Jak pozbyć się kul włosowych u kota?

Kot w ciągu całego swojego życia nieustanie liże swoje futro. Już, jako mały kociak zna te uczucie, gdy kocica pielęgnuje jego futerko. Kule włosowe zaczynają zalegać w żołądku, gdy kot zbyt mocno się leni. Przez cały czas, kiedy nie ma pory, gdy kot zrzuca sierść, kot w naturalny sposób czyści swoje futro.

1

W momencie, gdy wylizuje się za bardzo, zaczynają zbierać się kule włosowe, które kot połyka wraz zlizywaną sierścią. Te kule włosowe dostają się do środka i powodują niestrawność w żołądku. Najbardziej narażony jest przewód pokarmowy, bo tam odkładają się kule włosowe, które mogą spowodować zator w przełyku.


2

Zgodnie z kota naturą, kot próbuje się pozbyć tych kul włosowych, wymiotując i odchrząkając, czasami dławiąc się przy tej czynności. Dlatego, aby uniknąć takiej przypadłości warto zadbać o wygląd kota. Kondycja skóry mówi wiele i pokazuje, czy jest zdrowa. Kule włosowe zbierają się w mniejszym stopniu, gdy kot ma gęstą i silną sierść. Swoim językiem mniej ich wylizuje, co przyczynia się do tego, że kule włosowe nie pozostają w żołądku.


3

W diecie kociej istnieje masę produktów, które przeciwdziałają odkładaniu się kul włosowych. Warto w tym temacie zapoznać się z ofertami i dopytać weterynarza, które będą najlepiej spełniały swoją funkcję. Specjalnie dla kotów nie tylko długowłosych, te karmy doskonale działają na żołądek i właśnie zabezpieczają przed zbyt dużą ilością kul włosowych. Dodatkowo w formie przysmaków o specjalnej formule są chrupki różnych firm, od tej najtańszej, po tą najdroższą.


4

Domowym sposobem można kotu pomóc poprzez dodanie do jego karmy pół łyżeczki masła przez tydzień. Masło sprawi, że kule włosowe się oczyszczą i nie będzie z nimi problemu, ale nie należy przesadzać z ilością podawaną masła.


5

Naturalnym środkiem oczyszczającym z kul włosowych dla kota jest trawa, która zmusza kota do zwrócenia wszystkiego, co mu zalega na żołądku, dzięki takiemu zabiegowi, kot czuje od razu lepiej i na dłuższy czas ma spokój z kulami włosowymi, które nie należą do przyjemnych.


6

Warto znać też skład karmy i starać się dawać kotu tą, która zawiera błonnik. On jest odpowiedzialny za szybsze wydalenie zalegających kul włosowych. Przy właściwej diecie i stosowaniu takiej karmy, kot mniej będzie wylizywał się, a tym samym zredukuje połykanie sierści.


7
http://www.flickr.com/photos/calliope/103867919 http://www.flickr.com/photos/calliope/103867919

Codzienna pielęgnacja kota w postaci czesania też jest dobrym sposobem, aby uniknąć odkładania się w żołądku kul włosowych. Przy okazji, że kot lubi czesanie, to jeszcze nie musi tego połykać, co zostanie na grzebieniu. Warto również zadbać o dostarczanie kotu do karmy bytowej różnych suplementów diety na skórę i sierść. To zapewni kotu zdrową i błyszczącą sierść, a kule włosowe będą przypadłością bardzo rzadką.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 07.09.2012

Komentarze