Jak wyczyścić psie uszy?

Toaleta uszu psa to jedna z bardziej istotnych kwestii w utrzymaniu higieny swojego pupila. Nieczyszczone uszy mogą stać się zarzewiem stanów zapalnych przewodów słuchowych, które wymagają długiego i nieraz kosztownego leczenia. A jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć :)

  • wata, ewentualnie patyczki do uszu, preparat do czyszczenia uszu dla zwierząt - wiele firm takie oferuje, przyda się także osoba do pomocy
1

Najlepiej zabieg ten przeprowadzić na zewnątrz lub w pomieszczeniu które łatwo posprzątać. Zaraz dowiemy się dlaczego :).


2
Źródło: http://www.sxc.hu/photo/1385862 Źródło: http://www.sxc.hu/photo/1385862

Osoba, która nam pomaga przytrzymuje głowę psa, trzymając ją oburącz za kątami żuchwy, tak by zwierzę nie mogło poruszać głową.


3

Wlewamy do jednego ucha sporą ilość płynu do czyszczenia (sporo oznacza nawet tyle by wypełniło ono przewód słuchowy). Kilka kropel nie przyniesie efektu. Cały czas przytrzymujemy zwierzaka, odczucia podczas zabiegu nie należą do przyjemnych dlatego będzie próbował się bronić. Delikatnie wykonujemy okrężne ruchy masując podstawę ucha - zapewni to rozprowadzenie płynu oraz zmiękczenie woskowiny. Po kilku sekundach puszczamy pieska, tak by ten mógł wytrzepać płyn z ucha. Siła odśrodkowa powstała w uchu sprawi, że usunięte zostaną także fragmenty zalegającej wydzieliny.


4

Powtarzamy czynności z drugim uchem. Zwierzak zapewne jeszcze mniej będzie chciał współpracować. Więc można od razu wlać preparat do obu uszu, doczekać chwilkę i pomasować podstawy uszu. Lub czyścić "po jednym uchu".


5

Następnie wacikiem wycieramy to co znajduje się wokół otwory słuchowego lub na samym jego końcu - resztki wydzieliny oraz płyn czyszczący.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Takie czyszczenie uszu jest skuteczniejsze od tradycyjnego czyszczenia patyczkami, gdyż nie ma ryzyka, że wepchniemy wydzielinę jeszcze głębiej do kanału słuchowego, co tylko pogorszy sytuację.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.06.2012

Komentarze