Jak pomóc psu, kiedy utknie mu coś w pysku?

Zdarza się, że psu w pysku utknie kość lub inny przedmiot; albo zaklinuje się między zębami. I biedny zwierzak nie potrafi samodzielnie sobie poradzić z usunięciem przeszkody. Jak mu pomóc?

  • Pinceta, szczypczyki, dwie lub cztery ręce do pomocy.
1

Jeśli psu zaklinowała się kość: złap jedną ręką dolną szczękę zwierzaka tak, aby dwa palce były ułożone na zewnętrznej stronie policzków. Takie ułożenie dłoni ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa Twojej drugiej dłoni - kiedy usuniesz już psu klinującą szczękę kość, może on z impetem zamknąć pysk i wtedy mógłby Ci przygryźć palce dłoni, którą będziesz usuwać kość. By uniknąć przygryzienia, palcami ułożonymi na policzkach psa delikatnie wepchniesz luźne fałdy skórne do jego pyska i wówczas złagodzisz impet zwierania szczęk, a psie zęby zadrasną jedynie śluzówkę pyska.

Wolną dłonią DELIKATNIE próbuj poluzować tkwiącą w pysku kość. Uważaj, by nie szarpać - sprawisz zwierzęciu ból i zranisz jeszcze mocniej i tak już podrażnione miękkie tkanki wokół zębów. Jedyna sensowna metoda poluzowania, to metoda niewielkich ruchów, które odblokują klin.


2

Jeśli w tkankach miękkich pyska utkwi drzazga lub inny ostry przedmiot, spróbuj usunąć go nieostro zakończoną pincetą trzymaną w jednej dłoni, drugą zabezpieczając pysk przed zwieraniem szczęk.


3

Jeśli w gardle utkwi psu jakiś przedmiot: poproś o pomoc drugą osobę: niech przytrzyma psa i lekko przechyli go do przodu - tak, by pysk znajdował się niżej niż reszta ciała. Odsuń język i albo spróbuj usunąć przeszkodę palcami (uważaj, by nie zadrapać śluzówki paznokciami), albo pincetą lub wąskimi, nieostrymi szczypcami.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Uważaj, by klinujący lub dławiący psa przedmiot nie wpadł mu głębiej do gardła! Jeśli samodzielnie nie dasz rady usunąć przeszkody - jedź do weterynarza. Jeśli pies traci oddech - konieczna jest reanimacja.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.02.2010

Komentarze

Tego nie wiedziałam. Porada super:)

Ostatnio zmieniony: 2012-11-01 16:21:46

Zgadzam się z poprzednikiem. Bardzo ważne wskazówki, jak pomóc, ale oby nie trzeba było korzystać z tej porady. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-26 14:05:06

Dobra porada, ale mam nadzieję, że nie będę musiał wykorzystywać jej w praktyce. Ocena max.

Ostatnio zmieniony: 2010-08-26 19:41:13