Jak wychować psa - uczymy szczeniaka czystości?

Biorąc szczeniaka do domu, zapewne mamy świadomość, że przed nami lata opieki i wychowywania malucha. Pierwszą, podstawową rzeczą, za jaką się bierzemy, to oczywiście nauka szczeniaczka załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych poza domem. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ to jedna z tych rzeczy, która jest całkowicie sprzeczna z psią naturą i instynktem. Szczeniak, przebywając z matką, uczy się, że nie należy załatwiać potrzeb w kojcu. Robi to poza nim, ale w domu ! matka z reguły sprząta po swoim dziecku nieczystości, więc mały nie musi się o nic martwić. Jeśli bierzemy takiego malucha, musimy teraz odzwyczaić go od zachowań, których nauczyła go matka. Jeśli bierzemy starszego psiaka, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ naturalnym zachowaniem psa, jest znakowanie nowego terytorium, którym w tym momencie staje się nasze mieszkanie. Będziemy musieli więc poświęcić sporo czasu i wykazać się anielską cierpliwością, zanim mały załapie o co chodzi. Jak więc nauczyć malucha, gdzie się ma załatwiać ?

  • dużo cierpliwości
  • gazeta, ewentualnie szmatka
  • ocet
1

Psie dziecko, tak jak ludzkie i każde inne, w pierwszym okresie swojego życia, większość czasu przesypia, z przerwami na jedzenie i poznawanie świata – czyli brojenie :). Naukę rozpoczynamy od pierwszej chwili pobytu szczeniaczka w domu.


2

Zanim wprowadzimy psiaka do naszego domu, zatrzymajmy się na trawniku, pozwólmy mu chwilę pochodzić, może uda mu się zrobić siusiu. Jeśli to zrobi, pochwalmy go natychmiast.


3

Wyprowadzamy szczeniaka na dwór, po każdym przebudzeniu, zaraz po posiłku i po zabawie. Niektórym szczeniakom zdarza się „popuścić” podczas zabawy, są tak zajęte, że potrzeba fizjologiczna przestaje być ważna. Dlatego, jeśli zabawa się przedłuża, przerwijmy ją, wyprowadzając szczeniaka na spacer. Każdorazowo, jeśli zrobi co trzeba na trawniku – chwalmy go, tak, żeby wiedział, że zrobił dobrze.


4

Jeśli zdarzy się wpadka na dywanie, pod żadnym pozorem nie pakujmy psiego noska w siuśki i nie wymierzajmy klapsów. Piesek nie zrozumie o co chodzi, a jedyne co możemy osiągnąć, to zestresowany psiak, lub co gorsza, nie wiedząc za co jest karcony, odpowie agresją. Jeśli zdarzy się wypadek, natychmiast wyprowadźmy psiaka na dwór, choćbyśmy dopiero co stamtąd wrócili. Kiedy się załatwi, pochwalmy i wróćmy do domu. Jeśli przyłapiemy go na gorącym uczynku, wystarczy klasnąć lub głośno powiedzieć nie, piesek przerwie załatwianie potrzeby – nie jest to dla niego niebezpieczne czy niezdrowe - dokończy po wyjściu na dwór. Miejsce po wpadce dokładnie sprzątamy, najlepiej przecierając słabym roztworem octu – zabije to zapach, który mógłby przyciągnąć psiaka w to samo miejsce.


5

Na rynku dostępne są specjalne krople które mogą być pomocne w nauce czystości. Skrapia się nimi miejsce, w którym szczeniak ma się załatwić, gazetę, szmatkę, którą sukcesywnie przenosimy bliżej docelowego miejsca. Psiak, zapamiętując zapach, powinien każdorazowo załatwić się w wyznaczonym miejscu.


6

Biorąc psa od hodowcy, zapytajmy w jakich warunkach psiaki żyły. Bardzo częsta, hodowcy przyzwyczajają szczeniaki do załatwiania na gazetę. Trochę to ułatwia naukę, ponieważ wystarczy na pierwsze spacery zabierać gazetę i kłaść w miejscu zabawy psiaka, jak nie znajdzie takiej w domu, sam zacznie prosić o wyjście.


7

Przed wyjściem z psiakiem na dwór, postawmy go na chwilę pod drzwiami – po jakimś czasie piesek skojarzy, że to świetny sposób na zakomunikowanie o chęci wyjścia na spacer.


8

Nawet starszemu szczeniakowi, może od czasu do czasu zdarzyć się wpadka. Szczególnie w czasie zabawy. Wystarczy w takiej sytuacji głośno powiedzieć – nie, lub klasnąć, oczywiście przerwać zabawę i natychmiast wyprowadzić małego na dwór. Takie postępowanie ma oczywiście sens, jeśli złapiemy go podczas załatwiania potrzeby. Karcenie po pół godzinie od zdarzenia, mija się z celem. Pies nie będzie miał zielonego pojęcia o co chodzi.


9

Pamiętajmy też, że w miastach, są miejsca, gdzie wyprowadzanie czworonogów jest zabronione. Uczmy więc od razu malucha gdzie można przykucnąć, a które miejsca są niedozwolone.


10

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętajmy, że to tylko psie dziecko ! nie rozumie większości tego, co do niego mówimy !


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.07.2009

Komentarze

fajne zdjęcie:)

Ostatnio zmieniony: 2013-05-14 20:57:25

super porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 21:53:24

UWAGA!!! Polecam wszystkim podkłady higieniczne - można kupić w aptece, 60 x 90 cm, jeżeli macie psa od małego, można go nauczyć, aby na nich sikał. W ten sposób odpada martwienie się o zasikany dywan. Małe psy sa wspaniałe. Mam 2 Shih-Tzu 1 i 2 lata :)

Ostatnio zmieniony: 2012-04-26 00:11:52

Oj tak, cierpliwość jest najważniejsza :)

Ostatnio zmieniony: 2011-10-17 22:37:50

Planuję zakup pieska w najbliższym czasie, więc postaram sie skorzystać z porady. Oby była skuteczna...

Ostatnio zmieniony: 2011-03-24 11:29:57

Szeroko i dobrze opisane. Sprawdzone na Weście :-)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-18 20:07:28

Świetne podpowiedzi:) Warto z nich skorzystać:) W wolnej chwili,zapraszam do mnie:)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 16:41:41

Ocet jest naprawdę skuteczny.

Ostatnio zmieniony: 2010-11-11 21:52:09

I sprzątajmy po swoim piesku, jak już załatwi się na trawniku. To nie boli i nie jest trudne :).
Porada sprawdzona w praktyce. Działa:-).