Jak pozbyć się depresji u kota?

Koty są zwierzętami bardzo czułymi i wrażliwymi na wszystkie czynniki zewnętrzne, które negatywnie wpływają na ich samopoczucie. Depresja to jedna z częstych przyczyn zachowania się kota w dziwny sposób. Depresja jest stanem emocjonalnym kota i tak samo, jak człowiek również cierpi. Terapeutą na taką przypadłość może okazać się behawiorysta od problemów kocich. Koty są od zawsze, gdy pojawił się człowiek i zawsze mu towarzyszą po dzisiejsze czasy. Nauczyły się doskonale porozumiewać z nami. Są bardzo oddane i ufają dozgonnie człowiekowi. My, ludzie je karmimy, opiekujemy się nimi i stwarzamy im bezpieczny dom.

1
źródło: http://www.flickr.com/photos/deerwooduk/579761138/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/deerwooduk/579761138/sizes/m/in/photostream/

Depresja kocia następuje, gdy kotu coś dolega emocjonalnie. Czegoś się boi. Jest niepewny i ten stan trwa dość długo. Kot przestaje interesować się otoczeniem. Jest apatyczny i nie przejawia też ochoty do kontaktu z człowiekiem. Depresja może pojawić się na wskutek jakiegoś traumatycznego przeżycia lub zmiany otoczenia. Kot przywiązuje się do miejsca, gdzie przebywa, ale także do swoich opiekunów. Chce być z nimi cały czas i ich nieobecność powoduje u kota ciągły stres.


2
źródło: http://www.sxc.hu/photo/935684 źródło: http://www.sxc.hu/photo/935684

Gdy zauważymy u naszego pupila osowiałość i unikanie towarzystwa, należy się tym zainteresować. Depresja nie powoduje bólu tylko zmienia się charakter kota oraz zaczynają towarzyszyć mu inne choroby. Nie stawiajmy sami diagnozy kotu tylko skonsultujmy to z weterynarzem i dopiero po wykluczeniu innych przyczyn, możemy uznać, że mamy do czynienia z depresją kocią. Gdy kot jest w depresji może przejawiać dziwnie zachowania. Często bardzo nerwowo będzie wylizywał sobie futerko, czasami aż się sam rani. Takie zachowanie spowodowane jest nerwowością i niepewnością kota.


3
źródło: http://www.sxc.hu/photo/801088 źródło: http://www.sxc.hu/photo/801088

Objawem dziwnego zachowania może być załatwianie się nie w kuwecie, ale w miejscach, gdzie kot nigdy dotąd nie robił. Kot może też reagować agresywnie na próbę wzięcia jego przez opiekuna na ręce. Nie chce bawić się i jest bardzo smutny. Co może wywołać stres u kota i przyczynić się do pogłębiania jego depresji? Praktycznie wszystko, co kot nie zna i boi się. Pojawienie się nowego zwierzęcia jest widziane przez kota, jako potencjalne zagrożenie. Strach przed wyrzuceniem i utratą tego, co było dotychczas tylko jego. Wejście do nowego grona domowników. Nowe zapachy, otoczenie i kumple. To wszystko przekłada się na jego nastrój i poczucie bezpieczeństwa. Staje się nieufny i zaczyna się stresować, że w domu on teraz już nie będzie najważniejszy. Przeprowadzka właścicieli wraz ze zmianą lokalizacji. Musi upłynąć sporo czasu, zanim się oswoi z nową rzeczywistością i uzna to za swoje terytorium.


4
źródło: http://www.sxc.hu/photo/1132479 źródło: http://www.sxc.hu/photo/1132479

Pozostawienie na wiele godzin przez właścicieli samego kota w domu. Kot nie lubi być sam. Musi mieć zapewnione towarzystwo, gdy nas nie ma w domu. Zapewnienie mu drugiego kociaka to najlepszy sposób, aby uniknąć popadnięcia kota w depresję. Na czas naszej nieobecności będzie miał zajęcie ze swoim kumplem albo kumpelą.


5
źródło: Przedstawiam Wam moją Sonię. Zjęcie prywatne autora. źródło: Przedstawiam Wam moją Sonię. Zjęcie prywatne autora.

Kotu musimy poświęcać wiele czasu, gdy tylko możemy. On powinien czuć się dobrze w naszym domu. Właściwa porcja pieszczot, wspólne zabawy, rzucanie piłeczką oraz łapanie sznurka, ciągnącego się po ziemi, to minimum, które kot musi mieć zapewnione.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.03.2012

Komentarze

Gdy kot nie zna otoczenia zawsze będzie czuł się niepewnie i to może być przyczyną dziwnego zachowania się naszego pupila, ale stan taki nie trwa długo i kot przyzwyczaja się i oswaja z nowym otoczeniem, zapachami i jeszcze innymi rzeczami, wtedy otwiera się na nowe otoczenie. Tak samo, jak ludzie, koty są o słabej psychice i takie, które są nie tak łatwo dadzą się złamać. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-03-21 18:58:47

A mój kotek po ostatniej zmianie miejsca na kilka dni był zadowolony, nie dość, że miał przez ten czas strych, na którym mógł się zaszyć i ogromne podwórko, to jeszcze wiedział, gdzie jest jego pani i pan i zawsze przychodził, gdy miał na to ochotę.
Niestety większość kotów reaguje na zmianę miejsca tak, jak w poradzie, boją się, są niepewne.

Ostatnio zmieniony: 2012-03-21 00:06:12