Jak prawidłowo żywić koszatniczkę?
Koszatniczka jest zwierzęciem, które wymaga specyficznej diety. Z natury jest diabetykiem, tak więc z diety należy wyeliminować wszelkie cukry. Dodatkowo nadmiar tłuszczu jest również szkodliwy dla delikatnego układu pokarmowego. Podstawą pożywienia powinny być siano i zioła.
Posiadając koszatniczkę powinniśmy wybrać dla niej odpowiednią karmę. Pamiętajmy, że najtańsze karmy dedykowane dla koszatniczek tak naprawdę zupełnie się dla nich nie nadają. Mają zbyt dużo ziaren(zawierają one tłuszcze) oraz farbowany granulat i wyroby piekarnicze. Idealna karma to taka, w której granulat to produkty pochodzenia roślinnego bez barwników. Dodatkowo powinna zawierać odrobinę siana/ ziółek. Patrząc na składniki analityczne, zawartość tłuszczu nie powinna przekraczać 4%, mile widziane kilkanaście procent białka i włókna surowego, kilka procent popiołu surowego i oczywiście witaminy. Dziennie koszatniczka powinna dostawać ok. 2 łyżki stołowe granulatu.
Podstawą pożywienia koszatniczek jest siano. Codziennie powinniśmy podawać garstkę siana oraz wyrzucać siano podane dnia poprzedniego- zapewne jest już osiusiane i jest istną wylęgarnią bakterii. Mile widziane są siana z dodatkami ziołowymi- koszatniczki je wręcz uwielbiają.
Dodatkiem ważnym w żywieniu koszatniczek są zioła i inne rośliny. Koszatniczki chętnie jedzą, szczególnie wysuszone już listki. Warto zauważyć, że zioła mają czasami zbawienny wpływ na ich zdrowie, bowiem mają właściwości lecznicze. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, które z roślin są jadalne dla koszatniczek. Pomoże nam w tym poniższy wykaz.
Wykaz ziół i roślin: dzika róża, majeranek, melisa, krwawnik, lucerna, mięta, kwiat nagietka lekarskiego, mniszek lekarski, topinambur, pokrzywa, rdest ptasi, rumianek pospolity, babka lancetowata, dziurawiec pospolity, burak, cykoria, bławatek, koper włoski, siemię lniane, pietruszka, seler, marchew, pasternak, ponadto liście i gałązki: orzecha włoskiego, lipy, jabłoni, leszczyny, brzozy, głogu, gruszy, grabu i wierzby płaczącej.
Pamiętajmy że uzbierane rośliny należy dobrze umyć a następnie osuszyć. Dodatkowo gałązki sprzyjają ścieraniu ząbków.
Raz na jakiś czas można podać ziarnko słonecznika, dyni lub orzecha włoskiego/ laskowego czy też ziemnego. Jest to tylko i wyłącznie forma przysmaku.
Dodaj komentarz