Jak sprawdzić czy pies ma pchły?
Twój pies się drapie, a Ty nie wiesz czemu? "Oględziny" pupila nie przyniosły efektu, nie widać żadnych "pasażerów na gapę" - czyli pcheł? To nie oznacza, że tych pcheł w rzeczywistości nie ma. Są to małe żyjątka, widać je dopiero gdy jest ich bardzo duża ilość. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z czworonogiem o długiej, gęstej sierści. A już pojedyncze sztuki mogą u zwierzaka wywołać swędzenie. Oto prosty sposób, jak sprawdzić, czy pchły są czy ich nie ma. Będziemy szukać ich kup (czy jak głosi nomenklatura naukowa - odchodów;)
- • Czysty grzebyk o gęstych, drobnych ząbkach; zwilżona wodą husteczka higieniczna lub ręcznik papierowy - koniecznie w kolorze białym
Energicznie wyczesujemy psa. Tak by na grzebieniu zostało trochę sierści. Szczególnie proszę to zrobić w okolicy nasady ogona. Ale także na stronie grzbietowej szyi, lub na brzuchu.
Grzebień wycieramy o zmoczoną chusteczkę higieniczną lub papierowy ręcznik, Tak by sierść i elementy naskórka znalazły się na materiale. Zwracamy uwagę, czy w wyczesanym materiale znajdują się czarne kropeczki.
Czekamy kilkanaście sekund (do dwóch minut). Następnie obserwujemy, czy wokół czarnych kropek tworzą się czerwone obwódki. Jeżeli tak oznacza to, iż są to pchle odchody. A skoro są odchody to muszą być i pchły. W takiej sytuacji należy zakupić preparat, który zlikwiduje inwazję pcheł, do kupienia u lekarza weterynarii.
A dlaczego tworzą się rzeczone obwódki wokół pchlich kup? Pchły to pasożyty, które żywią się krwią. Krew, przypominam, jest czerwona. W związku z rodzajem pchlego "pokarmu" ich odchody także zawierają krew. Takie odchody mają kolor czarny, ale w połączeniu z wodą rozpuszczają się i jaśnieją do koloru czerwonego.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Zyczę jak najmniej pcheł na Waszych pupilach:).
Dodaj komentarz