Jak pozbyć się kul włosowych u kota?
Kot w ciągu całego swojego życia nieustanie liże swoje futro. Już, jako mały kociak zna te uczucie, gdy kocica pielęgnuje jego futerko. Kule włosowe zaczynają zalegać w żołądku, gdy kot zbyt mocno się leni. Przez cały czas, kiedy nie ma pory, gdy kot zrzuca sierść, kot w naturalny sposób czyści swoje futro.
W momencie, gdy wylizuje się za bardzo, zaczynają zbierać się kule włosowe, które kot połyka wraz zlizywaną sierścią. Te kule włosowe dostają się do środka i powodują niestrawność w żołądku. Najbardziej narażony jest przewód pokarmowy, bo tam odkładają się kule włosowe, które mogą spowodować zator w przełyku.
Zgodnie z kota naturą, kot próbuje się pozbyć tych kul włosowych, wymiotując i odchrząkając, czasami dławiąc się przy tej czynności. Dlatego, aby uniknąć takiej przypadłości warto zadbać o wygląd kota. Kondycja skóry mówi wiele i pokazuje, czy jest zdrowa. Kule włosowe zbierają się w mniejszym stopniu, gdy kot ma gęstą i silną sierść. Swoim językiem mniej ich wylizuje, co przyczynia się do tego, że kule włosowe nie pozostają w żołądku.
W diecie kociej istnieje masę produktów, które przeciwdziałają odkładaniu się kul włosowych. Warto w tym temacie zapoznać się z ofertami i dopytać weterynarza, które będą najlepiej spełniały swoją funkcję. Specjalnie dla kotów nie tylko długowłosych, te karmy doskonale działają na żołądek i właśnie zabezpieczają przed zbyt dużą ilością kul włosowych. Dodatkowo w formie przysmaków o specjalnej formule są chrupki różnych firm, od tej najtańszej, po tą najdroższą.
Domowym sposobem można kotu pomóc poprzez dodanie do jego karmy pół łyżeczki masła przez tydzień. Masło sprawi, że kule włosowe się oczyszczą i nie będzie z nimi problemu, ale nie należy przesadzać z ilością podawaną masła.
Naturalnym środkiem oczyszczającym z kul włosowych dla kota jest trawa, która zmusza kota do zwrócenia wszystkiego, co mu zalega na żołądku, dzięki takiemu zabiegowi, kot czuje od razu lepiej i na dłuższy czas ma spokój z kulami włosowymi, które nie należą do przyjemnych.
Warto znać też skład karmy i starać się dawać kotu tą, która zawiera błonnik. On jest odpowiedzialny za szybsze wydalenie zalegających kul włosowych. Przy właściwej diecie i stosowaniu takiej karmy, kot mniej będzie wylizywał się, a tym samym zredukuje połykanie sierści.
Codzienna pielęgnacja kota w postaci czesania też jest dobrym sposobem, aby uniknąć odkładania się w żołądku kul włosowych. Przy okazji, że kot lubi czesanie, to jeszcze nie musi tego połykać, co zostanie na grzebieniu. Warto również zadbać o dostarczanie kotu do karmy bytowej różnych suplementów diety na skórę i sierść. To zapewni kotu zdrową i błyszczącą sierść, a kule włosowe będą przypadłością bardzo rzadką.
Dodaj komentarz