Pomysł na urządzenie przestrzeni domowej dla kota

Kot jest, jak małe dziecko, które rozwija się i wymaga ciągłej opieki. Najważniejsze jest zapewnienie mu odpowiedniej miłości i troski. Ważne jest też, abyś stworzył mu warunki podobne do tych, które miałby na wolności. Kotek musi mieć swoje miejsce do zabawy, jedzenia, toalety, odpoczynku i spania, dzięki temu będzie szczęśliwy i przeżyje wiele lat.

  • zabawki kolorowe, w każdym z pomieszczeń i przynajmniej jedno legowisko dla kotka
1

Stwórz przestrzeń i plac zabaw

Stwórz przestrzeń i plac zabaw www.flickr.com/photos/jon_a_ross/2729584557

Mały kotek wymaga nieustanego zainteresowania ze strony opiekuna i ciągłej zabawy z nim. Kiedy brakuje mu bodźców zewnętrznych, to zaczyna psocić. On tego nie traktuje brojenia w kategorii złych nawyków. Robi tak, bo mu się po prostu nudzi. Czemu papier toaletowy jest poszarpany i rozwinięty po całym domu? Poza tym papier jest miękki i można dobrze w niego wbić ostre pazurki. Musisz mu zapewnić wiele atrakcji, szczególnie, gdy nie ma Cię w domu. W tym czasie zostaw mu dużo, kolorowych zabawek, piłeczek, mat do drapania, wiszące, futerkowe myszki. Kotek ma mieć swój plac zabaw, z którego nie będzie chciał wyjść, a Ty spokojną głowę, że nic nie na broi.


2

Mieszkanie to koci rewir

Mieszkanie to koci rewir http://www.flickr.com/photos/13470115@N08/5871321315

Pamiętaj, że Twój malec będzie chciał się wszędzie wspinać i musisz mu to ułatwić. Stwórz mu miejsce, w którym będzie miał swoje, kocie królestwo. Koty zazwyczaj wdrapują się na drzewa w warunkach naturalnych i obserwują świat z wysoka. W domu musisz mu zapewnić podobne warunki. Kotek cały czas rośnie i będzie miał swoje wymagania, ale nie możesz go pozbawiać instynktu łowczego, zachowania dzikiego, które drzemie w każdym kociaku, nawet najbardziej łagodnym. System półek na różnych wysokościach i kryjówki, to namiastka tego, co koty potrzebują w domu. Dla kota świat najlepiej wygląda z góry, przecież jest typowym łowcą.


3

Drzewko lub drapak

Drzewko lub drapak Zdjęcie własne autora

To podstawowy rekwizyt w domu dla Twojego kota. Właśnie tam będzie mógł się czuć swobodnie, to jego królestwo. Stwórz mu niepowtarzalne miejsce do obserwacji oraz popołudniowej drzemki. Drapak musi być odpowiednio wysoki, by kot mógł ćwiczyć swoje mięśnie i złuszczać pazury. Mój drapak został zrobiony od podstaw. Pieńki zostały znalezione w lesie, odpowiednio opiłowane i wygładzone. Koty mają miejsce na odpoczywanie i gimnastykowanie się w każdej chwili. Drapak koci owinięty jest sznurem kupionym w sklepie budowlanym (ok. 80 metrów zostało wykorzystane). W sumie poniosłam koszt ok. 100 zł na zakup tego sznura, a za taki drapak już gotowy w sklepie, musiałabym dać o wiele więcej, nawet kilkaset złotych. Do drapaka mają doczepione, różne zabawki, które zachęcają do szaleństw. Wszystko wynagradza im miękka poducha umieszczona na stabilnej platformie. Często i chętnie właśnie w tym miejscu relaksują się. Widok za oknem też mają bardzo zachęcający, dużo drzew, zieleni i ptaszków.


4

Domki, budki i legowiska

Domki, budki i legowiska http://www.flickr.com/photos/wicker-furniture/8435287466

Twój futrzak będzie większość dnia przesypiał i to w różnych pomieszczeniach domu. Zaobserwuj, gdzie najchętniej spędza czas i stwórz mu legowiska właśnie w tych miejscach. Kot lubi obserwować z wysokości, pomyśl też o kryjówkach, które będą wysoko umieszczone. Koty lubią wędrować po mieszkaniu i zmieniać swoje miejsca do spania. Musisz zaakceptować częściowo wybrane miejsca do odpoczynku przez kota. Kieruj się tym, co chce kot, a nie tym, co Tobie się podoba. Pamiętaj, że, nawet najpiękniejsza budka, posłanie nie będzie spełniało swojej funkcji, jeżeli od samego początku kot nie zaakceptuje zakupu.


5

Legowisko kocie

Legowisko kocie Sonia na nowym kocu

Kiedy kot już zaakceptuje i wybierze sobie miejsce dla siebie, gdzie najczęściej będzie odpoczywał i spał, to posłanie powinno być miękkie i przytulne. Koty uwielbiają spać w kocach z polaru, pluszu, flauszu, wszystkie materiały, które są przyjemne w dotyku. Gotowe legowiska są już szyte z takich materiałów, ale samemu też możesz zrobić swojemu kotu zachęcające legowisko, wykładając takim materiałem. Ja znalazłam w ciucholandzie ponownie świetny, ogromny koc, (bo ostatni nabytek też był tam kupiony), gdzie koty od razu zaanektowały go dla siebie. Spełnia on najwyższe wymagania, co do wymarzonego miejsca do spania.


6

Miejsce na parapecie na oknie

Miejsce na parapecie na oknie zdjęcie własne autora

Parapet to miejsce obserwacyjne kota. Tam może wylegiwać się i śledzić, co dzieje się na zewnątrz podwórka. Idealnie na parapet nadaje się poduszka z antypoślizgową poszewką. Kot swobodnie może wyciągnąć łapy wzdłuż całego okna, a przy tym nadal może obserwować otoczenie na zewnątrz. Poduszkę można kupić gotową w sklepach zoologicznych. Prosty sposób, aby samemu zrobić poduszkę na parapet, to kawałek gąbki, może być ze starego materaca lub możesz kupić w sklepach budowlanych, pokrowiec uszyty, nawet odręcznie z miękkiego materiału o odpowiednich wymiarach. I poducha gotowa. Wszystko zajmuje raptem 1 godzinę pracy, a wdzięczność kota jest bezcenna.


7

Rada na opornego kota

Rada na opornego kota Naturalna kocimiętka zdjęcie własne autora

Czasami zdarza się, że kot nie chce lub boi się nowych rzeczy, które kupiłeś dla niego. Nie wchodzi do budki lub nie śpi w koszu. Co zrobić w takiej sytuacji? Możesz spróbować przekonać kota, że to fajne miejsce poprzez zabawę. Wrzuć ulubioną myszkę do nowego kosza, niech oswoi się z tym zapachem nowego przedmiotu. W sklepach możesz popytać o spray z kocimi feromonami. Spryskaj niechciane miejsca, by zaintrygowały Twojego kota. Kocimiętka to naturalny, koci afrodyzjak, daj ją na posłanie, gdzie nie chce Twój kot przebywać lub popryskaj. Najlepsza kocimiętka jest naturalna, ja posiadam podobną w kształcie kuli. Mój kot trzyma ją w swoim legowisku i ciągle ją liże, a potem robi się szczęśliwa. Tak nauczyłam ją, że ma nowe miejsce do odpoczynku. Teraz sama wchodzi i zasypia z kulą z kocimiętki.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.07.2013

Komentarze