Jak zachować się w stajni?

Odwiedzając stajnię gdzie mieszkają konie należy przestrzegać paru ogólnie przyjętych zasad. Konie są zwierzętami płochliwymi. Chodząc po stajni pamiętajmy, że każdy z mieszkańców stajni tak jak my, ma swój charakter, przyzwyczajenia i nawyki.

1

Wchodząc do stajni powinno się zacmokać lub powiedzieć coś głośniej, aby nie było zaskoczeniem dla koni, że ktoś się pojawi przy ich boksie. Najczęściej towarzyszy temu 'odpowiedź' koni w postaci rżenia.


2

Konie mogę stać w wolnostojących boksach lub stanowiskach. Konie stojące w w boksach mają swobodę ruchu. Konie na stanowiskach stoją do nas zadem mając ograniczone pole widzenia. Tu trzeba zachować szczególną uwagę.


3

Nie znając koni nie wolno ich głaskać, karmić ani wkładać rąk między kraty. Jeśli przy koniu znajduje się właściciel można zapytać o możliwość pogłaskania. Właściciele znają swoje konie więc jest to bezpieczne. Konie należy obserwować - głowa konia mówi czego można się po nim spodziewać /zachowanie koni opisano w innej poradzie/.


4

Po stajni należy chodzić spokojnie, bez biegania, krzyczenia i innych dynamicznych ruchów. Przy klaczach z młodymi źrebakami powinno się zachowywać szczególny spokój. Klacze będą chroniły swoje młode więc mogą być agresywne.


5

Konie kopiące lub w inny sposób niebezpieczne przy boksie, w grzywie lub ogonie wplecione mają czerwoną wstążkę.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.10.2009

Komentarze