Jak przygotować się do zostawienia młodego psa samego w domu?
Po zakupie psa, szczeniaczka, przychodzi moment, gdy będzie musiał pozostać w domu sam, bez niczyjej opieki. Jak się do tego przygotować, by uniknąć potem niemiłych niespodzianek w postaci zniszczonych mebli? Przeczytajcie kilka poniższych porad, z pewnością pomogą Wam one w przygotowaniu się do tego stresującego dla właścicieli i dla samych szczeniaków wydarzenia.
- • Ulubione przez psa zabawki
- • Pusta butelka po wodzie
- • Sucha karma dla szczeniąt
Przygotujmy psu zestaw jego ulubionych zabawek, najlepiej tych, którymi bawi się nie tylko sam, ale również i z nami. Pies będzie czuł się bezpieczniej mając przy sobie znajome przedmioty.
W mieszkaniu „ukryjmy” jedzenie dla naszego pupila. Gdy piesek znudzi się swoimi zabawkami zacznie szukać w mieszkaniu zajęcia dla siebie. Ukryte w różnych miejscach jedzenie (najlepiej sucha karma) sprawi, że pies będzie miał świetną zabawę połączoną ze zdobywaniem pokarmu. Zaspokoimy dzięki temu instynkt każdego zwierzęcia do zdobywania pokarmu, takie zajęcie zajmie go na pewno na dłuższy czas.
Wrzućmy do butelki plastikowej drobną karmę i zakręćmy ją. Pies będzie chętnie bawił się taką przez nas przygotowaną zabawką bo spełni dwa ulubione przez psów cechy – robi dużo hałasu i ma w sobie coś do zjedzenia.
Tak przygotowana butelka z niespodzianką w środku jest domową wersją tzw. Konga lub kuli smakuli dla zwierząt, które nabyć można w sklepach zoologicznych.
Przygotujmy psu zapas wody na cały czas naszej nieobecności. Nie zostawiajmy jednak w misce jedzenia dla naszego pupila. Jeśli pies posili się jedzeniem przygotowanym w misce, rozrzucone przez nas jedzenie w mieszkaniu nie będzie atrakcją dla pieska i zamiast zająć się odnajdowaniem kolejnych smakołyków może zacząć obgryzać nasze meble, a tego z pewnością nie chcemy!
Poza rozsypanym jedzeniem możemy psu jako smakołyk pozostawić naturalną kość wędzoną. Jest to dla psów prawdziwy przysmak, więc również zajmie go na dłuższą chwilę.
Jeśli szczególnie obawiamy się zniszczenia niektórych przedmiotów bądź pomieszczenia nie ryzykujmy i po prostu schowajmy się przed psem bądź zamknijmy dane pomieszczenie. Gdy po kilku razach zobaczymy, że piesek zachowuje się grzecznie i nie zrobił nam żadnych szkód możemy ograniczać ilość chowanych przed psem przedmiotów.
Gdy po zamknięciu drzwi od mieszkania piesek pozostawiony w nim sam zacznie szczekać, skomleć lub piszczeć niestety musimy to przetrzymać i pod żadnym pozorem nie wracać się i nie próbować uspokajać naszego zwierzaka. Gdy pies zobaczy, że jego głośne zachowania przynosi efekt nigdy nie oduczy się tak reagować na nasze wyjścia. Jeśli jednak nie zareagujemy po kilku razach pies zrozumie, że jego zachowanie nie przynosi efektu zwrócenia na siebie uwagi i naszego powrotu i zajmie się przygotowanymi przez nas dla niego zajęciami.
Jeśli po naszym powrocie do domu okaże się, że piesek nie był grzeczny i pojawiły się jakieś szkody nie możemy go karcić. Gdy pies zniszczył mieszkanie to znaczy, że to my źle przygotowaliśmy go do pozostania w nim samemu. Jest to dla nas sygnał, że musimy więcej uwagi poświęcić w zapewnienie zabawy naszemu szczeniaczkowi. Skarcenie psa może tylko skojarzyć mu się z karą za nasz powrót. Wówczas pies może ze stresu przed karą jaka przyjdzie gdy wrócimy do domu niszczyć jeszcze więcej rzeczy.
opis porady
opis porady
Uwagi i spostrzeżenia
- •Przed zostawieniem psa samego na kilka godzin zobaczmy jak będzie się zachowywał gdy zostanie sam przez 15-30 minut (np. gdy wyjdziemy do sklepu)
Dodaj komentarz