Jak wybrać odpowiedniego psa dla rodziny?

Wybór odpowiedniego psa na nowego członka rodziny jest bardzo ważną decyzją, którą podjąć należy wspólnie z całą rodziną. W grę nie wchodzą, więc „niespodzianki”. Kilka rad, jak wybrać psa, który będzie dla nas najlepszy.

1

Na samym początku musimy zastanowić się, czy chcemy mieć psa lub suczkę. Wielu ludzi pochopnie wybiera płeć pieska. Naprawdę warto zastanowić się wcześniej, które z nich będzie dla nas bardziej odpowiednie. Jeżeli chodzi o suki, to są one łatwiejsze do ułożenia. Nie sprawiają takich kłopotów jak psy. Do kłopotów tych zaliczyć możemy ucieczki lub skłonności do dominacji. Jeżeli zraża nas kupno suki ze względu na cieczkę, która występuje 2 razy w roku, oraz ewentualnym minusem, jakim może być niechciana ciąża, a co za tym idzie malutkie szczenięta, możemy temu zaradzić. Wystarczy wykastrować sukę. Zabiegi takie przeprowadza weterynarz, oczywiście w znieczuleniu, nie jest to, więc bolesny zabieg dla naszego psa. Kastracja może występować również w stosunku do psa. Pies staje się, wówczas spokojniejszy a jego włóczęgostwo znacznie spada.


2

Drugą decyzją jest określenie, czy interesuje nas mały czy duży piesek. Nie ulegajmy powszechnej opinii, w której twierdzi się, że duży pies nadaje się tylko do domu z dużym ogrodem. Nic bardziej mylnego. Nie liczy się wielkość psa, ale jego potrzeby! Duże psy potrzebują długich spacerów, podczas, których będą mogły się wybiegać. Muszą spożytkować po prostu energię. Jeżeli, więc marzy Ci się owczarek niemiecki, ale mieszkasz w bloku, nie ma przeszkód, aby takiego pieska zakupić. Musisz mu zagwarantować tylko odpowiednią ilość ruchu. To, dlatego właśnie wielu starszych ludzi decyduje się raczej na małe pieski, ponieważ nie wymagają one długich spacerów.


3

Następną decyzję, którą musimy podjąć jest decyzja o wyborze psa rasowego lub tak zwanego mieszańca. Znaleźć można zwolenników psów rasowych, ale również i tych drugich. Psy rasowe, jako opisana rasa, posiadają dane cechy. Wybierając takiego psa wiemy, więc jakich cech możemy się po nim spodziewać. Łatwiej, więc zdecydować się na danego pieska. Jeżeli, więc wiemy, co oczekujemy od naszego przyszłego psa i jesteśmy w stanie to znaleźć w danej rasie, najlepiej będzie, gdy zdecydujemy się na psa rasowego.
Wielu ludzi decyduje się na mieszańce, z tego względu, że wierzą oni, że takie psy kochają właścicieli najbardziej i są najmądrzejsze na świecie. Nie jest to wykluczone, bowiem mieszańce są mieszanką ras lub mieszanką mieszańców.


4

Charakter psiaka. Już patrząc na szczeniaka możemy zobaczyć, jakim najprawdopodobniej będzie pieskiem. Najlepiej popatrzeć na zachowanie pieska przebywającego wśród innych psiaków. Gdy piesek jest ruchliwy, głośny i wszędobylski, zajmuje najwyższą pozycję wśród swojego rodzeństwa. Najprawdopodobniej takie szczenię w przyszłości będzie miało dominujący charakter. Gdy piesek jest lękliwy i nieśmiały, będzie on raczej pieskiem łatwym do ułożenia.


5

Szczenię lub dorosły piesek. To również trudna decyzja. Zdecydowana większość z nas decyduje się jednak na malutkiego pieska, głównie. dlatego, że mamy świadomość tego, iż sami możemy sobie go wychować. Czasami niestety nie wszyscy potrafią to zrobić i lepszą decyzją byłoby wzięcie dorosłego, ułożonego psa. Decyzja o wyborze wieku psa ma duże znaczenie, gdy posiadamy małe dzieci. Bardziej rozsądną decyzją jest wówczas kupno dorosłego psa, gdyż jest on bardziej odporny na specyficzne pieszczoty małych dzieci. Dorosły pies nie pozwala na tarmoszenie i krzywdzenie, chyba, że jest przyzwyczajony od szczeniaka. Sam musisz zdecydować, jaką decyzję podjąć.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.09.2009

Komentarze

Ciekawe opisane:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-23 22:50:03

Super porada. Popieram zwłaszcza punkt drugi - duży pies nie potrzebuje domu z ogrodem. Sama miałam owczarka niemieckiego w mieszkaniu 38m2, ale w weekendy zabierałam Go na spacer w góry, lub chociaż na łąkę czy do lasu. Psy trzymane przy domu, nawet jeśli mogą swobodnie biegać po ogrodzie, nie zawsze mają odpowiednią ilość ruchu. Psiaki w dużej mierze potrzebują towarzystwa człowieka i bez niego będą leżały osowiałe pod drzewem lub wściekle obszczekiwały każdego przechodnia.
Nie do końca zgadzam się z punktem 5, bo wg mnie gdy pies wychowuje się razem z dzieckiem jest w stanie więcej mu wybaczyć, niż dorosły psiak nieprzyzwyczajony do dzieci.

Ostatnio zmieniony: 2010-10-26 19:57:47

całkowicie się z tym zgadzam :) a nieodpowiedni wybór psa najczęściej konczy się tym, ze to bezbronne zwierze kończy w schronisku lub w lesie czy innym miejscu

Ostatnio zmieniony: 2010-08-05 11:11:46