Jak przygotować się do zakupu żółwia?

Decyzja o zakupie żółwia musi być świadoma i bardzo dojrzała. To związanie się z nim i podjęcie opieki przez długie lata, o wiele dłuższe niż kota, czy psa. Żółw nie będzie się z nami bawił, więc po nim nie należy się zbyt wiele spodziewać. Na pewno wymaga specjalistycznej opieki i dużej znajomości, w jakich warunkach ma egzystować.

  • Wydzielone miejsce, gdzie będzie daleko od okna i balkonu.
  • Wapno, może być takie, jak dla papug, dostępne w sklepach zoologicznych.
1
To Gryzoń na swoim lokum. To Gryzoń na swoim lokum.

Żółw nie jest zabawką. Na samym wstępie trzeba o tym wiedzieć. Żółw nie będzie dobrym pupilem dla małych dzieci. Tak samo, jak inne zwierzątka, żółw będzie bardzo zestresowany, gdy dzieci, co chwila będą brały go na ręce albo przesuwały po podłodze. Decydując się na żółwia, musimy mieć świadomość tego, że to nie pies, czy kot, ponieważ żyje bardzo długo i może, nawet nas przeżyć. Te gady potrafią się cieszyć życiem i to długim około 60 lat. Może być tak, że żółw przypadnie komuś w spadku i to również należy uwzględnić.


2
Gucio duży uwielbia zakopać się w piasku i tak śpi. Gucio duży uwielbia zakopać się w piasku i tak śpi.

Żółw ma swoje potrzeby i musimy mu minimum zapewnić, aby mógł pozostawać w dobrej kondycji oraz dobrym zdrowiu. Bardzo lubi promienie słoneczne, kupując żółwia powinniśmy przemyśleć to, czy będzie mógł mieć dostęp do takiego wybiegu. Czy zostaną stworzone warunki na to, by mógł się wygrzewać na słońcu? Warto pomyśleć o sezonowym miejscu dla żółwia na balkonie lub w ogrodzie.


3
Czasem też leży sobie na piasku i wygrzewa się pod lampką. Czasem też leży sobie na piasku i wygrzewa się pod lampką.

Oczywiście tworząc warunki odpowiednie dla żółwia, musimy liczyć się z dużym wydatkiem. Hobby to nie należy do tanich, wręcz przeciwnie, profesjonalne oświetlenie, wystrój oraz stworzenie mikroklimatu, odczujemy na portfelu. Jednak żółw zasługuje na profesjonalne terrarium. Różne gatunki żółwi reagują na zmieniające się warunki pogodowe. Jedne potrzebują snu zimowego lub letniego, o tym też musimy pamiętać i starać się dobrze żółwia do tego przygotować.


4
To Gucia największa z nich, spaceruje po części, gdzie podłoga jest podgrzewana. To Gucia największa z nich, spaceruje po części, gdzie podłoga jest podgrzewana.

Terrarium dla żółwia może być ciężkie, dlatego należy zaprojektować je tak, aby było dojście do niego z każdej strony. Szyby powinny być ruchome lub możliwość ich wyciągnięcia. To pozwoli na utrzymanie porządku w terrarium oraz łatwiejsze będzie jego mycie. Może, nawet nie będzie potrzeby przenoszenia terrarium w inne miejsce.


5
Tu obydwoje chcą być w tym samym miejscu na piasku. Tu obydwoje chcą być w tym samym miejscu na piasku.

Żółwie nie są miłe w dotyku, więc nie można ich traktować, jako przytulanki. Żółw też nie za piszczy, nie wydaje żadnych dźwięków, za wyjątkiem, gdy zbliża się okres godowy. Wtedy potrafi bardzo głośno sapać i piszczy, jak małe dziecko. Bardzo dziwny jest to dźwięk, który można usłyszeć tylko raz w roku na przełomie marca i kwietnia, czasami we wrześniu.


6
Gryzoń w swoim domu, uwielbia spać przykryty ręczniczkiem. Gryzoń w swoim domu, uwielbia spać przykryty ręczniczkiem.

Żółw jest zwierzęciem, który za dnia lubi się wygrzewać pod lampką z promieniami UVB, a w nocy staje się bardziej aktywny. Wtedy też zaczyna tłuc się w terrarium i nie daje spać pozostałym. W dzień przebywa na słońcu, a gdy ma już dość kąpieli słonecznej, idzie do swojej kryjówki.


7

Karmienie żółwia też nie należy do prostych czynności, bo wymaga tworzenia różnych kompozycji ziołowych, ale nie wszystko, co rośnie na łące jest jadalne przez żółwia, choć wszystko chętnie będzie konsumował. Więcej o karmieniu piszę w poradzie http://www.zaradni.pl/porada/709,jak_pielegnowac_zolwia_stepowego


8
Gucia obudziła się i wędruje do ciepłej lampki. Gucia obudziła się i wędruje do ciepłej lampki.

Jeżeli musimy wyjechać, to żółw powinien mieć zapewnioną opiekę na czas naszej nieobecności. Lepiej go pozostawić w terrarium niż narażać na stres. Żółw reaguje nerwowo na zmianę otoczenia. Rozpoznaje swoje miejsce i jest do niego przyzwyczajony, dlatego zmiana dla niego oznacza niepokój.


9
Tu śpią razem koło siebie pod domkiem Gryzonia. Tu śpią razem koło siebie pod domkiem Gryzonia.

Żółw nie uczula, więc ten gad jest dobry dla ludzi, którzy cierpią na alergię zwierzęcą. Jest to zwierzę raczej do oglądania niż bawienia się z nim. Fascynujące jest w nim to, że reaguje na stuk w szybę terrarium, poznaje swojego opiekuna i potrafi się oswoić, chętnie je karmiony z ręki.


10
Gryzoń zażywa kąpieli słonecznej pod lampką. Gryzoń zażywa kąpieli słonecznej pod lampką.

Pod względem opieki żółw wymaga kontroli u weterynarza raz w roku, gdy nic innego się nie dzieje. Co najmniej raz w roku żółw powinien być odrobaczony. Lekarz sprawdza też stan pancerza oraz jego podbrzusza, ponieważ żółw narażony jest na grzybicę oraz inne pasożyty. W czasie takiej wizyty podcinane są pazury oraz dziób, który cały czas rośnie. Żółw musi jeść jedzenie twarde, bo w taki sposób ściera sobie płytkę rogową dzioba. Dobrze jest dawać mu wapno do gryzienia raz na jakiś czas. W przeciwieństwie do innych, domowych zwierząt, żółw nie przenosi chorób, którymi może zarazić się człowiek, dlatego też nie stanowi zagrożenia dla niego.


11

Kupując żółwia trzeba pamiętać o tym, żeby zakup jego był legalny i ze sprawdzonego sklepu. Nigdy nie kupujemy na targach, bazarach. W sklepie powinniśmy dostać świadectwo jego pochodzenia CITES, a w razie wyjazdu należy go oznakować przy pomocy mikrochipa. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody, gatunki żółwi podlegają rejestracji w ciągu 14 dni od daty ich nabycia. Rejestracji dokonać można w starostwie powiatowym, czyli w miejscu, gdzie żółw będzie na stałe przebywał.


12

Uwagi i spostrzeżenia

  • http://www.zaradni.pl/porada/709,jak_pielegnowac_zolwia_stepowego, tutaj dokładnie opisuję o żółwiach.

  • Wszystkie zdjęcia sa mojego autorstwa i pochodzą z prywatnych zbiorów.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.12.2012

Komentarze

Hanss2009, uwierz bardzo dużo wymaga opieki i to specjalistycznej. Nie dla wszystkich nadaje się do hodowli. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-08 22:23:36

Może żółw to nie ptasznik:) ale to też szeroko pojęta terrarystyka.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-08 20:51:12

Dzięki, starałam się zebrać najważniejsze informacje, dla przyszłych właścicieli żółwi. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-12-04 14:01:41

Hehe :D nice :D żółwik :D i porada też ciekawa :D

Ostatnio zmieniony: 2012-12-04 10:48:15