Jak przygotować się na przybycie do domu szczeniaczka?

Kiedy już w domowym zaciszu zapadnie ta decyzja o pojawieniu się nowego domownika warto wiedzieć co przygotować sobie jeszcze przed przybyciem malucha do naszego domu.

 • Legowisko dla psa
 • Miska na wodę
 • Miska na pokarm
 • Zabawki odpowiednie dla szczeniaka
 • Ręczniki papierowe
 • Podkładki dla szczeniaka do nauki czystości
 • Odpowiednia karma dla szczeniaka
1

Wybór miejsca dla psa w domu i kupno legowiska.

Bardzo ważnym jest, aby nasz psiak od początku przybycia do naszego domu miał stałe miejsce. Najlepiej wybrać na to zaciszne miejsce, bez przeciągów, bez możliwości ciągłego mijania psa w jego legowisku. Trzeba pamiętać, że szczenię będzie potrzebowało dużo spokojnego snu by mogło zdrowo rosnąć i mieć dużo sił na późniejsze dokazywanie ;)


2

Przygotowanie miejsca do jedzenia wraz z kupnem dwóch misek.

Jest wielu przeciwników trzymania misek zwierząt w kuchni, jednak często w przypadku mieszkań w bloku nie ma za bardzo gdzie indziej na to miejsca. Często również ustawienie misek zwierzęcia w kuchni pozwala utrzymać higienę w domu, gdyż nierzadko jest to jedyne pomieszczenie z kaflami na podłodze, a trzeba się przygotować że przez pierwsze miesiące większość jedzenia będzie najpierw lądowała na podłodze - kafle z pewnością ułatwią nam czyszczenie takich pozostałości "obiadów" naszego szczeniaczka.
Przy kupnie misek dla małego pieska musimy przygotować się na zakup dwóch - jednej z wodą, drugą na pokarm. Nie kupujmy misek dużych, bo "i tak szybko wyrośnie". Małemu szczeniaczkowi będzie ciężko jeść z dużo za dużej miski, a do tego łatwiej będzie mu się ubrudzić jedzeniem i zmoczyć wodą.


3

Wybór zabawek.

Małe szczeniaczki zazwyczaj rodzą postrach naszym meblom ;) Powodem, dla którego pieski rzucają się tak ochoczo ze swoimi ząbkami na meble, ściany czy dywany jest ból dziąseł spowodowany wyrzynaniem się ich zębów lub po prostu nuda.
Najlepiej więc przy wyborze zabawek dla szczeniaczka zwracać uwagę na takie które mogą na jak najdłuższy czas zaabsorbować naszego psiaka oraz takie które pozwolą łatwo się nadgryzać i przynieść ulgę obolałym dziąsłom. Na rynku jest wiele propozycji takich zabawek np. tzw kości kongi - gumowe kości, w których można ukryć smakołyki.


4

Nauka czystości

Jak wiadomo małe pieski na początku większość swoich potrzeb załatwiać będą w domu. Systematyczną nauką można jednak szybko nauczyć pieska że miejscem załatwiana swoich potrzeb powinien być dwór. Musimy po każdym karmieniu pieska oraz po jego obudzeniu się wyprowadzać go na dwór i nagradzać, gdy załatwi tam swoje potrzeby.
Wiadomo jednak że na początku zdarzą się przykre niespodzianki, warto więc zaopatrzyć się w papierowe ręczniki. Pomocne do nauki czystości będą również specjalne podkładki, które kupić możemy w sklepach zoologicznych. W okresie, gdy szczeniak nie będzie mógł wychodzić na dwór, z powodu nie zakończonego procesu szczepienia, podkładkę taką ustawiamy koło jego legowiska, stawiamy szczeniaczka na niej po każdym karmieniu i obudzeniu się pieska i przytrzymujemy dopóki nie załatwi na podkładkę swoich potrzeb. Stopniowo możemy taką podkładkę przesuwać jak najbliżej drzwi wyjściowych.


5

Uwagi i spostrzeżenia

 • Przy wyborze zabawek zawsze radźmy się obsługi sklepu czy na pewno zabawka jest odpowiednia dla małego pieska

 • Nie zostawiajmy podkładek do nauki czystości w miejscu dostępnym dla psa pod naszą nieobecność -mogę je rozgryżć i pogryźć a to bardzo niebezpieczne ze względu na materiał z jakiego zrobiona jest podkładka

 • Zanim zdecydujemy się na zakup karmy dla szczeniaka poradźmy się lekarza weterynarii, warto również dowiedzieć się u hodowcy czym piesek jest karmiony


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

 1. Zaloguj się:
 1. 09.07.2009

Komentarze

bardzo przydatna porada

Ostatnio zmieniony: 2013-01-31 08:54:56

Wszystkie kanapy wyścielić starymi kocami, zeby nie było szkoda jak pogryzie albo nasika. Poczytać sobie ksiązki o wychowywaniu psów.

Ostatnio zmieniony: 2012-07-22 12:56:39

Ciekawe , bo bede miał psa za miesiąc . Przyda się porada

Ostatnio zmieniony: 2011-10-28 12:58:52

bo nie można futrzakowi pozwolić za dużo, mój sobie sypia pod kołderką, ale jak powiem spadaj, to złazi bez gadania, poza tym wchodzi dopiero wtedy, jak powiem - chodź. na psem, niestety trzeba cały czas pracować, wiele naszych poleceń jest dla niego po prostu nienaturalnych, musi się nauczyć, że tak trzeba. a co najzabawniejsze, uczą się od siebie - starszy czeka, ąz ja mu pozwolę wejść, a młodszy czeka aż starszy wejdzie i pozwoli wejść jemu. miejsce spania naprawdę nie ma znaczenia - przećwiczyłam to osobiście :)
Słyszałem kiedyś opinię na ten temat, że jeżeli pan pozwala psu spać na swoim miejscu, to pies go nie traktuje jako swojego pana, tylko jak równego sobie, ponieważ pozwalasz mu naruszyć swoje "terytorium". Nie wiem ile w tym prawdy... Nie znam zbyt wielu przypadków, ale te psy znajomych, które śpią z właścicielami faktycznie nie znają swojego miejsca w "stadzie":)
no cóż, teraz behawioryści od psów twierdzą, że spanie z psem w jednym łóżku, jest naturalne, więc jeśli tylko właściciel ma na to ochotę, nie widzą przeciwwskazań - życie stadne itp.:) i takie praktyki nie mają wpływu na całokształt wychowania. a prawda jest taka, że właściciele psów dzielą się na tych, którzy biorą psa do łóżka i na tych, którzy ...... się do tego nie przyznają. :) ja osobiście mam dwa kundle - jeden nie lubi spać na łóżku, a drugi pakuje się pod kołdrę i koniec :) pozdrawiam
Wiadomo, że szczeniaczki są słodkie, milutkie, mięciutkie i tak dalej. Spanie z nimi to sama przyjemność, ale za kilka miesięcy taki szczeniaczek wyrośnie na dużego dorosłego psa i nie zrozumie dlaczego już nie chcemy z nim spać :D Jak uniknąć takich błędów wychowawczych na pewno jest tematem na osobą poradę, być może taka się wkrótce pojawi :)
Fajna porada! Ostatnio zauważyłem, że wielu znajomych śpi ze swoimi psami i zaczynają to robić gdy pies jest szczeniaczkiem. Moim zdaniem to wielki błąd, który utrudnia wychowanie psa, ale to prawdopodobnie jest temat na oddzielną poradę:)