Jak wybrać zabawki dla szczeniaka?

Kupiłeś szczeniaka, i nie wiesz, jakie zabawki będą dla niego odpowiednie? Na co zwrócić uwagę? Czy zabawa może pomóc w szkoleniu psa?

  • sznurek, stary ręcznik, plastikowa butelka, piłka, tuba po ręczniku papierowym, aluminiowa puszka po napoju, etc
1

Zabawa jest bardzo ważna w życiu każdego szczeniaka. Poprzez zabawę możemy z maluchem wypracować wiele zachowań i umiejętności, które przydadzą się w dalszym szkoleniu. Po pierwsze, u psa tworzy się nawyk pracy i zabawy z człowiekiem, utrwala się też przekonanie, że człowiek (przewodnik) to zdecydowanie najciekawsze, co może się psu przydarzyć…


2

Poprzez zabawę można wprowadzać też różne elementy socjalizacyjne - przede wszystkim oswajanie z “dziwnymi” przedmiotami o nietypowej fakturze i dziwnych dźwiękach. Dlatego też, do repertuaru zabawek naszego pupila, oprócz zwykłych psich piłek, sznurków, piszczałek, etc warto włączyć także: szeleszczące i grzechoczące zabawki dla szczeniąt, plastikowe jednorazowe kubeczki, gazety i tekturę, patyki czy nawet aluminiową puszkę wypełniona śrubkami (hałasuje przy turlaniu i podnoszeniu). Niektóre zabawki wymagają jednak nadzoru człowieka, aby szczenię nie zrobiło sobie krzywdy! Dzięki zabawkom pies oswoi się z różnymi przedmiotami i dźwiękami i nie będzie reagowało zdziwieniem lub lękiem gdy zauważy podobny przedmiot na ulicy.


3

Podczas zabawy warto też wykorzystywać różne faktury i powierzchnie – rozłożyć na podłodze folię lub gazetę, ułożyć tor przeszkód z misek i garnków czy ustawić tunel z krzeseł. Wszystkie takie zabawy rozwijają szczenię, uczą je i zapewniają codzienną dawkę intelektualnego wysiłku.


4

Zapewnienie psu odpowiednich zabawek wcale nie musi być drogie! Większość z potrzebnych rzeczy znajdziemy w domu, a te, których nie ma można łatwo kupić za niewielkie pieniądze.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętaj, żeby zadbać o bezpieczeństwo szczeniaka!


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.12.2009

Komentarze

Bardzo profesjonalna porada.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-08 09:19:52