Jak zrozumieć psa?
Jak wiemy, czworonóg nie raczył przemówić w Noc Wigilijną. Mimo tego, że potrafi "wypowiedzieć" jedynie "hał, hał", trzeba go jakoś zrozumieć...
- • pies i obserwacja
Pies jest dość mądrym stworzeniem. Obmyślił sobie tak swoje posunięcia, by człowiek go zrozumiał bezsłownie. Oczywistą oczywistością jest to, że każdy pies trochę inaczej okazuje niektóre rzeczy i najlepiej może go zrozumieć tylko właściciel.
Szczekanie.
Piesek doskonale wie, że szczekając, zwraca na siebie uwagę. Zamiast wołać "ej, podejdź tutaj i się mną zainteresuj", wyda dźwięk. Ton szczekania też jest znaczący przy próbie zrozumienia psiaka. Im jest bardziej podekscytowany, tym głośniej szczeka. Głośny szczek przeplatany z warczeniem zazwyczaj oznacza groźbę, pokazanie swojej nie ustąpionej pewności siebie. "Ujadanie" jest także alarmem, że coś się zbliża do terytorium psa.
Piszczenie i skomlenie.
Pies zazwyczaj piszczy, kiedy coś go boli, a skomlenie to nic innego niż płacz. Pisk także oznacza strach, niepokój.
Warczenie.
Wyraźne warczenie z widocznymi zębami i drgającymi konturami ust oznacza, jak już wcześniej wspomniałem, groźbę i niechęć do kogoś. Jednak warczenie w zależnie od tonu i sytuacji może oznaczać inne rzeczy. Kiedy pies śpi i zostanie wybudzony może sucho odwarknąć, co oznacza "odejdź, nie przeszkadzaj mi". Podczas zabawy, np. piłeczką przyjazne warczenie oznacza "no dalej, odbierz mi to", "dawaj!".
Przekaz niewerbalny.
Zazwyczaj werbalnemu porozumieniu towarzyszy także gestykulacja, mowa ciała, ruchy i czyny. Kiedy czworonóg potrzebuje pieszczot, sam wtyka pyszczek nam pod rękę, lub po prostu liże. W sytuacji, kiedy chce pić, jeść- sygnalizuje to poruszając miskami przy pomocy pyszczka tak, aby wydać dźwięk. Siadając na dwóch łapkach, uginając pozostałe dwie i patrząc się na właściciela, wyraźnie chce się bawić. Kiedy jest niepewny sytuacji, wie może, że coś przeskrobał, chodzi z podkulonym ogonem, próbuje się wcisnąć gdzieś, by być niewidocznym. Machając ogonem i czasem podnosząc przednią łapkę, wyraża szczęśliwość, uciechę. Stając w jednym miejscu i ruszając co chwila uszami w górę i w dół okazuje zainteresowanie i nasłuchiwanie. Siedząc i trzymając oczy wysoko, najwyraźniej czegoś oczekuje. Wystawiając jęzor, daje do zrozumienia, że jest zmęczony i napiłby się. Chód psa także świadczy o czymś. Idąc wolno a zarazem patrząc się spode łba, jest niepewny, boi się. Szybkie chodzenie z uszami i ogonem w górze oznacza pewność siebie.
Oznaczanie terenu.
Pies często obsikuje coś kilkoma kropelkami, wtedy oznacza teren. Inne psy dzięki zapachowi tych kropelek mogą wywnioskować podstawowe informacje o tym psie.
Psie rozumowanie.
Już wiesz jak zrozumieć psa, lecz jak on nas rozumie? Futrzak umie zapamiętać wiele słów i zwrotów, na które okazuje stosowną reakcję. Od małego należy go uczyć tego. Reaguje na swoje imię i na wszelkie przydomki, którymi go określasz. Jeżeli jest uczony, zna komendy, jak "leż" czy "siad". Zapamiętuje także pełne zwroty- mówiąc coś w podobie "chcesz na spacerek", zareaguje z entuzjazmem, mówiąc "idziesz się myć", "woda", zareaguje raczej pesymistycznie (choć niekoniecznie, może oczywiście mieć zamiłowanie do wody). Pies nie rozumie pełnych zdań, czy opowiadań, ale doskonale czyta nasze emocje po tonie głosu. Mówiąc podniesionym tonem wczytuje, że jesteś niezadowolony, miły głosik spowoduje pewnie baczne przysłuchiwanie i "łaszenie się". Czworonóg także wykrywa zapach, by poznać osobę. Kiedy będziesz smutny, pewnie zacznie cię lizać, co oznacza pocieszanie.
Należy pamiętać, że każdy pies jest inny i niekoniecznie wszystkie podstawowe "psie zwroty" muszą oznaczać to, co opisałem. Niektóre psy mogą np. piszczeć z innej przyczyny niż ból czy niepokój, lecz zapewne prawidłową interpretację poda tylko osoba znająca danego psa, właściciel.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-05-14 21:02:01
Ostatnio zmieniony: 2013-02-23 22:25:32
Ostatnio zmieniony: 2012-10-11 16:09:24
Gdy jest gorąco po wypici miski wody też będzie wystawiać jęzor i dyszeć (krok 5). Ziajanie jest sposobem chłodzenia. My się pocimy, psy zieją- zasada jest ta sama- oddawanie ciepła przez parowanie.
"Zakopywanie" kupy też jest formą znaczenia terenu (krok 6). Zresztą, sama kupa jest kopalnią informacji dla drugiego psa.
A tak ogólnie, to porada podoba mi się.
Ostatnio zmieniony: 2011-10-23 10:49:46
Ostatnio zmieniony: 2011-10-02 11:50:32
Ostatnio zmieniony: 2011-08-16 20:39:01
Ostatnio zmieniony: 2011-03-14 19:03:12
Ostatnio zmieniony: 2011-02-18 22:00:32
Ostatnio zmieniony: 2011-02-18 18:53:05
Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 16:43:41
Pozdrawiam gliwicka
Ostatnio zmieniony: 2010-10-28 22:09:34
Ostatnio zmieniony: 2010-08-27 09:23:35
Dodaj komentarz