Jak zapewnić optymalne warunki bytowe żółwiowi lądowemu?

Często decydujemy się na utrzymywanie w domu żółwi, ponieważ są one spokojnymi zwierzętami, które nie hałasują w nocy i, co najważniejsze nie alergizują, a jednak pozwalają się cieszyć z posiadania zwierzątka domowego jako pupila. Jak zatem zadbać, aby i one „znalazły” u nas prawdziwy dom, były szczęśliwe i dożyły leciwego wieku?

1

Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, a często i naszym dzieciom, że żółw lądowy jest zwierzęciem, który w środowisku naturalnym bytuje w określonych warunkach i aby umożliwić mu prawidłowy rozwój i funkcjonowanie, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki utrzymania.


2

Terrarium.
Żółw nie może swobodnie chodzić sobie po domu jak piesek, czy kotek. Musi mieć zapewnione odpowiednie lokum, które będzie odpowiednio przestrzenne (przyjmuje się, że powinno mieć minimum 5-krotną długość ciała żółwia i 3-krotną wysokość). Jeżeli zaś chodzi o wysokość, to powinna być ona na tyle duża, aby uniemożliwiła zwierzęciu wydostanie się na zewnątrz (po uprzednim uwzględnieniu wysypania około 10- centymetrowej warstwy piasku) oraz na tyle niskie, aby terrarium miało zapewniony swobodny dostęp powietrza i dobrą wentylację.


3

Temperatura siedliska.
Optymalną dzienna temperatura to około 26, 27 stopni Celsjusza, natomiast w nocy może być ona niższa o około 7 stopni. Do podniesienia temperatury w terrarium można wykorzystać np. specjalne żarówki, należy jednak zwracać uwagę, aby strumień światła nie był skierowany bezpośrednio na żółwia, aby nie uległ on poparzeniu.


4

Żywienie.
W sklepach są dostępne specjalne karmy wyprodukowane na bazie dzikich ziół, ponadto zwierzęciu można podawać owoce i warzywa ( z wyjątkiem tych o właściwościach wzdymających, takich jak groch, czy kapusta), roślinami łąkowymi lub surowym rozdrobnionym mięsem.


5
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/Tortoise.aldabra.750pix.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/Tortoise.aldabra.750pix.jpg

Behawioryzm.
Żółwiowi warto zapewnić w miarę ciche i spokojne miejsce, w którym nie będzie narażone na sytuacje stresowe, które negatywnie będą odbijać się na jego zdrowotności i zdrowiu.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • W ciepłe letnie dni, można zabrać żółwia na łąkę, aby mógł zaczerpnąć świeżego powietrza, wygrzać się i poskubać soczystej trawy. Należy jednak uważać, aby nie była ona mokra, a w pobliżu nie było psów, które by go obszczekiwały lub, co gorsze, mogły zrobić mu krzywdę.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.07.2012

Komentarze

Wbrew pozorom żółwie są bardzo kontaktowe. Moje znają mój rytm dnia i jak wracam z pracy, wiedzą, że za moment dostaną soczyste i pyszne zielska. Nie daję w ogóle im sałaty, bo ma ona szczawiany wapnia, które deformują pancerz i staje się miękki. Za to szukam im różne przysmaki. Nie kupuję też żadnych, gotowych karm dla żółwi. Nie do końca to jest sprawdzone i nie ma co ryzykować zdrowiem żółwia. Żarówka UVB jest potrzebna szczególnie w zimie, gdy nie ma żółw dostępu do naturalnego światła. Gdy mamy możliwość zapewnić żółwiowi wybieg na świeżym powietrzu, to niech będzie, jak najdłużej. Zresztą on sam zadecyduje, czy chce być wystawiony na słońcu, czy woli zacienione miejsce. Moje nauczyły się jeść z ręki i nie boją się głaskania po głowie, nawet to lubią i prężą główki do góry. Jednego, najmniejszego mam takiego zawadiakę, który gryzie mi pozostałe, dlatego ma w terarrium zrobione osobne lokum, dwa pozostałe to parka z dużym stażem partnerskim, bo już żółwica mi dwa razy składała jajka, ale wyhodowanie ich nie powiodło się niestety. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2012-07-15 12:19:22

Tak, jak i nie wystarczy wsadzić dziecka do łóżeczka, dać mu mleka i czekać aż nauczy się dbać samo o siebie. Oczywiście, że nie wystarczy, trzeba mu w miarę możliwości zapewnić warunki utrzymania jak najbardziej odpowiadające jego środowisku naturalnemu. Pozdrawiam :P

Ostatnio zmieniony: 2012-07-15 10:06:16

znaczy się nie wystarczy dać żółwiowi sałaty, trzymać go w mieszkaniu i zrobić mu domek z kartonu hehe
dobra porada :D

Ostatnio zmieniony: 2012-07-14 22:42:14