Jak dobrać rezystor do diody LED?

W wielu amatorskich układach dioda LED występuje jako część składowa. Często się jednak zdarza, że dioda, której teoretyczna żywotność wynosi 100 000 godzin wysiada już po kilku minutach. Co jest tego przyczyną? Źle dobrany rezystor. W tym poradniku pokażę, jak wybrać ten o odpowiedniej wartości.

  • kartka i długopis
1

Najpierw trochę teorii. Wzór wykorzystywany w naszych obliczeniach pochodzi z prawa Ohma, które mówi o tym, że natężenie prądu elektrycznego płynącego przez przewodnik jest wprost proporcjonalne do wartości jego napięcia i odwrotnie proporcjonalne do rezystancji przewodnika. Brzmi jak czarna magia, ale rozumieć musimy tylko tyle, że prawo to pokazuje zależności pomiędzy wartościami U (napięcie), R (opór) i I (natężenie). Pora na praktykę!


2

Dla każdej diody istnieje inna granica bezpiecznego napięcia. Dla niebieskich jest to ok. 3-3,5V. Zielone i żółte: ok. 2,5V. Pomarańczowe: 2,2V. Czerwone: ok. 1,6V. Natężenie bezpieczne dla diody oscyluje w granicach 20mA, czyli 0,02A.

Wartość opornika liczymy ze wzoru R=(Uzasilanie - Udiody)/I(natężenie bezpieczne dla diody)


3

W naszym przypadku podłączać będziemy diodę niebieską do źródła prądu o napięciu 12V. Podstawmy dane pod wzór:

R=(12V - 3V)/0,02A
R=9/0,02A
R=450 Ohm


4

Z obliczeń wynika, że jeśli zastosujemy rezystor o oporze 450 Ohm, dioda nie powinna się spalić. Oczywiście te wartości są przybliżone, warto eksperymentować, żeby uzyskać najlepszy kompromis pomiędzy trwałością diody i wydajnością całego układu.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.03.2011

Komentarze