Jak tresować psa?

Kupiliśmy sobie pupila, który do końca życia może być naszym przyjacielem bądź wrogiem – wszystko zależy od tego, jak będziemy kierować jego rozwojem. Jeśli chcesz uniknąć sytuacji gdy nasz pupil staje się na siłę jedyną duszą towarzystwa piszczącą na całe mieszkanie gdy tylko pojawią się goście, bądź ignorującą Twoje polecenia postępuj krok po kroku zgodnie z tą poradą...

  • smycz
  • w niektórych przypadkach psów myśliwskich może być konieczne wychodzenie z psem na spacer w kagańcu aby ten nie pożerał wszystkiego co napotka na drodze i uniknął operacji żołądka
  • dużo uwagi na zachowanie psa
1

Podejdź odpowiednio do psychiki psa – krzyczenie, bicie ani zastraszanie nie pomoże, a sprawi na pewno że pies stanie się agresywny i zamiast słuchać Twoich komend będzie robił Ci na złość lub przestanie reagować na Twoje słowa. Tresura psa to także zmiana mentalności właściciela. Musisz przyjąć na tym etapie iż jest to żywa istota, która też żyje tak samo jak Ty i czuje, tyle że dla niej wszystko jest o wiele „prostsze”. Nie wymagaj od psa kreatywności w malowaniu obrazów – to się nigdy nie stanie.


2

Unikaj wprowadzania sprzecznych poleceń – rozkazu na siad i na waruj. Pamiętaj, że Twój pies w większości przypadków wybierze sobie „jednego” przewodnika stada w domu i głównie jego będzie słuchał i z nim będzie prowadził interakcję w życiu.


3

Nie przekarmiaj psa – warto jest wprowadzić mu lekkie ograniczenia – przed szkoleniem pies powinien być głodny. Ponieważ instynkt poszukiwania pożywienia będzie nad nim górował, będzie można na niego wpłynąć np. karmą bądź... pasztetem. Psy uwielbiają pasztet!


4

Ponieważ proces trenowania psa jest dość żmudnym zajęciem zajmującym znacznie więcej niż jakakolwiek porada polecamy dodatkowo znalezienie szkoły, która dzięki doświadczeniu pokaże nam wszelkie „ćwiczenia” na żywo. Porównaj kilka szkół i nie kieruj się ceną. W przypadku gdy na dworze stracisz panowanie nad Psem sytuacje które mogą się wydarzyć nie będą przeliczalne na pieniądze. Do większości szkół można przyjść na jedną bądź kilka lekcji pokazowych zanim podejmie się decyzję o podjęciu szkolenia. Weź swojego pupila do samochodu i porównajcie kilka ofert zanim dokonacie wyboru – to tak jak wybierać szkołę dla dziecka, bez odpowiedniego wykształcenia nie będzie ono mogło zdobyć dobrego zawodu.


5

Odrzuć wszystkie szkoły, które stosują przemoc, wymagają presji fizycznej na zwierzęciu. Do zwykłego przebywania pupila w domu nie jest wymagane „specjalne” szkolenie, o ile nie trzymamy w mieszkaniu niedźwiedzia, co i tak w Polsce jest zakazane.


6

Staraj się zrozumieć psa – część rzeczy przyjdzie mu instynktownie do głowy – jeśli pies stoi przy drzwiach i patrzy na klamkę wiadomo, że chce wyjść na dwór. Jeśli podejdzie do Ciebie i zaczyna szczekać cofając się do tyłu, wiadomo że chce żebyś poszedł za nim – takie proste gesty mogą zaoszczędzić Tobie dużo nerwów na psa, który akurat chce uratować Twoje perskie dywany przed jego potrzebami.


7

Nawyki żywieniowe psa powinny być kierowane w kierunku nie jedzenia ze stołu. Gdy pies naciska na Ciebie podczas jedzenia, wskakuje przednimi łapami na krawędź stołu, zdejmij go na ziemię, nie krzycz, po prostu go ignoruj. Po pewnym czasie wyrobi się w nim nawyk, że przy stole nic nie dostanie. Istotne to jest szczególnie gdy do mieszkania przyprowadzisz gości i nie chcesz aby pies piszczał, że chce zjeść kawałek ciasta, który jedzą wszyscy.


8

Pod żadnym pozorem nie zamykaj psa w łazience, kuchni ani innym tego typu miejscu, jeśli go nie obserwujesz. Najgorszą karą dla naszego pupila jest oddzielenie go od innych. Jeśli pies uporczywie szczeka, wyprowadź go do łazienki i zamknij drzwi, jednak poczekaj i wypuść go gdy ten tylko przestanie. W ten sposób skojarzy, że szczekanie zupełnie mu się nie opłaca.


9

Jeśli pies jest bardzo natarczywy, szaleje po mieszkaniu niczym diabeł wcielony gdy akurat przyszli goście, przypnij mu smycz i trzymaj go przy nodze. Po chwili pies dojdzie do wniosku, że tak naprawdę teraz jest pora na jego odpoczynek i położy się przy nodze.


10

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jeśli pies należy do ras wielkich, nigdy nie wychodź z nim na dwór bez kagańca i smyczy. W przypadku gdy tego typu pies zobaczy dziecko, które jest od niego o wiele mniejsze bądź równe, skutki takiego spotkania mogą być bardzo niebezpieczne wbrew pozorom.

  • Pilnuj okresów szczepień u psa!

  • Po spacerze sprawdzaj czy na psie nie został żaden kleszcz – może to być bardzo zdradliwe dla Twojego pupila.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.05.2010

Komentarze

Ja nie przepadam za psami.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-12 23:36:51

Super naprawdę super , tyle że z tym 1 się nie zgodzę , bicie, krzyczenie owszem nie trzeba tego stosować, ale zastraszanie? Mam 13 letniego psa , umie wszystkie sztuczki jakie chciałem żeby umiał , zastraszałem go jak byłą potrzeba i jakoś się nauczył.Ale tak poza tym to dobrze że zrobiłeś/łaś ten poradnik napewno dla niektórych początkujących przyda się ta PORADA.Mam owczarka kaukaskiego 13 letniego,niemieckiego 1,5 roku, i 3 miesięcznego pińczera.

Ostatnio zmieniony: 2012-03-17 23:23:54

super porada !

Ostatnio zmieniony: 2011-08-25 16:19:08

Fajne porady. Ogólnie to sam pobrałem poradnik o szkoleniu ze strony sam-wytresuj-psa.pl. Tam są różne sztuczki opisane

Ostatnio zmieniony: 2011-07-14 13:49:58

Dobry pies to usłuchany pies:-)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-24 11:31:15

Dobre rady zawszę w cenie!

Ostatnio zmieniony: 2011-03-19 10:04:58

Mój pies jest rozpuszczony jak furmański bicz, porada na pewno mi się przyda.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-17 07:39:16

Tresowanie psa to ciężka i niewdzięczna praca. Dlatego zawsze preferowałem koty. Z nimi sprawa jest prosta - od początku masz pewność, że nie uda ci się go wytresować, więc nawet nie próbujesz :) O ile łatwiejsze jest wtedy życie :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-16 20:32:35

Bardzo dobrze napisana porada. Zachęcam do dalszego pisania :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-15 18:54:12

Popieram taką tresurę bez użycia siły. Tylko cierpliwość i zrozumienie może zaowocować sukcesem. Pozdrawiam i zapraszam do mnie:) też o zwierzakach.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-02 18:57:36

Świetne podpowiedzi:) Warto z nich skorzystać:) W wolnej chwili,zapraszam do mnie:)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 16:42:38

Poradę 6 sam stosowałem do swojego psiaka, ale się okazało, że jest niesamowicie sprytny i tą zasadę z drzwiami zaczął wykorzystywać na maksa. Po powrocie z dworu szybko do miski napić się i najeść i za dwie minuty znów przy drzwiach he he.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 15:12:49

Bardzo dobrze napisane porady. Szczególnie druga i siódma. Ważne jest by od samego początku nie pozwalać psu na wszystko, zwłaszcza na jedzenie ze stołu później nie jest mile widzane jak przyjdą do ans goście, a on im będzie podjadał z talerza.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-18 11:00:57


Ciekawe xd

Ostatnio zmieniony: 2010-11-29 14:20:27


Ostatnio zmieniony: 2010-11-29 14:20:06

Świetnie napisane.

Ostatnio zmieniony: 2010-10-26 18:31:16