Ochroń Kota przed Kleszczami!

Wiosną i latem skupiamy się głównie na ochronie psów przed kleszczami. Tymczasem w równie wysokim stopniu na atak tych pajęczaków narażone są koty, zwłaszcza te wychodzące. Co zrobić, aby zminimalizować u mruczącego czworonoga ryzyko ukąszenia przez kleszcza i jak postępować, jeśli już znajdziemy pasożyta na skórze pupila?

1

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Ukąszenie przez kleszcza będącego nosicielem groźnych dla ludzkiego zdrowia patogenów może spowodować m.in. boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. W przypadku psów zagrożenie stanowią m.in. babeszjoza, anaplazmoza czy erlichioza. Chociaż mogłoby się wydawać, że kleszcze są groźne przede wszystkim dla ludzi i dla psów, stanowią one zagrożenie także dla kotów, bo mogą zarazić je m.in. mycoplazmozą, anaplazmozą, boreliozą, babeszjozą czy pierwotniakiem Cytauxzoon felis. Tego typu choroby u kotów często trudno jest wykryć ze względu na mało intensywne objawy oraz występujące czasowe polepszenie stanu zdrowia, co dodatkowo utrudnia zdiagnozowanie schorzenia. Zdarza się też, że ze względu przemijające dolegliwości zdrowotne, właściciele kotów odwlekają wizytę u weterynarza. Zwierzaki wychodzące są szczególnie narażone na atak kleszczy, ponieważ pajęczaki te potrafią wyczuć nie tylko ruch czy zapach, ale nawet temperaturę ciała potencjalnego żywiciela. Czekają one na ofiary w zaroślach, np. w wysokiej trawie czy na krzewach, a ze względu na substancje znieczulające zawarte w ślinie tych pajęczaków, moment ukąszenia jest niewyczuwalny. Pamiętajmy też, że nawet koty niewychodzące mogą zostać zaatakowane, np. w sytuacji, gdy kleszcza do domu przyniesie właściciel na ubraniu lub pies wracający ze spaceru.


2

Preparaty przeciwkleszczowe dla kotów

W sklepach zoologicznych bez problemu znajdziemy wszystko dla kotów, co jest niezbędne do zapewnienia zwierzakowi zdrowia i dobrego samopoczucia, a w tym również preparaty zwalczające pasożyty. Pamiętajmy, by wybierać środki przeciwkleszczowe przeznaczone dla kotów – niektóre tego typu produkty stworzone z myślą o psach zawierają permytrynę, która dla kotów jest toksyczna. Do wyboru mamy różnego rodzaju preparaty, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego. Wygodnym rozwiązaniem są np. krople spot-on aplikowane pomiędzy łopatkami zwierzaka, a także obroża przeciwkleszczowa. Oba te sposoby działają przez długi czas i są bardzo proste w stosowaniu. Musimy jedynie pamiętać o ponownym zakropleniu płynu na kleszcze lub o wymianie obroży, aby zapewnić kotu ciągłą ochronę przed pasożytami. Warto przy tym wspomnieć, że działają one nie tylko na kleszcze, ale również m.in. na pchły.


3

Co jeśli znajdziemy u kota kleszcza?

Oprócz stosowania preparatów na kleszcze, warto też regularnie sprawdzać futerko kota. Jeśli zauważymy wgryzionego kleszcza, powinniśmy go jak najszybciej usunąć, najlepiej stosując tzw. kleszczołapki. Pamiętajmy przy tym, aby nie zgniatać pasożyta, bo wtedy znacznie wzrasta ryzyko, że zwymiotuje, a wówczas patogeny dostaną się do organizmu żywiciela. Z tych samych powodów nie należy smarować wbitych w skórę kleszczy masłem, ani innymi produktami. Zarówno kleszczołapki, jak i preparaty przeciwpasożytnicze dla kotów, a także wiele innych produktów dla zwierząt domowych znajdziesz w internetowym sklepie Zoopers.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.04.2023

Komentarze