Wszystko o zdrowym żywieniu kotów

W jadłospisie kota muszą znaleźć się obowiązkowo proteiny, witaminy, węglowodany, tłuszcze i minerały. Dopiero tak stworzona dieta, pozwala na prawidłowy rozwój i utrzymanie dobrej kondycji kota. Wszystkie te składniki znajdują się w gotowych karmach bytowych dla kotów. Jednak należy uważać na skład pokarmu, ponieważ wiele tych karm może je uczulać. Oto kilka praktycznych uwag, co do żywienia kota.

  • karma specjalistyczna - weterynaryjna, karma bytowa, mokra i sucha, woda do picia
1

Dieta kota

Dieta kota http://foter.com/f/photo/2479472107/086e70f3cf/

Składniki pokarmowe niezbędne w kociej diecie, to przede wszystkim białko. Zapotrzebowanie na nie dla kota jest dużo większe niż w żywieniu psa. Białko znajduje się w mięsie, rybach, jajkach oraz mleku. Na pewno te składniki mają ogromny wpływ na odporność i kondycję kota.


2

Niezbędne białko

Niezbędne białko http://foter.com/f/photo/6902688638/66f8cf803a/

Jajka posiadają dużo białka, ale kotu należy podawać w ograniczonej ilości i niesurowe, najlepiej zmieszane z warzywami, jako dodatek do karmy. Wiele kotów lubi samo, ugotowane jajko, nawet bardziej sięga po żółtko. Gotowe, mokre karmy często mają w swoim składzie wypełniacze w postaci warzyw (marchewka, fasola, pomidory, kukurydza, ogórki, ziemniaki).


3

Dieta mięsna

Dieta mięsna http://foter.com/f/photo/5989194472/3b0e4c075e/

Mięso dla kota to rarytas. Z natury koty uwielbiają surowe, takim też się żywią, będąc na wolności. W diecie żywieniowej kota nie może zabraknąć mięsa, najlepiej chudego, wysokiej, jakości cielęciny, baraniny, mięsa królika, czy wołowiny. Mięso drobiowe jest lubiane przez koty, ale często może uczulać, wywołując alergię. Wieprzowina jest niebezpieczna dla kota, nawet ugotowana. Może ona zawierać wirusa, który zabija zwierzęta domowe i dzikie oraz wywołuje śmiertelną chorobę Aujeszky'ego. Pozostałe mięsa muszą być sparzone w wysokiej temperaturze lub lekko podgotowane.


4

Przysmak rybny

Przysmak rybny http://foter.com/f/photo/64447610/13922da1e3/

Ryby posiadają kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6, które są bogate w wapń. Pomimo, że kot chętnie je spożywa, to nie można przesadzać z ich podawaniem. Zbyt częste spożywanie ryby może doprowadzić do gromadzenia się kamieni w drogach moczowych, przez co wytrącają się kryształki, które blokują mocz. Może to powodować problemy z pęcherzem u kota. Dlatego zaleca się podawać rybę kotu nie częściej niż raz w tygodniu. Nie podawaj kotu ryby wędzonej ani z puszki dla ludzi, gdyż znajduje się w niej sól i szkodliwe przyprawy. Jeżeli kot lubi rybę, to daj mu tylko gotowaną i to w małej ilości. Nie karm kota rybą z ośćmi, bo może sobie uszkodzić przełyk lub połamać zęby na twardych i ostrych ościach.


5

Uwaga na węglowodany

Węglowodany dostarczają niezbędną energię kotu do prawidłowego funkcjonowania. Ich dawkowanie musi być rozsądne, gdyż kumulują się w tkance tłuszczowej i mogą stać się przyczyną otyłości kota. Ziemniaki, ryż, warzywa i płatki zbożowe są bogate w węglowodany.


6

Zawsze świeża woda w miseczce

Zawsze świeża woda w miseczce http://www.flickr.com/photos/pauldineen/4100383986

Pamiętaj, że kot musi mieć dostęp do świeżej wody. W sklepach masz do wyboru wiele fontann, gdzie leci bieżąca woda, źródełka i poidełka. Nie zostawiaj starej wody, zawsze dostają się tam resztki jedzenia i woda zaczyna się psuć. Jeżeli masz "twardą" wodę w kranie, to lepiej nalej ją do butelek i podawaj kotu taką odstaną, gdzie kamień osiądzie na dnie. Możesz też przegotować wodę i w takiej formie podawać. Woda zbyt chlorowana może kota uczulać i będzie miał problemy ze skórą. Nie wszystkie koty tak reagują, ale zdarzają się takie przypadki. Sprawdź, czy Twój kotek nie należy do uczuleniowców.


7

Karma zróżnicowana

Karma zróżnicowana http://foter.com/f/photo/4712261950/9dc1b1a61b/

Nie ograniczaj się w podawaniu jedzenia kotu tylko do suchej karmy. Dawaj mieszaną karmę, ale dostosowaną do jego potrzeb żywieniowych oraz trybu życia. Nie przekarmiaj kotka, bo szybko przybędzie mu kilogramów i roztyje się. Karmę mokrą podawaj, gdy jesteś w domu. Nie zostawiaj jej, gdyż szybko wywietrzeje i zacznie się psuć w miseczce. Zawsze podawaj tą samą ilość karmy i nie ulegaj kotu, że chce jeszcze więcej. Możesz też podawać ugotowaną, domową karmę od czasu do czasu tak dla odmiany, ale uważaj, by nie rozregulować żołądka kotka. Karma sucha doskonale działa na oczyszczanie płytki nazębnej u kota.


8

Karma specjalistyczna

Karma specjalistyczna karma przeciw alergii skórnej

Ten rodzaj karm dostępny jest u lekarzy weterynarii lub w specjalistycznych, internetowych sklepach zoologicznych. Ich jakość jest różna, możesz nabyć od najtańszej do najdroższej. Karmy specjalistyczne stosowane są dla kotów chorych lub będących na specjalnych dietach. Tu bardzo ważne jest, aby dokładnie, co do grama przestrzegać porcji przeznaczonych do jedzenia. Poza tym karmy te stosuje się w większości przypadków dożywotnio lub przez określony czas. Pokarm ten nie należy do zakupów tanich, są to produkty o bardzo wysokiej jakości. Radą jest kupowanie w sklepie internetowym w ilościach hurtowych, wtedy jest to dużo tańsze, a produkty starczają na dłuższy czas. Skład tych karm jest odpowiednio zbilansowany, dlatego kota nie należy dodatkowo karmić innymi karmami bytowymi.


9

Mleko nie dla kota

Mleko nie dla kota http://www.flickr.com/photos/24736216@N07/5955481801

Przetworzone mleko krowie nie jest odpowiednie dla małego kotka jak i dorosłego osobnika. Oczywiście koty lubią je, ale nie oznacza to, że jest ono dla nich zdrowe. Mleko ze sklepu nie zawiera tauryny, która jest obecna w mleku kociej mamy. W związku z tym, mleko zwykłe nie wnosi żadnej wartości odżywczej dla kota, a może jedynie rozregulować żołądek. Dlatego małemu kotkowi nie podawaj mleka z kartonu. Jeżeli jednak bardzo chcesz, to kup w sklepie zoologicznym lub u weterynarza specjalne mleko w proszku, które przygotujesz dla kotka. Takie mleko zawiera wszystkie składniki, które znajdują się w mleku matki i jego skład jest zbliżony do naturalnego.


10

Trawa zielona

Trawa zielona http://www.flickr.com/photos/jmurawski/3456407473

Kot musi mieć możliwość jedzenia trawy, ponieważ w ten sposób pozbywa się nadmiaru sierści, którą zlizuje podczas mycia. Zbyt duża ilość sierści może zatkać przełyk i dlatego kot zmusza się do oczyszczenia go poprzez wymioty zalegającej sierści. Najlepiej zasadź ekologiczną trawę w doniczce i postaw koło miseczek do jedzenia. Możesz też do karmy mokrej dodać pokrojoną, drobną trawę. Najlepsza trawa dla kota, to ostra i takiej też szuka on na podwórku. W sklepach zoologicznych dostępna jest trawa w sprasowanych tabletkach, która pomaga kotu w pozbywaniu się sierści. Pamiętaj, że nie wszystkie rośliny domowe są bezpieczne dla kota do gryzienia. Jeżeli dajesz kotu trawę z podwórka, to tylko taką, która jest niezanieczyszczona i nie rośnie przy ruchliwej drodze.


11

Przykładowe menu Sonii

Sonia dostaje karmę weterynaryjną, która jest specjalną karmą hipoalergiczną na bazie hydrolizowanego białka, ponieważ jest alergiczką. Ściśle musi przestrzegać dawki żywieniowej i sporadycznie je puszki mięsne, jak już to też specjalne bez kurczaka. Raz w tygodniu kupuję:
-rybę mrożoną(dorsz, mintaj kostka, filety w płatach) i gotuję bez przypraw ziołowych, chętnie konsumuje ją z dodatkiem ugotowanych warzyw (marchew, trochę ziemniaków, zamiennie daję ryż, zamiast ziemniaków);
-do mieszanki żywieniowej dodaję łyżkę oleju (może być rzepakowy, słonecznikowy lub oliwa z oliwek na zdrową i błyszczącą sierść);
-dodatkowo otrzymuje żółtko.Codziennie do picia daję jej przegotowaną wodę lub niegazowaną wodę mineralną, nigdy z kranu ze względu na to, że jest bardzo wrażliwa. Sonia dostaje gotowe krople, co drugi dzień na bazie kwasów i olejów Omega 3 i 6, ponieważ gryzie sobie futerko na brzuchu i nogach, preparat przyspiesza porost sierści w wyłysiałych miejscach i bardzo poprawia kondycję włosa.


12

Dieta dla Blekusia

Mój, starszy kocur Bleki może jeść zróżnicowaną karmę suchą i z puszki, uwielbia kurczaka, nie pogardzi kaczką i indykiem oraz rybami. Otrzymuje karmę mokrą i suchą o różnych smakach znanych firm o wysokiej i sprawdzonej jakości. Bleki dostaje też surowe mięso, ale uprzednio podgotowane, kupuję indyka z filetów, wołowe, serca, rzadko zje wątróbkę z kurczaka, lubi też rybne przysmaki (tuńczyka, łososia, czasami krewetki). Urozmaicam mu jego dietę, dodając warzywa, jako dodatek. To już starszy pan, więc dbam, aby dostawał także witaminy (tran w kapsułkach obowiązkowo, jajko żółtko, łyżkę oleju na skórę i sierść – raz na tydzień, mięsko w większych kawałkach na oczyszczanie zębów, rybkę gotowaną na wzmocnienie kości). Obydwoje dostają codziennie zieloną trawkę, którą myję pod bieżącą wodą, zanim im podam do jedzenia. Bleki dostaje profilaktycznie również preparat i widzę poprawę też na jego sierści. Jest błyszcząca i miękka w dotyku.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.08.2013

Komentarze