Jak poradzić sobie z gnijącym kopytem?

W okresach przejściowych kiedy konie częściej stoją w boksach a pogodna dostarcza dużo wody, wilgoć szybko przenika do kopyta. Skutkiem tego jest gnicie tkanki kopyta, najczęściej w okolicy strzałki - atakowane są głównie bruzdy boczne oraz środkowa, czasem piętki. Działania lecznicze należy konsultować z podkuwaczem.

1

Podkuwacz - struganie przez doświadczonego fachowca usuwa nadmierną ilość tkanki narastającej tkanki rogowej wycinając również tę gnijącą.


2

Początkowa faza gnilna - rozpoznać można po nadmiernie miękkiej tkance zaatakowanej. Na miejsca zaatakowane należy stosować preparaty, których podstawowym składnikiem jest siarczan miedzi, który działa przeciwbakteryjnie i grzybobójczo. Preparat w postaci maści.


3

Zaawansowane gnicie kopyta oprócz rozpulchnienia charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem. Dla osuszenia używamy czystego skrystalizowanego siarczanu miedzi /dzięki cechom higroskopijnym/ - . Siarczan /charakteryzuje się intensywnie niebieskim zabarwieniem/ wsypujemy w gnijący, oczyszczony rowek, następnie za pomocą kopystki wgniatamy w rowek watę, żeby zapobiec wypadaniu lekarstwa.
Inny sposób to zmieszanie siarczanu z tubką wazeliny (niektórzy stosują np. krem Nivea) i dokładnie mieszamy. Otrzymaną pastę wciskamy w rowki strzałki i zatykamy watą. Unikać styku związku siarczanu z ranami. Należy pamiętać, że środek ma właściwości żrące więc zbiegi należy wykonywać w rękawiczkach.

W przypadku ran w okolicy piętek stosować należy płyny dezynfekujące /np. jodyna/.


4

Po wyleczeniu kopyta stosować działania pielęgnacyjne i profilaktyczne /wg porady 'Jak dbać o kopyta konia - profilaktyka?'/.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Stosowanie silnych środków wysuszających musi odbywać się pod kontrolą, aby nie dopuścić do przesuszenia kopyta.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.12.2009

Komentarze

cenne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-15 15:56:15