Jak wybierać kocie zabawki cz. I?

Zabawa kota z właścicielem jest naturalną formą prawidłowego rozwoju każdego kota. Kocie zabawki to obowiązkowe akcesoria, które powinny znaleźć się w komplecie razem z pozostałymi rzeczami dla kota. Każdy kot z samego założenia, że jest kotem zawsze ma kocie zabawki, które pozwalają na szaleństwo i wyżycie się na sztucznych myszkach albo innych przedmiotach.

1

Poprzez kocią zabawę, kot ćwiczy swoją zwinność i szybki refleks. Przedmioty, które wymagają od kota gonitw wyrabiają w nim instynkt łowczy, który przydaje mu się bezapelacyjnie na polowaniach albo w walce o swoje terytorium. Zabawki kocie pełnią rolę edukacyjną w życiu kota i stanowią cześć jego harmonogramu dnia.


2

Błędne istnieje albo utarło się przekonanie, że kot lubi być sam i całymi dniami śpi. Totalna bzdura. Kot uwielbia szaleć ze swoimi, kocimi zabawkami, łapać wszystko, co choć trochę rusza się, a do tego dochodzi jeszcze niezastąpiony dotyk kochanego opiekuna. Gdzie tu mowa jest o jakiejś samotności?


3

Przeciwnie kot pozostawiony sam sobie i zamknięty w czterech ścianach, staje się osowiały, czasami to przypłaca ogromnym stresem, a co gorsza zaczyna nudzić się. I tu pojawia się ogromne zdziwienie, gdy opiekun wraca do domu, a tam sajgon w dosłownym tego znaczeniu. Podczas nieobecności kot zaczyna szukać dla siebie zajęcia i nie wie o tym, że to zakazane. Frajdą jest rozkopać najlepsze kwiatki w doniczkach, coś zrzucić z najwyższej półki albo wejść niezauważonym do szafy i tam zrobić sobie nowe gniazdko. I właśnie w tym momencie powinniśmy spytać się samych siebie, dlaczego nasz kot tak się zachował, a nie inaczej?


4

A to, dlatego, że po prostu nudził się, jak przysłowiowy mops. Dla zabicia czasu wynalazł sobie dla siebie interesujące zabawy, które mu umilały ten czas nieobecności właściciela. Głównym zadaniem opiekuna jest zapewnienie maksymalnie dużej ilości kocich zabawek, które można zrobić samemu lub zaopatrzyć się w już gotowe.


5

Kocia zabawa jest tylko na pozór zabawą, ponieważ już kocica od maleńkości uczy swoje maleństwa, jak mają skutecznie polować, aby przeżyć, jak bronić się, gdy agresor atakuje, jak nie dać się złapać i paść ofiarą. Wszystkie zachowania matka kocica skrupulatnie przekazuje maluchom, a one same także bacznie ją obserwują.


6

Decydując się na własną produkcję, kocie zabawki muszą spełniać kryterium bezpieczeństwa. Nie należy kotu dawać folii ani reklamówki, choć chętnie do tego zabierają się. Nieumiejętne zaplątanie się reklamówki lub worka wokół szyi albo głowy może doprowadzić do uduszenia się. Koty nie znają granic, w których mają przestać gryźć wszystkie, drobne elementy. Brak kontroli ze strony opiekuna może być przyczyną połknięcia czegoś, co spowoduje niestrawność w żołądku albo jego zatrucie.


7
http://www.flickr.com/photos/jdhancock/4661688329/sizes/m/in/photostream/ http://www.flickr.com/photos/jdhancock/4661688329/sizes/m/in/photostream/

Kocie zabawki służą do zawiązywania więzi emocjonalnej pomiędzy opiekunem a kotem. Poprzez zabawę kot uczy się od małego, w jakiej sytuacji ma być delikatny i nie gryźć albo drapać. Za pozytywną reakcję dostaje smakołyk i szybko uczy się, że zabawa jest świetnym pretekstem do otrzymania czegoś dobrego. Przy okazji kot otrzymuje jeszcze coś więcej, co oferuje mu opiekun, swoją przyjaźń.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.09.2012

Komentarze

Zawsze trzeba przyuważyć, czym bawi się kot najczęściej.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:35:54

Ciekawe:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 20:59:49