Jak uczynić swojego psa szczęśliwym?
Zastanawiasz się czasem, czy Twojemu podopiecznemu jest z Tobą dobrze? Czy wszystkie jego potrzeby są zaspokajane? Czy widzi w Tobie przywódcę godnego zaufania? A może jest w ciągłej frustracji, bo musi przejąć obowiązki osobnika alfa lub nie ma okazji do rozładowania nadmiaru energii...? Ciągłe pieszczoty i podkarmianie łakociami nie są odpowiednią drogą do uszczęśliwienia psa, czasem bywają zgubne.....
- • Czas i konsekwencja
Być dobrym szefem
Wbrew pozorom często osobniki będące najniżej w hierarchii (o ile nie są nękane) są szczęśliwsze od swoich "szefów". Osobnik alfa musi być stale czujny- "temperować" rywali, pilnować porządku w stadzie i bronić je przed niebezpieczeństwem.
Musisz być przywódcą. Zawsze i wszędzie. Twój pies powinien nie tylko uznać Twoją wyższość, lecz także czuć się przy tobie bezpiecznie. Masz być jego oparciem w stresujących sytuacjach- zachowaj wtedy spokój (denerwując się pokażesz psu, że ma powód do niepokoju), nie głaszcz go, jeśli zacznie uciekać, szczekać itd- głaszcząc nagrodzisz go tylko za złe zachowanie.
Nie izoluj
Pies jest zwierzęciem stadnym i potrzebuje kontaktu z innymi psami.
Nie możesz za każdym razem zakładać, że każdy napotkany pies rzuci się na Twoje "maleństwo". Branie go na ręce to błąd.
Jeśli Twój pies zachowuje się agresywnie w stosunku do innych, nie omijaj ich szerokim łukiem- to nie rozwiąże problemu. Zaaranżuj spotkanie z uległym i radosnym, ale nie natarczywym psem. Jeśli problem naprawdę jest poważny, zwróć się o pomoc do specjalisty.
Run Forest, run!
Pies jest stworzony do ruchu. Jeśli nie pozbędzie się nadmiaru energii, może być uciążliwym domownikiem. Od razu zaznaczę, że duży ogród ani zabawa w mieszkaniu nie zastąpią spacerów. Na zewnątrz jest mnóstwo bodźców, które stymulują zmysły psa. Na spacerze również pies ma okazję do spotkań z innymi psami oraz zaspokaja swoją naturalną potrzebę wędrówki.
P.S.
Przy okazji obalę mit mówiący, że pies w małym mieszkaniu to nieszczęśliwy pies. Bzdura. Nie ważne, czy mieszkasz w kawalerce, apartamencie czy domku jednorodzinnym- dla Twojego psa to tylko "baza", w której odpoczywa, je.
Zdrowie fizyczne
Ono idzie w parze ze zdrowiem psychicznym. Coroczne szczepienia, odrobaczanie co pół roku, ochrona przed kleszczami i pchłami. Odpowiednie karmienie (dobrą karmą, w określonych porach, nie przekarmianie!). Można o tym pisać długo.
Najważniejsze- NIE UCZŁOWIECZAJ
To najgorsze, co możesz zrobić. Pies nie jest człowiekiem. Pies jest psem i traktuj go jak psa. Np. jeśli Tobie jest zimno nie znaczy, że jemu też. Patrząc na spokojnego lub znudzonego psa nie mów "ale on ma smutne oczka"- takie podejście jest bardzo subiektywne i może wnieść wiele nieporozumień.
Obserwuj!
Musisz znać swojego psa i poświęcać mu odpowiednio dużo czasu. Dzięki temu zauważysz odpowiednio wcześnie znaki mówiące, że coś jest nie tak. Zmniejszenie apetytu, zaparcia, spadek aktywności, ciągłe lizanie określonych części ciała... Może chodzi niespokojny po mieszkaniu lub zaczął bać się sytuacji wcześniej mu obojętnej? Może nagle zaczął gryźć gdy bierze się go na ręce?
Dodaj komentarz