Jak starszemu psu zapewnić właściwą dietę?

Dieta naszego pieska, to podstawa dobrego, zdrowego życia. Tak jak człowiek, pies w zależności od wielkości, aktywności, czy wieku wymaga różnego podejścia do żywienia. Dieta powinna być dobierana indywidualnie, dostosowana do potrzeb pieska. Najważniejsze różnice w żywieniu, występują u psiaków młodych i tych w podeszłym wieku. O ile młody piesek, po prostu potrzebuje więcej energii i ważnych dla rozwoju składników, o tyle starszy pies ma dużo większe problemy i bardziej specyficzne potrzeby.

1

U psów, po 10 roku życia, z reguły znacząco spada aktywność ruchowa. Spowodowane jest to starzeniem i towarzyszącym temu procesowi chorobom i dysfunkcjom. Pies powinien więc przejść na lekkostrawną, bogatą w składniki odżywcze, niskotłuszczową dietę. zapobiegnie to ewentualnej otyłości, która jest niezwykle groźna i powoduje wiele chorób - stawów, serca, nerek.


2

Mięso - Unikajmy podawania mięsa wieprzowego, ograniczmy do minimum wołowinę. Najlepsze będzie mięso z kurczaka, lub indyka. Mięso gotujmy dłużej, aby było miękkie, najlepiej z warzywami – marchewka, pietruszka. Ograniczmy do minimum, lub całkiem zrezygnujmy z solenia. Pies nie potrzebuje dodatkowej soli, poza tą, którą otrzyma z samego mięsa. Sól podwyższa ciśnienie, zwiększa ryzyko chorób serca naszego staruszka, osłabia nerki. Ograniczmy mięso surowe – może powodować biegunki. Zrezygnujmy całkowicie z kości – zarówno surowych, jak i gotowanych. Starszy pies nie pogryzie ich już tak dobrze jak kiedyś. Łykając większe kawałki, może nabawić się uciążliwych zaparć, zapalenia jelit. Kości mogą również pokaleczyć żołądek i jelita. Dobrze jest od czasu do czasu podawać podroby (jeśli pies je toleruje). Wątróbka np. jest najlepszym źródłem witamin z grupy B, serca zawierają substancje, wzmacniające serduszko naszego futrzaka. Dobrze też zapewnić psu trochę chrząstek – dobrze rozgotowanych, lub galaretę mięsną. Pomoże to psiakowi jak najdłużej zachować zdrowe stawy. wprowadźmy też do diety mięso z ryb, zawiera wiele cennych składników, niezbędnych dla zdrowia i dobrego samopoczucia psa.


3

Wypełniacze. - Najlepszy ryż, lub makaron. Nie zalecam kasz, ponieważ mają właściwości pęczące, starszy piesek może po zjedzeniu kaszy dostać bolesnego wzdęcia. Ryż, lub makaron można zagotować razem z mięsem, nabierze wtedy lepszego smaku i psiak nie będzie grymasił.


4

Warzywa. - Stałym składnikiem diety naszego psiaka, od najmłodszych lat, powinny być warzywa, zarówno surowe, jak i gotowane. W starszym wieku są bardzo ważne, gdyż dodawane do jedzenia, znacząco usprawniają pracę jelit, za sprawą błonnika. Dostarczają też niezbędnych witamin i minerałów. Psy np. nie mają zdolności syntezy wit. A w skórze, czerpią ją wyłącznie z diety. Wit A opóźnia proces starzenia, chroni wzrok, zapewnia witalność.


5

Starszego psa, karmimy raz, albo dwa razy dziennie w mniejszych porcjach. Dobrze jest dać mu coś na ząb wieczorem, najedzony będzie o wiele lepiej spał.


6

Często u starszych psów, można zaobserwować utratę apetytu. Nie zawsze przyczyna leży w chorobie. Pies z wiekiem traci ostrość zmysłów, z czasem jedzenie może wydawać mu się po prostu nie smaczne. Świetny efekt w takiej sytuacji, daje podgrzewanie jedzenia, przed podaniem. Ciepłe potrawy pachną i smakują intensywniej, co z reguły przywraca psinie chęć na obiadek.


7

Psy dużych ras, szczególnie w starszym wieku, mają tendencje do skrętu żołądka lub jelit. To bardzo niebezpieczne, w większości przypadków śmiertelne schorzenie. Spowodowane jest przez gromadzone nadmiernie gazy w przewodzie pokarmowym, który nie jest już w stanie tak sprawnie się ich pozbyć. Aby do tego nie dopuścić duży pies, powinien otrzymywać miskę na stojaku, na wysokości, umożliwiającej wygodne jedzenie. Jeśli do tej pory tego nie robiliśmy, warto zacząć. Lepiej dużego psa karmić dwoma, nawet trzema mniejszymi porcjami. Zapobiegnie to nadmiernemu wypełnianiu żołądka i gromadzeniu gazów.


8

Stosując właściwą dietę, zapewnimy naszemu pieskowi długie, zdrowe życie. A przecież to jest najważniejsze.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.08.2009

Komentarze

Owszem, odejście wiernego przyjaciela nigdy nie jest łatwe, dlatego warto zadbać by jego ostatnio chwile były jak najlepsze :) Jeśli chodzi o karmienie takiego psa, który ma już swoje lata jest bardzo ważne, uważam dobrze sprawdza się tu karma Nutra gold holistic albo chicken soup -> w obydwu przypadkach wersja senior dog. Ma tak dobrane składniki, że zapewnia w odpowiednich ilościach wszystkiego czego taki dojrzały zwierzak potrzebuje. Ostatnio widziałam je na e-karma.pl

Ostatnio zmieniony: 2011-01-18 10:34:28

To przykre odejście naszego pupila.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-04 21:54:28