Legowisko dla kota – czy jest potrzebne i jak zrobić je samemu?

Legowisko to prywatna przestrzeń przeznaczona na koci odpoczynek. Zachęcając zwierzę do przebywania w nim, właściciel zapewni mu wygodę, bezpieczeństwo, komfort i intymność. Zakupić można gotowe posłania lub pokusić się o samodzielne ich przygotowanie.

1

Legowisko dla kota – czy jest potrzebne?

Legowisko dla kota – czy jest potrzebne?

Legowisko dla kota to rzecz niezbędna. Spędzające w nim czas zwierzę rzadziej zagości na kanapie czy łóżku właściciela. Mimo że widok leżącego na nich kota jest rozkoszny, nie jest to ani higieniczne, ani estetyczne. Zwłaszcza jeśli jest się właścicielem kotów długowłosych, które intensywnie gubią sierść. Konieczne jest regularne odkurzanie tapicerowanych mebli, ponieważ istnieje ryzyko przenoszenia z nich sierści na ubrania.Właściciele kotów powinni pamiętać o wyznaczeniu pupilom stref i zasad. Zwierzęta te charakteryzują się niezwykłą inteligencją i jeśli wyczują słabość, wówczas zdominują swego pana. Szczególnie niewychowawcze jest spanie w jednym łóżku. Zarówno kot, jak i jego właściciel powinni mieć swoje własne posłania. Podniesie to nie tylko komfort wypoczynku, ale i ułatwi utrzymanie porządku.Legowisko stanowi swoisty azyl, w którym zwierzę wyciszy się po stresującej sytuacji czy będzie dochodzić do siebie podczas choroby. Dodatkowo jest miejscem przesiąkniętym kocimi zapachami, co okazuje się bardzo przydatne w sytuacji, gdy trzeba pozostawić kota pod czyjąś opieką. Legowisko przypominać będzie o domu i zapewni poczucie bezpieczeństwa.


2

Jak zachęcić kota do spania w legowisku?

Wiele kotów nie śpi w swoich legowiskach. Warto poświęcić wówczas nieco czasu na zachęcenie zwierzęcia do korzystania z posłania. W tym celu można wrzucać do niego smakołyki. Dobrym pomysłem będzie też włożenie do środka ulubionej zabawki czy kocyka. Dzięki temu kot będzie pozytywnie kojarzył swoje lokum i z czasem się do niego przekona.


3

Legowisko dla kota – jak zrobić je samemu?

Osoby twórcze, posiadające zdolności manualne mogą samodzielnie przygotować kocie legowisko. Niezwykle interesujące i wpisujące się doskonale w panujące obecnie trendy będzie posłanie w formie tipi. Pierwszym krokiem jest budowa stelaża z pięciu drewnianych kijków, w którym uprzednio na takiej samej wysokości wycina się otwory. Przez dziurki przekłada się gruby sznur. Konstrukcję rozstawia się, a dla stabilności kilka razy obwiązuje słupki na wysokości otworu. Na środku koca wycina się dziurę, którą nakłada się na połączone ze sobą kije. Dla bezpieczeństwa materiał można przymocować klejem na gorąco. Na koniec rozcina się go, by zapewnić wejście do namiotu, którego wnętrze wykłada się poduszkami.Najbardziej popularne jest legowisko DIY ze swetra i 3 poduszek. Dwie z nich upycha się do rękawów, a ostatnią wkłada jako „brzuszek”. Zaszywa się wszystkie otwory. Następnie łączy się rękawy na kształt opony i doszywa do „brzuszka”. W ten sposób powstaje okrągłe legowisko z obrzeżem z rękawów. Do samodzielnego wykonania legowiska można wykorzystać też kartony, skrzynki oraz wiklinowe kosze.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.01.2020

Komentarze