Świerzb u kota, co robić?

Świerzb u kota jest częstą chorobą i nie powinno się jej bagatelizować. Świerzb może wystąpić w różnych odmianach, znany jest, jako świerzb uszny, koci i drążący. Pasożyty te lubią ciepłe warunki i wilgotne środowisko, w którym swobodnie rozmnażają się, dlatego najczęściej pojawiają się w uszach kocich. Samice świerzbu drążą tunele w skórze i w ten sposób dochodzi do stanu zapalnego ucha. W fałdach skóry składają jaja, co u kota wywołuje dokuczliwy świąd.

  • wizyta u weterynarza, lekarstwa do smarowania, wiele cierpliwości i systematyczności w leczeniu,
1

Świerzb zaraźliwy dla innych zwierząt

Jeżeli zobaczysz charakterystyczne trzepanie głową i uporczywe drapanie po ucha twojego pupila, możesz mieć pewność, że Twój kot nabawił się świerzbu. Jeżeli wychodzi na podwórko to wzrasta prawdopodobieństwo zarażenia się świerzbem od innego kota lub zwierzęcia. Natomiast możesz być spokojny o siebie, ponieważ nie zakazisz się świerzbem od kota lub psa. Jednak nie oznacza to, że ludzie nie chorują na tę chorobę. Ten rodzaj roztocza, to świerzb ludzki i tu można bardzo łatwo zachorować poprzez bezpośredni kontakt oraz korzystanie z rzeczy, ale tylko osoby już zarażonej. Na świerzb koci podatne są koty osłabione lub starsze, których odporność organizmu została zmniejszona.


2

Reakcja kota na świerzb

Kocie uszy i miejsca zaatakowane przez pasożyta tak bardzo dokuczają, że żaden zarażony kot nie pozwoli dotknąć tam opiekunowi. Skóra go bardzo swędzi, zaczyna się intensywnie drapać, przez co wprowadza pazurami bakterie i podrażnia uszy. W ciężkim stadium choroby, kot może mieć problemy z przewodem słuchowym, a nawet grozi mu utrata słuchu. Zakażone miejsca nie goją się, co powoduje że ciągle powstają nowe rany. Kot chcąc sobie ulżyć rozdrapuje je i przenosi na bakterie na zdrowe obszary skóry. W uszach pojawia się wydzielina, o nieprzyjemnej woni, miesza się z woskowiną. Ten odór, to kolejny objaw, że kota zaraził się świerzbem. Zaniedbanie uszu kota i nieleczenie tej choroby, może przyczynić się do utraty sierści i wyłysienia. W miejscach, gdzie był świerzb, sierść u kota rośnie dużo wolniej i jest rzadsza.


3

Zapobieganie przed chorobą

Ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny u kota. Nie możesz polegać tylko na tym, że kot sam myje się. Po prostu nie da rady umyć sobie uszu w środku. Regularnie sprawdzaj stan uszu kota i stosuj krople na bazie oleju. Taka profilaktyka zabezpieczy, choć nie uchroni od zakażenia się kota świerzbem. Jednak na pewno zmniejszy ryzyko pojawienia się przykrego problemu. Jeżeli boisz się sam czyścić uszy kocie, a trzeba to robić bardzo delikatnie i z wyczuciem, to idź lepiej do weterynarza na zabieg czyszczenia. Uszy kocie są bardzo wrażliwe i nie możesz uszkodzić kanału słuchowego, bo kot straci słuch. Przy okazji lekarz przepisze krople lub profesjonalnie doradzi Ci, jak pielęgnować uszy kocie.


4

Leczenie świerzbu

Leczenie świerzbu http://www.flickr.com/photos/monica_r/7998334486

Najlepszym środkiem są okłady na zmienionych miejscach z preparatów na bazie siarki. Do tego dochodzi obowiązkowe czyszczenie codziennie uszu kota i usuwanie zaległej woskowiny ze świerzbem. Do wzmocnienia kuracji posłuży wspomagająca maść, którą smaruje się na obolałych uszach kota. W czasie leczenia, musisz zabezpieczyć miejsca chore, zakładając kotu specjalny kołnierz, który uniemożliwi drapanie. Niektórzy lekarze stosują zastrzyki przy leczeniu świerzbu. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Leczenie trwa od 2 tygodni do kilku miesięcy.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.07.2013

Komentarze