Jak pozbyć się pcheł u kota?
Okres, w którym pchły zaczynają dokuczać dotkliwie naszym pupilom, to oczywiście początek wiosny oraz lato. Najczęściej pchły znajdują sobie lokum w futrze psa lub kota. Są bardzo kąśliwe i uprzykrzają los biednych, naszych czworonogów. Pchły z pozoru tylko są udręką dla psów i kotów, przynoszą wiele chorób i wprowadzają bakterie do obiegu krwionośnego.
Jak pozbyć się pcheł u kota? Jest to trudniejsze, dlatego, że kot nie znosi wody, a najprostszym rozwiązaniem jest porządna kąpiel w płynie przeciw pchłom. Można dostać w sklepie zoologicznym lub u weterynarza albo też w sklepach internetowych. Z psem nie ma problemu, bo po dłuższej namowie skusi się do kąpieli, natomiast kota zagonić do wody graniczy ten wyczyn prawie z cudem.
Dobrze działającym i od dłuższego czasu pojawiającym się na rynku preparatem jest FrontLine, który w małych dawkach w zależności od wagi kota aplikowany jest w okolicy karku. Tak położony preparat zostaje wchłonięty przez skórę kota i działa ochronnie przez około 40 dni. Kot jest zwierzęciem bardzo czystym i ciągle pielęgnuje swoje futro, nieustannie czyszcząc je. Ten preparat dawany jest na kark, gdzie kot ma mały dostęp do możliwości wylizania go. Gotowa dawka w zgrabnej, plastikowej ampułce uławia zaaplikowanie preparatu na kark i pozbycie się pcheł jednoznacznie. Trzeba pamiętać, aby środek nie dostał się do oczu kota, a sami musimy też porządnie umyć po tym zabiegu ręce.
Odpowiednikiem polskim, ale o tym samym działaniu jest preparat Fiprex, można go dostać w ampułkach na skórę lub w sprayu. Taką samą ilość nakłada się na sierść w okolicy karku kota. Zaletą jest to, że polski preparat jest dużo tańszy od tego zagranicznego, a ma identyczne działanie, czyli likwiduje pchły.
Obroża przeciw pchłom nie do końca jest skuteczna, owszem odstrasza pchły, ale momentalnie przenoszą się w inną część futra kota i zaczynają jeszcze mocniej dokuczać. Poza tym noszenie przez kota takiej obroży może być przyczyną podrażnienia skóry w tym miejscu i przez to kot będzie drapał się częściej niż zwykle, co może doprowadzić do podrażnienia skóry i obtarć, a pchły i tak będą nadal rozwijać się na całym futrze.
Oprócz samego zabiegu w postaci dania środka przeciw pchłom, należy pamiętać, że pchła rozwija się w środowisku, gdzie kot najczęściej przebywa. To jest jego legowisko, dywan, nawet nasze łóżko. Niestety pchły same nie wyniosą się, lecz należy zrobić generalny porządek i zlikwidować źródło zakażenia. Wszystkie rzeczy i przedmioty muszą być wyprane w wysokiej temperaturze, dywany odkurzone, ponieważ nie na samym kocie larwy pcheł są złożone, ale właśnie w tych, wszystkich miejscach, gdzie kot przebywa.

Alternatywnie można wykąpać kota w szamponie przeciw pchłom, ale udaje się to nielicznym opiekunom. Najlepszym rozwiązaniem i najmniej stresującym sposobem jest właśnie zaaplikowanie na kark preparatu. Środek daje się kotu już od wczesnej wiosny, gdy zaczynają pojawiać się kleszcze i pchły do późnej jesieni. Należy stosować preparat regularnie, wówczas nasz pupil będzie mógł swobodnie poruszać się po podwórku.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:47:31
Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:01:31
Dodaj komentarz