Jak właściwie przygotować psa lub kota do długiej podróży?

W ferworze przygotowań do podróży, nie zapominaj, że Twój zwierzak też powinien przyzwyczajony do podróżowania. Przede wszystkim, aby podróżować z psem lub kotem musisz dokonać rozeznania, czy tam, gdzie wybierasz się, akceptują zwierzęta. Dotyczy to głównie pensjonatów i hoteli. Nie możesz narażać swojego pupila na duży stres związany z wielogodzinną podróżą, gdy nie jest do tego przyzwyczajony.

  • transporter, woda, jedzenie, smycz, szelki, kaganiec, kocyk, posłanie
1

Nauka od podstaw

Jeżeli zabierasz w podróż psa, to nauka jest zazwyczaj prosta i szybka, ponieważ większość psów lubi podróżować. Możesz jednak trafić na takiego, co nie lubi jeździć samochodem i będzie się tego bał. Najważniejsze, co powinnaś zrobić to oswoić go z samochodem. Rób codziennie spacery, po których będziesz psa przyzwyczajał do samochodu. W początkowej fazie wsiądźcie do samochodu, spokojnie przemawiaj do niego, pozwól niech obwącha wszystko, co ma w zasięgu swojego nosa. Zapach dla psa jest informacją na podstawie, której wyrabia sobie zdanie, czy ma się bać lub nie. Kiedy już wszystko powącha, to spróbuj zapalić silnik, pies musi się też oswoić z hałasem, który będzie towarzyszył podczas podróży. Jeżeli na tym etapie będzie spokojny, to znak, że podróż powinna przebiegać bez zakłóceń.


2

Przegląd u weterynarza

Bez wizyty u weterynarza nie powinno się podróżować ze zwierzakiem, ponieważ Twój pies musi mieć aktualne badania i być szczepiony przeciw wściekliźnie. Badania muszą być zrobione, ponieważ w razie kontroli drogowej, musisz przedstawić dokumenty, które świadczą o tym, że jesteś właścicielem psa lub kota. Poza tym zdrowy zwierzak nie przysporzy kłopotu na Twoim urlopie. Szczepionka zabezpiecza przed ewentualnym pogryzieniem przez innego psa lub kota. Ważne też jest, aby swojego zwierzaka zabezpieczyć przed pchłami i kleszczami, podając na skórę odpowiednie preparaty. Zastanów się, nad tym, czy Twojemu psu lub kotu nie wszczepić chipa. Możesz też na wszelki wypadek przygotować sobie adresy weterynarzy, którzy znajdują się nieopodal trasy Twojej podróży, gdyby okazało się, że Twój zwierzak potrzebuje pomocy. Niektóre psy lub koty są bardzo wrażliwe na jazdę, dlatego porozmawiaj z weterynarzem, jak przygotować psa lub kota do takiej podróży. Istnieją środki na uspokojenie, ale nie podawaj nic na własną rękę tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem.


3

Akcesoria – transporter

Kiedy masz małego psa lub kota dobrym rozwiązaniem jest specjalny, zamykany transporter, w którym w czasie podróży będą przebywać. Taki transporter pozwala na bezpieczną jazdę, a zwierzę nie powinno czuć się zestresowane. Do środka daj mu jego ulubiony kocyk tak, aby wyczuwał znane zapachy. Wejście do transportera i samochodu powinien kojarzyć z pozytywnymi odczuciami. Stwórz mu takie warunki, aby z przyjemnością chciał wejść do samochodu. Pamiętaj, żeby kot lub pies nie łączył jazdy samochodem tylko z wizytą u lekarza. Zabieraj swojego pupila w różne miejsca, by kojarzył to z przyjemnymi rzeczami. To pomoże przyzwyczaić go do jazdy samochodem.


4

Akcesoria –szelki z pasami bezpieczeństwa

Szelki dobrze sprawdzą się, jeżeli Twój Pupil nie lubi i nie toleruje transportera. Szelki zabezpieczają i ograniczają możliwość swobodnego poruszania się w samochodzie, jednocześnie zapewniają komfort jazdy psu lub kotu. Zaleca się jednak, by kot był przewożony w koszu zamykanym lub transporterze, gdyż nie przewidziane sytuacje na drodze mogą go spłoszyć i bardzo wystraszyć. Kot może też z łatwością się oswobodzić z szelek, co może być groźne dla kierowcy w czasie prowadzenia samochodu.


5

Jedzenie dla psa lub kota

Przed samym wyjazdem, musisz psa lub kota nakarmić tak, aby w czasie jazdy nie był głodny lub w drugą stronę, przekarmiony. Z lekkim żołądkiem będzie łatwiej znosił podróż. Karmę musisz mieć przygotowaną, ponieważ może okazać się, że mocno zgłodnieje. Karm swojego psa lub kota kilka godzin przed zaplanowanym wyjazdem.


6

Miska z wodą

To podstawa. W zwierzęcym menu nie może zabraknąć świeżej wody. Musi ją mieć przez cały czas trwania podróży. Wskazane są przerwy w jeździe, wówczas spokojnie możesz napoić psa lub kota. Kot będzie bardziej zestresowany nowym otoczeniem i może nie wykazywać chęci do wypicia wody. Nie zmuszaj go na siłę. Kota wyprowadzaj z transportera na smyczy w szelkach, ponieważ może nagle uciec, gdy będzie bez zabezpieczenia.


7

Komfort jazdy samochodem

Zadbaj oto, by Twój pupil nie miał przeciągu na tylnym siedzeniu oraz okna były zamknięte. Wychylanie się psa przez okno może doprowadzić do zapalenia ucha lub spojówek, a w przypadku kota do wyskoczenia przez okno w czasie jazdy.


8

Dodatkowe czynniki stresogenne

Pamiętaj też, że muzyka jest przyjemna dla Ciebie, jednak niekoniecznie dla Twojego czworonoga. Musisz zminimalizować stres, który wystąpi na wskutek nowego otoczenia, zapachów i jazdy. Oszczędź mu dodatkowego stresu w postaci głośnej muzyki. Najbardziej wrażliwe są koty na hałasy, mają niezwykle wyczulony słuch. Jeżeli masz samochód typu kombi, możesz psa lub kota przewozić w bagażniku tylko pamiętaj o założeniu kratki, która oddzieli od reszty pasażerów. Oczywiście pies powinien być w transporterze lub przypięty pasami, natomiast kot powinien być przewożony w zamknięciu.


9

W czasie przerwy w podróży

W czasie przerwy w podróży http://www.flickr.com/photos/sarahrosenau/1155512360

Nie puszczaj luzem psa lub kota, podczas, gdy podróżujesz. Zwierzęta nie znają otoczenia i może to u nich wywołać nieprzewidziane reakcje w zachowaniu. Nieznane hałasy, zapachy mogą sprowokować do ucieczki. Wyprowadzaj zwierzęta zawsze na smyczy. Będziesz miał pełną kontrolę nad zestresowanym czworonogiem. Pod ręką musisz mieć smycz, kaganiec, obrożę zaadresowaną z numerem telefonu.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.07.2013

Komentarze