Jak sprawdzić czy pies ma pchły?

Twój pies się drapie, a Ty nie wiesz czemu? "Oględziny" pupila nie przyniosły efektu, nie widać żadnych "pasażerów na gapę" - czyli pcheł? To nie oznacza, że tych pcheł w rzeczywistości nie ma. Są to małe żyjątka, widać je dopiero gdy jest ich bardzo duża ilość. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z czworonogiem o długiej, gęstej sierści. A już pojedyncze sztuki mogą u zwierzaka wywołać swędzenie. Oto prosty sposób, jak sprawdzić, czy pchły są czy ich nie ma. Będziemy szukać ich kup (czy jak głosi nomenklatura naukowa - odchodów;)

  • Czysty grzebyk o gęstych, drobnych ząbkach; zwilżona wodą husteczka higieniczna lub ręcznik papierowy - koniecznie w kolorze białym
1

Energicznie wyczesujemy psa. Tak by na grzebieniu zostało trochę sierści. Szczególnie proszę to zrobić w okolicy nasady ogona. Ale także na stronie grzbietowej szyi, lub na brzuchu.


2

Grzebień wycieramy o zmoczoną chusteczkę higieniczną lub papierowy ręcznik, Tak by sierść i elementy naskórka znalazły się na materiale. Zwracamy uwagę, czy w wyczesanym materiale znajdują się czarne kropeczki.


3

Czekamy kilkanaście sekund (do dwóch minut). Następnie obserwujemy, czy wokół czarnych kropek tworzą się czerwone obwódki. Jeżeli tak oznacza to, iż są to pchle odchody. A skoro są odchody to muszą być i pchły. W takiej sytuacji należy zakupić preparat, który zlikwiduje inwazję pcheł, do kupienia u lekarza weterynarii.


4

A dlaczego tworzą się rzeczone obwódki wokół pchlich kup? Pchły to pasożyty, które żywią się krwią. Krew, przypominam, jest czerwona. W związku z rodzajem pchlego "pokarmu" ich odchody także zawierają krew. Takie odchody mają kolor czarny, ale w połączeniu z wodą rozpuszczają się i jaśnieją do koloru czerwonego.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Zyczę jak najmniej pcheł na Waszych pupilach:).


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.06.2012

Komentarze