Jak skutecznie tresować psa głosem i gestami?
Wbrew pozorom tresowanie psa nie jest ani łatwe, ani też trudne. Trzeba tylko poznać kilka zasad, by czworonóg stał się posłuszny. O tym, jak tresować psa, najlepiej poinformuje Cię własna intuicja; musisz jednak wiedzieć co nieco o zwierzęciu i o jego możliwym zachowaniu, by móc czegokolwiek go nauczyć.
- • Czas, cierpliwość, umiejętność modulowania głosu, empatia.
Pamiętaj: jeśli masz do czynienia z psem starszym i do tej pory ci nieznanym (np. zabranym ze schroniska, lub oddanym do przypilnowania przez znajomych), podstawową zasadą jest zdobycie jego zaufania. Jeśli pies jest młody (szczeniak), w pierwszej kolejności musisz poskromić jego dzikość i zdecydowanie pokazać, kto tu rządzi. Jednak swojej dominacji nie demonstruj poprzez pokazywanie siły – szczeniak albo się przestraszy i zniechęci do ciebie, albo też stanie się agresywny. Psu trzeba pokazać, że jest się pewnym swojej przewagi nad nim, a jednocześnie nie zrobi się mu krzywdy. Tylko wtedy zwierzę da się poskromić i zacznie słuchać.
Ucz psa nowych rzeczy i utrwalaj wprowadzone już nawyki przy każdej nadarzającej się okazji. Spacer, chwila zabawy, wycieranie zabłoconych łap, karcenie... i wiele innych okoliczności to świetne okazje, by przekonać się, że zadanie „Jak tresować psa” może być przyjemne dla właściciela i dla czworonoga.
Nie bij psa. Pamiętaj, że kara zniechęca. Nagradzaj za to jak najczęściej. Jeśli zastanawiasz się, jak tresować psa najefektywniej, uświadom sobie, że nic nie działa nań bardziej stymulująco, niż pochwała i wyczuwalne zadowolenie w głosie właściciela.
Naucz się modulować odpowiednio swój głos: tak, by pies bez żadnych wątpliwości wiedział, kiedy jesteś z niego zadowolony, a kiedy nie. Popularny klaps nie jest dobrą metodą w przypadku uczenia czworonoga.
Dużo „rozmawiaj” ze swoim czworonogiem. Już po kilku dniach zobaczysz, że zwierzę więcej potrafi. Pamiętaj, że zwierzęta towarzyszące człowiekowi rozumieją znacznie więcej, niż by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać.
Wypracuj serię gestów – stosuj odpowiedni gest do komendy. Pies szybko powiąże odpowiedni ruch ręki z komendą. Większość psów pilniej wykonuje polecenia, jeśli komenda podana głosem poparta jest gestem. Pamiętaj, by komendy wydawać głosem o podobnym brzmieniu: dla rozkazów typu siad, leżeć, waruj, pilnuj, zostań, itp. stosuj niską modulację głosu. Komendę szukaj wydawaj głosem zachęcającym psa do działania.
Nagradzaj każde prawidłowo wykonane polecenie. Z początku może to być nawet nagroda w postaci kawałka ulubionej kości. Później możesz nagradzać tylko przyjaznym słowem. Zawsze jednak okazuj tonem swojego głosu, że jesteś zadowolony z wykonania polecenia. Niewykonane rozkazy albo ignoruj, albo okaż psu niezadowolenie odpowiednio modulując głos. Mów jednak zdecydowanie i nie krzycz.
Nie ucz psa zachowań agresywnych – prędzej czy później obróci się to albo przeciw tobie, albo przeciw bezbronnym lub słabszym bliskim (dzieciom, starszym i osobom chorym). Pamiętaj, że tresura psa polega na jego ułożeniu, dobrym wychowaniu i na tym, by potrafił wykonać kilka sztuczek. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak tresować psa obronnego, do polowania lub psa przewodnika, najpierw przeanalizuj, czy dana rasa nadaje się do kształtowania w pożądanym kierunku. Próby tresowania psa, którego charakter i osobowość nie predestynują go do wybranego przez właściciela rodzaju tresury, rodzi w zwierzęciu frustrację i stres – a to najkrótsza droga do porażki podczas prób ułożenia czworonoga.
Jeśli nie wiesz, jak tresować psa samemu, zerknij do książek, poradź się fachowego tresera, albo zapisz na kilka lekcji. Żaden treser nie zdradzi ci wszystkich sekretów swojego fachu, ale – jeśli tylko wykażesz się uwagą i spostrzegawczością - podczas kilku spotkań z profesjonalistą nauczysz się kilku sposobów, aby wiedzieć już, jak tresować psa, by ów cię słuchał.
Najlepszym treserem własnego psa może być właściciel. I od niego też zależy, czy czworonóg stanie się prawdziwym przyjacielem człowieka (wiernym, czujnym, opiekuńczym), czy przeistoczy się w agresywną bestię albo zastraszonego biedaka na czterech łapach.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Nie szczuj psem żadnego żywego stworzenia. Czworonóg, który ma pomagać w polowaniu czy obronie musi umieć zareagować na komendę goń lub bierz go. Pamiętaj jednak, że pies nie może rzucać się na wszystko, co żyje i BEZWZGLĘDNIE musi słuchać komendy zostaw.
• Przeczytaj teraz:
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 21:57:19
Ostatnio zmieniony: 2011-03-24 15:44:46
Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 16:42:57
Ostatnio zmieniony: 2010-12-30 17:47:06
Dodaj komentarz