Jak oszczędzać pieniądze?

Każdy z nas chciałby wydawać jak najmniej, dostawać jak najwięcej i do tego jeszcze zaoszczędzić tyle, by móc co miesiąc coś odłożyć. Pracując na domowym budżetem możemy poprawić stan naszych finansów na tyle, by znaleźć duże możliwości zaoszczędzenia sporej ilości gotówki.

  • Chęć mądrego oszczędzenia gotówki
1

Z początkiem każdego miesiąca lub końcem potrzebnego przygotujmy sobie orientacyjne kwoty jakie możemy przeznaczyć na jedzenie, drobne przyjemności, stałe opłaty. W ciągu miesiąca trzymajmy się tego budżetu aż dojdziemy do takiej umiejętności zarządzania naszym osobistym budżetem, że będziemy doskonale wiedzieli ile wydajemy na każdą z dziedzin naszego życia. Pozwoli nam to zobaczyć na czym można zaoszczędzić, co ograniczyć i jak dużą kwotę pieniędzy możemy być w stanie miesięcznie odkładać.


2

W planowaniu wydatków starajmy się zawsze przeznaczać choćby najmniejszą kwotę do odłożenie. Nie wydane chociażby 50 zł nie zrobił nam dużej różnicy a w skali roku pozwoli na odłożenie konkretnej ilości gotówki.


3

Szukajmy oszczędności w stałych opłatach typu woda, prąd, opłaty za rachunki telefoniczne. Nie chodzi oczywiście o nie korzystanie z prysznica czy zapalanie świecy zamiast włączania lampy, a o mądre zużywanie wody i prądu. Dużo zaoszczędzimy włączając tylko pełną zmywarkę, pralkę, a nie wypełnioną do połowy, a także wybierając pakiety na rozmowy z telefonów komórkowych do numerów bądź też sieci najczęściej przez nas wybieranych.


4

Udając się na zakupy do dużych sklepów sieciowych miejmy zawsze przygotowaną listę zakupów, które rzeczywiście są nam potrzebne. Niestety sieci marketowe i dyskontowe robią wszystko, aby przekonać nas do kupienia jak największej ilości produktów , nie do końca zawsze nam potrzebnych. Poświęćmy więc kilka minut przed wyjściem do sklepu na sporządzenie listy zakupów i razem z nią róbmy zakupy.


5

Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnych produktów, jednego rodzaju mleka, płatków czy herbatników warto zainwestować w kupowanie tego typu produktów w pakietach typu 2+1 gratis lub tym podobne. Zwróćmy jednak uwagę, by z takich promocji wybierać tylko te przedmioty, które rzeczywiście są przez nas regularnie używane. W przeciwnym wypadku po prostu dajemy się nabrać na sztuczki marketingowe i tracimy pieniądze.


6

Przed dokonaniem większego zakupu typu sprzęt ADG czy RTV warto sprawdzić ceny w sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych. Może się okazać, że nawet płacąc za przesyłkę zapłacimy za dany produkt taniej niż w sklepie stacjonarnym. Wiele sklepów ma również przesyłki gratis, a więc każda różnica w cenie będzie naszym czystym zyskiem. Pamiętajmy dodatkowo, że kupując w sklepach internetowych mamy możliwość zwrotu zakupionego towaru do 10 dni bez podania przyczyny, nie ma więc obawy, że kupimy przysłowiowego „kota w worku”.


7

Ograniczanie jedzenia na mieście i na wynos jest chyba punktem, który może nam przynieść największe oszczędności, szczególnie jeśli jesteśmy osobami jednocześnie pracującymi i studiującymi bądź też mającymi pracę w niestandardowych godzinach pracy. Szybki wypad na miasto wydaje się łatwym i przyjemnym rozwiązaniem. Jednak pochłania takie ilości gotówki, jakie pozwoliłyby na kilka razy większą ilość obiadów przygotowanych przez nas w domu.


8

Zrezygnujmy z płacenia za stałe rachunki w okienkach bankowych bądź pocztowych.
Przeniesienie takich płatności na przelewanie konkretnych kwot z rachunku bankowego przez nas samych z rachunku bankowego pozwoli nam na zaoszczędzenie na opłatach za operacje gotówkowe na banku bądź poczcie. Nawet jeśli nasz bank będzie pobierał opłaty za przelew, będą to kwoty niższe niż opłaty bankowo - pocztowe, a może się zdarzyć i tak że transakcja będzie bezpłatna, gdyż wykonana będzie w ramach tego samego banku.


9

Unikajmy transakcji bezgotówkowych. Płacenie kartami być może jest wygodne, a wielu również powie że zrezygnowanie z gotówki w portfelu w ramach przejścia na „plastik” jest bezpieczniejsze, bo w razie kradzieży można zablokować kartę płatniczą, a ukradzionej gotówki nikt nam nie zwróci. Jednakże płacenie kartami płatniczymi sprawia, że nie mamy kontroli na ilością wydawanych pieniędzy, niczego nam nie ubywa w portfelu, nie czujemy więc wydatków jakie ponosimy w rzeczywistości. Lepiej wypłacać gotówkę przez planowanymi zakupami i na własne oczy widzieć ile jej nam ubywa z portfela.


10

Wypłacajmy gotówkę w bezpłatnych bankomatach. Mogą to być bankomaty naszego banku bądź też sieci typu Euro net, w których to bankomatach wypłaty gotówki z kart wszystkich banków są bezpłatne. W skali miesiąca możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, a chyba lepiej przeznaczyć taką kwotę chociażby na bilet do kina?


11

Uwagi i spostrzeżenia

- Zapisujmy wydatki codzienne, cotygodniowe i comiesięczne, a będziemy mogli


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.07.2009

Komentarze

cenna wiedza

Ostatnio zmieniony: 2013-02-05 09:02:10

ech, chyba troche liczylam na cos czego jeszcze nie wiem, na jakies "odkrycie ameryki". bo to co tu napisane, to a i owszem racja i prawda w 100% ale wieszkosc z nas i tak z tych rad korzysta-bardziej lub mniej swiadomie:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 02:30:58

PKO pobiera właśnie takie kwoty za wypłaty z innych bankomatów ;/

Ostatnio zmieniony: 2012-10-25 13:00:53

Nie zgodzę się z pkt 9. Płatność kartą pozwala lepiej zapanować nad wydatkami. Przeglądając wyciąg widzimy dokładnie gdzie i kiedy, ile wydaliśmy, a gotówka rozpływa się w powietrzu. Chyba, że kolekcjonuje się wszystkie paragony albo robi notatki.

Ostatnio zmieniony: 2012-05-15 09:58:12

dobre porady, ale troche duzo czytania

Ostatnio zmieniony: 2010-08-28 12:37:39

Te porady to absolutne minimum dla każdego.

Ostatnio zmieniony: 2010-08-18 16:02:27

porady super, uwaga tylko co do płatności kartami-niektóre banki wymagają kilku płatności wykonanych kartą w miesiącu. W przeciwnym wypadku potrącają określona kwotę (ok 6 zł- chyba w PKO z żubrem:)
Pkt 10 porad ,,jak oszczędzać pieniądze,,nie dotyczy PKO bp.20.10.2009 wypłaciłem w EURONET 150 PLN.
PKObp za powyższą transakcję potrącił mi 5 PLN.
pozdro.el