Jak zrozumieć psa?

Jak wiemy, czworonóg nie raczył przemówić w Noc Wigilijną. Mimo tego, że potrafi "wypowiedzieć" jedynie "hał, hał", trzeba go jakoś zrozumieć...

  • pies i obserwacja
1

Pies jest dość mądrym stworzeniem. Obmyślił sobie tak swoje posunięcia, by człowiek go zrozumiał bezsłownie. Oczywistą oczywistością jest to, że każdy pies trochę inaczej okazuje niektóre rzeczy i najlepiej może go zrozumieć tylko właściciel.


2

Szczekanie.
Piesek doskonale wie, że szczekając, zwraca na siebie uwagę. Zamiast wołać "ej, podejdź tutaj i się mną zainteresuj", wyda dźwięk. Ton szczekania też jest znaczący przy próbie zrozumienia psiaka. Im jest bardziej podekscytowany, tym głośniej szczeka. Głośny szczek przeplatany z warczeniem zazwyczaj oznacza groźbę, pokazanie swojej nie ustąpionej pewności siebie. "Ujadanie" jest także alarmem, że coś się zbliża do terytorium psa.


3

Piszczenie i skomlenie.
Pies zazwyczaj piszczy, kiedy coś go boli, a skomlenie to nic innego niż płacz. Pisk także oznacza strach, niepokój.


4

Warczenie.
Wyraźne warczenie z widocznymi zębami i drgającymi konturami ust oznacza, jak już wcześniej wspomniałem, groźbę i niechęć do kogoś. Jednak warczenie w zależnie od tonu i sytuacji może oznaczać inne rzeczy. Kiedy pies śpi i zostanie wybudzony może sucho odwarknąć, co oznacza "odejdź, nie przeszkadzaj mi". Podczas zabawy, np. piłeczką przyjazne warczenie oznacza "no dalej, odbierz mi to", "dawaj!".


5

Przekaz niewerbalny.
Zazwyczaj werbalnemu porozumieniu towarzyszy także gestykulacja, mowa ciała, ruchy i czyny. Kiedy czworonóg potrzebuje pieszczot, sam wtyka pyszczek nam pod rękę, lub po prostu liże. W sytuacji, kiedy chce pić, jeść- sygnalizuje to poruszając miskami przy pomocy pyszczka tak, aby wydać dźwięk. Siadając na dwóch łapkach, uginając pozostałe dwie i patrząc się na właściciela, wyraźnie chce się bawić. Kiedy jest niepewny sytuacji, wie może, że coś przeskrobał, chodzi z podkulonym ogonem, próbuje się wcisnąć gdzieś, by być niewidocznym. Machając ogonem i czasem podnosząc przednią łapkę, wyraża szczęśliwość, uciechę. Stając w jednym miejscu i ruszając co chwila uszami w górę i w dół okazuje zainteresowanie i nasłuchiwanie. Siedząc i trzymając oczy wysoko, najwyraźniej czegoś oczekuje. Wystawiając jęzor, daje do zrozumienia, że jest zmęczony i napiłby się. Chód psa także świadczy o czymś. Idąc wolno a zarazem patrząc się spode łba, jest niepewny, boi się. Szybkie chodzenie z uszami i ogonem w górze oznacza pewność siebie.


6

Oznaczanie terenu.
Pies często obsikuje coś kilkoma kropelkami, wtedy oznacza teren. Inne psy dzięki zapachowi tych kropelek mogą wywnioskować podstawowe informacje o tym psie.


7

Psie rozumowanie.
Już wiesz jak zrozumieć psa, lecz jak on nas rozumie? Futrzak umie zapamiętać wiele słów i zwrotów, na które okazuje stosowną reakcję. Od małego należy go uczyć tego. Reaguje na swoje imię i na wszelkie przydomki, którymi go określasz. Jeżeli jest uczony, zna komendy, jak "leż" czy "siad". Zapamiętuje także pełne zwroty- mówiąc coś w podobie "chcesz na spacerek", zareaguje z entuzjazmem, mówiąc "idziesz się myć", "woda", zareaguje raczej pesymistycznie (choć niekoniecznie, może oczywiście mieć zamiłowanie do wody). Pies nie rozumie pełnych zdań, czy opowiadań, ale doskonale czyta nasze emocje po tonie głosu. Mówiąc podniesionym tonem wczytuje, że jesteś niezadowolony, miły głosik spowoduje pewnie baczne przysłuchiwanie i "łaszenie się". Czworonóg także wykrywa zapach, by poznać osobę. Kiedy będziesz smutny, pewnie zacznie cię lizać, co oznacza pocieszanie.


8

Należy pamiętać, że każdy pies jest inny i niekoniecznie wszystkie podstawowe "psie zwroty" muszą oznaczać to, co opisałem. Niektóre psy mogą np. piszczeć z innej przyczyny niż ból czy niepokój, lecz zapewne prawidłową interpretację poda tylko osoba znająca danego psa, właściciel.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.08.2010

Komentarze

Ciekawa porada.

Ostatnio zmieniony: 2013-05-14 21:02:01

super artykuł

Ostatnio zmieniony: 2013-02-23 22:25:32

A ja nigdy nie potrafię odczytać prawdziwych intencji psa :) Przeważnie mnie lubią, ale mam jakiś dystans do nich.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-11 16:09:24

Mam dwie uwagi:
Gdy jest gorąco po wypici miski wody też będzie wystawiać jęzor i dyszeć (krok 5). Ziajanie jest sposobem chłodzenia. My się pocimy, psy zieją- zasada jest ta sama- oddawanie ciepła przez parowanie.
"Zakopywanie" kupy też jest formą znaczenia terenu (krok 6). Zresztą, sama kupa jest kopalnią informacji dla drugiego psa.
A tak ogólnie, to porada podoba mi się.

Ostatnio zmieniony: 2011-10-23 10:49:46

Przed kotami miałam pieska kundelka, który sam sobie wybrał właścicielkę, czyli mnie. Był ze mną 14 lat. Jak go przygarnęłam, to był już dorosłym, czteroletnim psiakiem. Pokochałam go od razu, choć miałam obawy, jak będzie reagował na domowników. Okazało się, że szybko zaakceptował wszystkich. Potem po odejściu mojego ulubieńca, kiedyś koleżanka dała mi na ręce małego kotka. I się zaczęło. Zapragnęlam mieć dachowca. Zawsze podobały mi się pręgowane, a tego, co mam jest czarny i ma już 9 lat, ale nie zamienię go za nic na świecie. Druga dziewczyna trafiła do mnie znaleziona, jako kociątko na stacji benzynowej, wystraszona i chora. Jej kuracja trwała 3 miesiące. Dziś jest piekną, czteroletnią kocicą. Warto pomagać zwierzętom. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-10-02 11:50:32

super !

Ostatnio zmieniony: 2011-08-16 20:39:01

Spodobał mi się sposób, w jaki został napisany pkt 6. :) Porada 5/5

Ostatnio zmieniony: 2011-03-14 19:03:12

Wiele razy zaznaczałem, że kocham psy. Sam wychowuję 10 letnią suczkę rasy mieszanej, która jako szczeniaka wziąłem ze schroniska. Po tylu latach wspólnego obcowania rozumiem ją bez słów, a czasami mam wrażenie, że ona mnie również. Dobra porada :)

Ostatnio zmieniony: 2011-02-18 22:00:32

Fajne podpowiedzi :-)

Ostatnio zmieniony: 2011-02-18 18:53:05

Świetne podpowiedzi:) Warto z nich skorzystać:) W wolnej chwili,zapraszam do mnie:)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 16:43:41

Jak lubisz kotki to ja mam również ciekawe informacje o wychowaniu. Twoja porada jest bardzo fajna.
Pozdrawiam gliwicka

Ostatnio zmieniony: 2010-10-28 22:09:34

Super porada. Bardzo fajnie napisana.

Ostatnio zmieniony: 2010-08-27 09:23:35