Mądra i zaplanowana adopcja kota
Jak zapewnić młodemu kotowi komfortowe warunki życia i zarazem umiejętnie go tresować i wychowywać? Na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w tej poradzie.
- • przemyślana decyzja o adopcji kota, dużo miłości i cierpliwości
Znajomi
Znajomi stanowią najlepsze źródło w znalezieniu kotka, ponieważ wiemy od kogo dostajemy maleństwo. Mamy też możliwość obserwowania zachowania przyszłego lokatora, będąc w odwiedzinach u znajomych. Zalecam, aby spędzać jak najwięcej czasu z młodym kotkiem w celu nawiązania bliższego kontaktu. Poza tym znajomi dokładnie powiedzą Ci, jak opiekować się maleństwem. Poznasz też, warunki w jakich wychował się kotek. Kocia mama może też spokojnie dopełnić swojego obowiązku i nauczyć swoje kociaki kultury i higieny.
Zacieśniaj więzi
Szczególnie w pierwszych dniach powinieneś poświęcać dużo czasu małemu kotkowi. Przy każdej okazji oswajaj go z dotykiem, ponieważ zawiązują się między wami więzi, które są istotne w późniejszych latach. Udowodniono, że branie kotka na ręce i dotykanie jego jest bardzo ważne w prawidłowym rozwoju i przyjaźni pomiędzy właścicielem. Stwierdzono, że koty, które nie nawiązały trwałych relacji z ludźmi nie potrzebowały w dorosłym życiu kontaktu z nimi, gdyż nie znały, co to jest przebywanie na kolanach i bycie głaskanym. Przez to nie czuły też potrzeby zacieśniania więzi z właścicielem. Dlatego, jeżeli chcesz, aby kot był przywiązany do Ciebie, okaż mu swoją przyjaźń i razem pracujcie na wspólne zaufanie.
Nauka dobrych manier
To, że kotek jest słodki i przytulny nie znaczy, że nie może "zdemolować" Twojego domu. Od samego początku próbuj kotka nagradzać tak, aby rozumiał jakie zachowania są dobre. Najgorsze co możesz robić to karać kota za np. obsikanie dywanu. W taki sposób tylko pogarszasz sytuację a nie zapobiegasz temu problemowi. Pod żadnym pozorem nie można bić kota! Zresztą żadnego zwierzęcia. Jeżeli zdarzy się załatwianie potrzeb poza kuwetą kotkowi, zastanów się, dlaczego tak zrobił. Koty nie bez powodu tak zachowują się. Często jest to niewłaściwa kuweta, podłoże chorobowe lub psychiczne. Musisz zastanowić się, co mogło się stać przyczyną, że kotek tak zrobił. Kiedy właściciele nie okazują uwagi i miłości swoim podopiecznym, koty zaczynają demonstrować swoje niezadowolenie. Nie ma to nic wspólnego ze złośliwością, ale jest sygnałem że coś należy zmienić w metodzie tresowania kota.
Okna i balkon
Kiedy mały kotek przychodzi do Ciebie, okna muszą być zabezpieczone tak, aby maluch z nich nie wypadł. Okna stanowią zagrożenie, gdy są uchylone. Kotek może wdrapać się na okno i próbować przecisnąć się przez szparę. To jest niebezpieczne, bo może zaklinować się i zrobić sobie krzywdę. Takie sytuacje musisz przewidzieć. Tak samo odnosi się do balkonu, który jest dużym zagrożeniem, gdy nie jest odpowiednio urządzony dla kotka. Jeżeli mamy balkon na wysokim piętrze, balkon musi być ogrodzony siatką, nawet dla starszych kotów jest to wskazane. Poza tym chęć zobaczenia świata jest tak duża, że dla malucha nie będzie miało to znaczenia, że to jest dla niego za wysoko. Chwila nieuwagi i kotek może wylecieć przez barierki albo spaść z balustrady. Mucha latająca koło nosa może stać się przyczyną wypadnięcia, bo kotek będzie zaaferowany złapaniem jej za wszelką cenę.
Balkon - idealny azyl dla kotka
Możesz mu stworzyć idealny, koci świat, nie odcinając go od zapachów płynących z zewnątrz mieszkania. Po zabezpieczeniu siatką zbuduj mu drapak, na którym będzie się wylegiwał już, jako dojrzały kot, zrób punkty widokowe na balkonie i półki, na których będzie obserwował bezpiecznie otoczenie przez balkon.
Kwiaty w domu
Zastanów się, czy spośród kwiatów, które masz w domu wszystkie są bezpieczne dla kotka. Zapoznaj się z trującymi roślinami i jak takie masz u siebie zlikwiduj je, bo na pewno kotek będzie próbował podgryzać kwiaty. Może to doprowadzić do jego zatrucia, a nawet i śmierci! Jak lubisz kwiaty zamień na te, które będą bezpieczne dla kotka, nawet, gdy je zje.
Zagrożone wazony i inne przedmioty na wysokościach
Kotek z każdym dniem będzie zwiedzał całe mieszkanie i coraz bardziej stanie się odważny. Na pewno spróbuje wspiąć się na najwyższą półkę, gdzie masz akurat ustawiony, piękny wazon. Możesz być pewny, że zostanie z niego mozaika. Musisz przewidzieć, gdzie malec będzie próbował się wspinać. I wcześniej reagować np. zdejmując i przestawiając wazon.
W łazience i kuchni
Zapachy dochodzące z kuchni będą malucha kusiły do tego stopnia, że będzie chciał być bliżej tego, co tak pachnie. Więc zacznie wskakiwać wszędzie. Nie zostawiaj jedzenia na blacie, bo to zachęta dla kotka, na pewno skorzysta z okazji. Pamiętaj, że wrzątek, ogień, to wróg dla kotka, chroń go od spotkania z takimi przypadkami. Staraj się zamykać szafki, piekarnik, pralkę, czyli wszędzie tam, gdzie wszędobylski może pojawić się. Sprawdzaj zawsze przed praniem czy w bębnie pralki nie ma kota, bo potrafi się tam wślizgnąć niespodziewanie i nieszczęście gotowe.
Nie dawaj kotu też zwykłej reklamówki, gdyż może być groźna dla życia kotka. Może zaplatać się w nią i udusić.
Dodaj komentarz