Zapalenie dziąseł u psa - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie dziąseł u psa zwykle kojarzy się z czymś zupełnie niegroźnym. Niestety, z tego powodu wiele opiekunów bagatelizuje tę chorobę, co może prowadzić do sporych komplikacji. Jakie mogą być przyczyny stanu zapalnego? Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój? Jak leczyć zapalenie dziąseł u psa?

1

Zapalenie dziąseł i paradontoza u psa - przyczyny

Zapalenie dziąseł i paradontoza u psa - przyczyny

Zapalenie dziąseł u psa jest przeważnie skutkiem nagromadzenia się płytki bakteryjnej na powierzchni zębów oraz przyzębia. Z początku pojawia się jedynie lekki, żółty nalot, który z czasem, może zmienić się w kamień nazębny. Choć sam nalot nie jest groźny, nie powinniśmy go bagatelizować. Jeśli nie zadbamy o usunięcie go i regularne czyszczenie psich zębów, może dojść do nagromadzenia się bakterii beztlenowych, które sprzyjają rozwojowi kamienia, a co za tym idzie - zapalenia dziąseł u psa. Ten stan z kolei może powodować rozwój paradontozy, czyli zapalenia przyzębia, a także prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, jak choroby nerek czy wątroby. Z tego względu, tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja zębów pupila. Szczegółowe instrukcje na temat dbania o uzębienie zwierząt domowych, znaleźć można w artykule: https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/zdrowie/jak-dbac-o-zeby-psow-i-kotow, gdzie wskazano, jak i czym czyścić zęby u psa i kota.


2

Zapalenie dziąseł u psa - objawy

Charakterystycznym objawem zapalenia dziąseł u psa jest zmiana ich koloru. Zamiast delikatnej, różowej barwy można zaobserwować mocne zaczerwienienie na linii zębów. To sygnał, by niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który sprawdzi stan dziąseł i przyzębia naszego pupila.Podczas diagnostyki, problemem mogą być czarne dziąsła u psa, które znacznie utrudniają stwierdzenie stanu zapalnego. Na szczęście zaczerwienienie dziąseł to nie jedyny objaw zapalenia, z jakim możemy się zetknąć. Psy borykające się z tą chorobą mają także problemy z nadmiernym ślinieniem się, nieprzyjemnym zapachem z pyska, a także żółtym lub brązowym osadem na zębach. Może zdarzyć się również, że zwierzak traci apetyt, będzie bardziej apatyczny i wystąpią problemy z gryzieniem. Każdy z powyższych objawów wymaga konsultacji z lekarzem.


3

Co na zapalenie dziąseł u psa?

Gdy pojawi się zapalenie dziąseł u psa, leczenie domowe zwykle nie wystarczy. Regularnym czyszczeniem zębów za pomocą specjalnej pasty oraz szczoteczki można zapobiec rozwojowi choroby i opóźnić nawracające zapalenie dziąseł u psa, jednak nie da się wyleczyć w ten sposób zwierzęcia.To, jak przebiega leczenie zapalenia dziąseł u psa zależne jest od stopnia zaawansowania choroby. Często oprócz włączenia antybiotykoterapii, konieczny jest także zabieg sanacji jamy ustnej, czyli usunięcia kamienia nazębnego w znieczuleniu. To istotne, ponieważ płytka bakteryjna odkłada się nie tylko w miejscach widocznych gołym okiem, ale także wchodzi pod powierzchnię dziąseł, powodując stan zapalny.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.03.2023

Komentarze