Jak wyznaczyć środek ciężkości figury płaskiej ?
Środek ciężkości koła, trójkąta równobocznego, kwadratu można wyznaczyć dość prosto. Czasami środek ciężkości innej regularnej figury można wyznaczyć stosując powszechnie dostępne wzory matematyczne. A co zrobić gdy wzór matematyczny nie istnieje albo co gorsze figura płaska ma całkiem nieregularny kształt? Z tej porady dowiesz się jak wyznaczyć środek ciężkości dowolnej figury płaskiej.
- • karton, sklejka, płyta, coś z czego można wyciąć figurę płaską.
- • ołówek
- • linka lub cienka mocna nić
Postaraj się o kawałek cienkiej linki lub mocnej nici i przymocuj ją tak, aby swobodnie zwisała w dół.
Przygotuj figurę płaską (możesz ją wyciąć z grubego kartonu, płyty pilśniowej lub cienkiej sklejki). Na rysunku tą figurą jest czworokąt o nieregularnych kształtach.
Przymocuj twoją figurę płaską do zwisającej linki lub nici. Miejsce przymocowania może być dowolne. Ważne aby linka lub nić "przecinała" figurę przez całą jej długość i wychodziła na zewnątrz figury.
Nanieś na figurę płaską ołówkiem linię, którą została wyznaczona przez zwisającą linkę. Na lewym rysunku przedstawiona jest ta sytuacja. Zwisająca nić przechodzi przez punkty X oraz A. Punkt X jest punktem zaczepienia nici (linki) do figury płaskiej nieregularnej (czworokąt). Punkt A to punkt przecięcia swobodnie zwisającej nici z krawędzią figury płaskiej. Zatem ołówkiem należy narysować linię przechodzącą przez punkty X oraz A.
Teraz odczep nitkę i zamocuj ją ponownie w innym miejscu figury płaskiej. Dobrze jest aby nowowyznaczony punkt zaczepienia leżał tym razem jak najdalej od narysowanej wcześniej ołówkiem linii XA. Sytuacja ta jest przedstawiona na rysunku po prawej stronie.
Teraz figura płaska jest przymocowana do nici w punkcie Y. Punkt B to punkt przecięcia swobodnie zwisającej nici z krawędzią figury płaskiej. Zatem ołówkiem należy narysować linię przechodzącą przez punkty Y oraz B. Punkt przecięcia linii XA oraz YB to środek ciężkości figury płaskiej. Na rysunku oznaczony jest literą S.
Dodaj komentarz