieniony: 2010-08-26 10:46:35
Dodaj komentarz