Jak wybrać zwierzątko dla naszego dziecka?

Każde dziecko chce mieć jakiegoś zwierzaka. Posiadanie zwierząt domowych uczy przy tym odpowiedzialności. Warto zastanowić się nad pupilem, który pewnie okaże się najlepszym przyjacielem dziecka. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie zwierzaka, zastanówmy się najpierw, czy dziecko będzie dbało o niego stosownie, czy nie jest to chwilowy kaprys oraz czy jesteśmy w stanie poświecić mu wystarczającą ilość czasu? Gdy odpowiemy sobie na wszystkie pytania, możemy podjąć decyzję na temat tego, które zwierzątko będzie dla naszego dziecka najlepsze.

1

PIES to chyba najczęściej upragnione zwierzę dla dzieci. Słusznie. Psy są najlepszymi kompanami, obrońcami. Są najlepszymi przyjaciółmi. Jednak przed decyzją o zakupie psa warto zastanowić się nad wieloma czynnikami.
Przede wszystkim, czy nasze dziecko jest już na tyle duże, aby wychodzić z pupilem na spacery, to przecież będzie jego główny obowiązek. Czy warunki mieszkaniowe pozwalają na kupno psa?. Zdecydować musimy również, czy to ma być mały czy duży piesek, rasowy bądź też nie, kupiony bądź zabrany ze schroniska? Jeżeli zdecydujemy się na pieska rasowego warto wówczas zastanowić się, która rasa jest najlepsza dla dzieci. Są, bowiem psy, które są bardzo cierpliwe w stosunku do dzieci. Ta cecha jest również ważna ze względu, gdy w naszym domu znajdują się inne młodsze dzieci. Od dawien dawna za psa rodzinnego i cierpliwego, przeznaczonego dla dzieci uważa się labradory. Jednak nie jest to reguła, dobrym przyjacielem dziecka może być zarówno owczarek niemiecki jak i bokser czy nawet rottweiler. Decyzja, więc należy do nas samych.


2

KOT to również popularne zwierzę dla dziecka. Koty są mniej absorbujące. Tutaj już nie trzeba wychodzić na codzienne spacery, jednak tak, jak każe zwierzę wymaga odpowiedniej opieki. Koty są jednak bardziej nieprzewidywalne, nie kupujmy kota małemu dziecku, gdyż z łatwością może go podrapać. Szczególnie, gdy nasze dziecko jest młodsze i nie do końca umie jeszcze wyczuć, czego zwierzak nie lubi. Dla starszych dzieci owszem będzie to świetny zwierzak. Do obowiązków naszego dziecka możemy zaliczyć karmienie kotka lub, jeżeli chcemy na to pozwolić sprzątanie jego kuwety.


3

PAPUŻKA to świetne rozwiązanie na posiadanie zwierzaka, gdy nasze warunki mieszkaniowe nie pozwalają na posiadanie psa lub kota. Jest to zwierzątko bardzo wygodne, nie wymaga aż takiej uwagi jak kot czy pies. Obowiązkiem dziecka będzie na przykład sprzątanie klatki czy uzupełnianie pojemniczków z pokarmem bądź piciem.


4

KRÓLIK wiele dzieci chce mieć króliczka. To małe, puchate zwierzątko wygląda bardzo przytulnie, jednak nie do końca może lubi przytulane. Dlatego królik tak, ale dla większych dzieci, które zrozumieją, że mogą pogłaskać króliczka, ale już niekoniecznie mogą go w nieskończoność przytulać. Tutaj do zadań odpowiedzialności można zaliczyć sprzątanie klatki, dawanie pokarmu czy wypuszczanie zwierzątka, co jakiś czas, aby mogło pochodzić po mieszkaniu.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.07.2009

Komentarze

super rada

Ostatnio zmieniony: 2013-01-23 12:12:50

Kupiłam ostatnio kanarka jak to mąż stwierdził dla siebie, ale dwulatek jest nim zachycony i zamiata ziarenka z podłogi....Zwierzątka uczą odpowiedzialności, nawet przez obserwację...

Ostatnio zmieniony: 2011-08-30 17:22:08

Ano zwierzę raczej kupuję się dziecku, ale trzeba wiedzieć, że obowiązki tak naprawdę spadną na całą rodzinę- nawet najbardziej odpowiedzialny malec może się rozchorować, a psiaka przecież trzeba nakarmić i wyprowadzić codziennie. Kupując zatem zwierzaka kupujemy go dla wszystkich. Z przyjacielskich psiaków polecam też Husky- jednak nadają się one wyłącznie dla lubiących ruch, żywiołowych ludzi, gdyż same są niesamowicie absorbujące. Niemniej jednak bardzo przyjacielskie. Wilczak czechosłowacki to też niezły wybór. Pozdrawiam wielbicieli zwierzakowatych przyjaciół :-)

Ostatnio zmieniony: 2011-08-30 10:45:55

No cóż syn chciał żółwia. Dostał tamagoci i biedactwo zdechło. Po tej traumie wyjaśniliśmy mu że żywe stworzenie to zbyt wielkie wyzwanie. Porada świetna szczgólnie dla osób z domkiem i ogrodem.
Na IV piętrze w bloku bez windy, każde zwierze jest problemem, nawet rybki :).

Ostatnio zmieniony: 2011-02-10 15:46:00

Wszystkie zwierzątka są kochane. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-01-04 22:05:14

Zawsze zwierzę musi być przede wszystkim pod opieką rodziców, choćby dyskretną. Zostawianie zwierzęcia tylko i wyłącznie "na pastwę" dzieci może być, zwłaszcza dla małych zwierzątek, zabójstwem. Ale ogółem artykuł na plus. A boksery są akurat o wiele bardziej "rodzinne" niż ONy ;)
Kwestia zwierząt i dzieci jest znana od zarania dziejów - każde zwierze jest chwilowym kaprysem aż do momentu, gdy dziecko dojrzeje na tyle, aby pojąć odpowiedzialność kryjącą się za posiadaniem takiego pupilka.