Jak zachowywać się w stosunku do przypadkowo napotkanych psów?

Mijamy psy codziennie: na klatce schodowej, w parku, w drodze na zakupy. Reakcje ludzi na widok oraz zachowania psów są różne. Co robić i czego nie robić, by nie wywoływać przykrych sytuacji?

  • Rozsądek.
1
Źródło: zbiory autora (fot. autor) Źródło: zbiory autora (fot. autor)

Ignoruj.
Nie ważne, czy jest to dorosły doberman czy słodki szczeniaczek- idź dalej w swoją stronę nie patrząc na niego i nie wołając go. Żadnego głaskania, cmokania ani gwizdania.


2

Nie karm.
Uczysz swoje dziecko nie brania cukierków od obcych? Tak samo Ty nie dawaj smakołyków napotkanym pieskom- nie ważne, jak bardzo będzie merdać ogonem, jak głośno będzie skomleć ani jak intensywnie będzie się wpatrywać w to, co masz w ręce- zapewniam Cię, właściciel go nie głodzi.


3

Kontakt.
Jeśli pies podbiegnie do Ciebie, zachowaj spokój. Pozwól mu się obwąchać (i nic poza tym). Jeśli jest natarczywy, nie musisz się na to godzić- odwróć się do niego tyłem. W takiej lub innej sytuacji (np. jeśli się będziesz bać psa) możesz powiedzieć opiekunowi, by go zawołał.


4

Nieposłuszeństwo.
Jeśli właściciel psa woła go, a Ty się nim bawisz (głaskasz, cmokasz itp) wywołujesz nieposłuszeństwo. Pies nie dość, że nie wykonuje komendy, to jeszcze zostaje za to nagrodzony.


5

Karmienie.
Podając napotkanym psom coś "na ząb" nie tylko wywołujesz nieposłuszeństwo. Jeśli pies nauczy się, że obcy są "cool" i można zjeść to, co od nich dostaną wzrasta ryzyko porwania go lub otrucia.


6

Nachalność.
Jeśli chcesz się przywitać z psem, zrób to spokojnie, bez ekscytacji i zbędnych ruchów. Pies, który poczuł się zagrożony może chcieć się bronić. Jeśli widzisz, że pies jest nieśmiały i wycofuje się- odpuść. On nie ma obowiązku witania się z Tobą i jeśli nie ma na to ochoty, powinieneś to uszanować.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • W ten sposób nie sprowokujesz psa np. do tego, by na Ciebie skakał lub Cię ugryzł.

  • Nie zachowuj się tak, jakby opiekun psa był niewidzialny. Rozejrzyj się za nim i obserwuj jego zachowanie. Zawsze licz się z jego wolą.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.08.2011

Komentarze