Jak zapewnić optymalne warunki bytowe żółwiowi lądowemu?
Często decydujemy się na utrzymywanie w domu żółwi, ponieważ są one spokojnymi zwierzętami, które nie hałasują w nocy i, co najważniejsze nie alergizują, a jednak pozwalają się cieszyć z posiadania zwierzątka domowego jako pupila. Jak zatem zadbać, aby i one „znalazły” u nas prawdziwy dom, były szczęśliwe i dożyły leciwego wieku?
Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, a często i naszym dzieciom, że żółw lądowy jest zwierzęciem, który w środowisku naturalnym bytuje w określonych warunkach i aby umożliwić mu prawidłowy rozwój i funkcjonowanie, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki utrzymania.
Terrarium.
Żółw nie może swobodnie chodzić sobie po domu jak piesek, czy kotek. Musi mieć zapewnione odpowiednie lokum, które będzie odpowiednio przestrzenne (przyjmuje się, że powinno mieć minimum 5-krotną długość ciała żółwia i 3-krotną wysokość). Jeżeli zaś chodzi o wysokość, to powinna być ona na tyle duża, aby uniemożliwiła zwierzęciu wydostanie się na zewnątrz (po uprzednim uwzględnieniu wysypania około 10- centymetrowej warstwy piasku) oraz na tyle niskie, aby terrarium miało zapewniony swobodny dostęp powietrza i dobrą wentylację.
Temperatura siedliska.
Optymalną dzienna temperatura to około 26, 27 stopni Celsjusza, natomiast w nocy może być ona niższa o około 7 stopni. Do podniesienia temperatury w terrarium można wykorzystać np. specjalne żarówki, należy jednak zwracać uwagę, aby strumień światła nie był skierowany bezpośrednio na żółwia, aby nie uległ on poparzeniu.
Żywienie.
W sklepach są dostępne specjalne karmy wyprodukowane na bazie dzikich ziół, ponadto zwierzęciu można podawać owoce i warzywa ( z wyjątkiem tych o właściwościach wzdymających, takich jak groch, czy kapusta), roślinami łąkowymi lub surowym rozdrobnionym mięsem.
Behawioryzm.
Żółwiowi warto zapewnić w miarę ciche i spokojne miejsce, w którym nie będzie narażone na sytuacje stresowe, które negatywnie będą odbijać się na jego zdrowotności i zdrowiu.
Uwagi i spostrzeżenia
- •W ciepłe letnie dni, można zabrać żółwia na łąkę, aby mógł zaczerpnąć świeżego powietrza, wygrzać się i poskubać soczystej trawy. Należy jednak uważać, aby nie była ona mokra, a w pobliżu nie było psów, które by go obszczekiwały lub, co gorsze, mogły zrobić mu krzywdę.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-07-15 12:19:22
Ostatnio zmieniony: 2012-07-15 10:06:16
dobra porada :D
Ostatnio zmieniony: 2012-07-14 22:42:14
Dodaj komentarz