Jak usunąć zapach kociego moczu?

Wiadomo, że koty nie zawsze są posłuszne i czasami potrafią zrobić opiekunowi psikusa w postaci posikania określonych przedmiotów. Koci mocz charakteryzuje się bardzo silną wonią, dość nieprzyjemną w zapachu dla otoczenia. Niestety na pierwszy plan może być posikany fotel, łóżko lub inne miejsce. Koci mocz oczywiście wyschnie, ale pozostaje zapach, który jest trudny do wywabienia.

1

Koci mocz, gdy przesiąka przez materac lub fotel, owszem da się wyprać, ale kot ma wspaniały węch i ciężko jest go oszukać, że nie czuć już jego moczem. Poza tym kot w ten sposób oznacza też swój teren i za każdym razem, gdzie oddaje mocz, wie, że właśnie w tym miejscu jest jego obszar. Szczególnie w ten sposób znaczą swoje terytoria kocury niewykastrowane. Robią też tak, gdy chcą zwabić do siebie kotkę. Poza tym w okresie godowym bardzo intensywnie podkreślają swoje zamiary w stosunku do młodych kotek, właśnie poprzez koci mocz, aby odstraszyć potencjalnego rywala.


2

W domowych warunkach koci mocz można usunąć albo trochę zneutralizować sodą oczyszczoną oraz wodą z octem. Na powstałą plamę należy nasypać sody wraz z wodą, do uzyskania konsystencji papkowatej. Miksturę należy nałożyć na koci mocz. Zabieg należy powtórzyć do wyschnięcia, następnie można to wyczyścić odkurzaczem albo poczekać aż samo wyschnie, najlepiej na słońcu.


3

Dobrym sposobem na koci mocz jest nasypanie do kuwety na sam spód sody oczyszczonej tak, aby dno kuwety było zakryte, zazwyczaj to są dwie lub trzy torebki sody, potem na górę dajemy odpowiednią warstwę właściwego żwirku. Koci mocz, wówczas jest mniej intensywny w zapachu. Poza tym żwirek wykorzystywany może być dłużej, ponieważ koci mocz jest bardziej absorbowany przez sodę.


4

Sprawdzonym środkiem do zwalczania zapachu kociego moczu są środki chemiczne, które można nabyć w sklepach zoologicznych. Urine Off to specyfik, który wywabia plamę i neutralizuje nieprzyjemny zapach kociego moczu. Jest wydajny, bo zrobiony w postaci koncentratu, kładzie się go bezpośrednio na plamę do całkowitego jej wyschnięcia. Po zastosowaniu tego preparatu, kot w tym samym miejscu nie odda moczu, ponieważ nie będzie wyczuwał poprzedniego zapachu. Opakowanie dostępne jest w 500 ml oraz 1 l w cenie waha się od 70 zł do 100 zł w zależności, gdzie dokona się jego zakupu.


5

Zwykła woda utleniona taką, którą stosujemy do dezynfekcji ran może być skuteczna w zwalczaniu kociego moczu. Bezpośrednio na plamę czyścimy wodą, następnie należy odczekać do całkowitego wyschnięcia. Należy jednak skontrolować, czy dany materiał nie ulegnie zniszczeniu w kontakcie z wodą utlenioną.


6

Ze środków chemicznych, które stosowane są przez ludzi, to płyn do płukania ust może również przynieść pożądany efekt w zwalczaniu przykrego zapachu kociego moczu. Tak samo nakłada się w miejscu, gdzie kot załatwił się i do całkowitego wyschnięcia. To sposób na zneutralizowanie przykrego zapachu.


7

Roztwór amoniaku zmieszany z wodą w tej samej proporcji (pół wody zwykłej i pół amoniaku) jest kolejnym sposobem na wywabienie i zlikwidowanie zapachu kociego moczu.


8

W zapasach domowych w szafkach kuchennych znajdzie się mąka kukurydziana, która na właściwości absorbujące koci mocz, nawet obecnie dostępne są na rynku żwirki, które są zrobione z odpadów kukurydzy. Właśnie ta mąka posypana na powstałą plamę niweluje przykry zapach kociego moczu.


9
http://www.flickr.com/photos/17989497@N00/6199709119/sizes/m/in/photostream/ http://www.flickr.com/photos/17989497@N00/6199709119/sizes/m/in/photostream/

Mniej skuteczne, choć też usuwające plamy mogą być różne odplamiacze, które mają przeznaczenie do tkanin. Należy jednak przed ich zastosowaniem sprawdzić, czy tkanina, która jest poplamiona nadaje się do danego odplamiacza, ponieważ koci mocz i jego zapach zniknie, ale można zepsuć resztę.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.09.2012

Komentarze