Jak pogodzić psa z urlopem?

Lato to czas na zabawę, urlopowe szaleństwo, wycieczki i wczasy. To czas na oddech od codziennych trosk i obowiązków. Niektórzy niestety rozumieją to zbyt dosłownie, pozbywając się np. obowiązku zadbania o swojego psiaka podczas urlopu, po prostu porzucając go lub oddając do schroniska. Jeśli nie chcemy lub nie możemy spędzić wakacji ze swoim psem jest mnóstwo sposobów na to, żeby zapewnić mu na te dwa – trzy tygodnie właściwą opiekę. Niestety, z początkiem lata, schroniska nagle pękają w szwach, a po ulicach błąka się mnóstwo przerażonych, porzuconych stworzeń. A przecież można spędzić wakacje z psem, poświęcając temu niewiele więcej czasu. Oto kilka pomysłów, co zrobić z psem podczas urlopu.

1

Jeśli planujemy np. wyjazd za granicę, oczywiste jest, że z psem będzie to raczej trudne (choć nie niemożliwe). Mamy więc kilka możliwości, aby zapewnić psu opiekę, na czas naszego wyjazdu.


2

Rodzina, znajomi

Z reguły na rodzinę można liczyć. Znają przecież naszego psiaka i psiak zna ich, więc powinni podjąć się opieki bez obaw. Piesek, pozostając u znanych sobie osób, nie będzie dodatkowo zestresowany koniecznością kontaktu z obcymi. Już samo rozstanie z panem będzie dla psa koszmarem. Dlatego, jeśli tylko możemy skorzystać z pomocy rodziny, lub znajomych, wybierzmy tą ewentualność. Zapewnimy psiakowi doskonałą opiekę i oszczędzimy nerwów jemu i sobie.


3

Hotel dla zwierząt

W każdym większym mieście na pewno znajdziecie coś takiego. Z reguły umiejscowione są w większych klinikach weterynaryjnych, lub przy schroniskach. Poniżej znajduje się baza hoteli w całej Polsce.

www.hoteledlapsów.com

Koszt pobytu psiaka w takim hotelu, lub pensjonacie, z reguły uzależniony jest od wielkości psa, dodatkowych wymagań, (np. podawanie leków, konieczna stała opieka lekarska, czy choćby serwowanie indywidualnych przysmaków) i oczywiście standardu hotelu. W Polsce już jakiś czas temu zaczęły pojawiać się hotele dla zwierząt o podwyższonym standardzie lub wręcz luksusowe pensjonaty. Ale podstawowa cena pobytu kształtuje się w granicach 20zł. – 50 zł. za dobę. Ponieważ hotele w większości prowadzą weterynarze, mamy pewność, że pies jest pod dobrą opieką.


4

Opiekunka do psa

Ostatnio, coraz większym powodzeniem cieszy się, szczególnie wśród młodzieży, chcącej sobie dorobić w wakacje, zajęcie opiekuna dla zwierząt. I tu też mamy dwie możliwości. Albo możemy oddać pieska pod opiekę do domu opiekuna, albo poprosić o opiekę w naszym domu. To drugie zresztą może wiązać się również z tym, że opiekun zadba o nasze kwiatki, przypilnuje mieszkania, a pies nie będzie bardzo zestresowany, pozostając we własnym, dobrze znanym, domku. Niestety, jest jedno „ale”. Jeśli zatrudnimy osobę z ogłoszenia, ryzykujemy, że trafimy na kogoś, kto nie tylko nie zaopiekuje się naszym pupilem, ale np. okradnie mieszkanie. Dlatego bezpieczniej jest powierzyć psiaka i nasz dobytek osobie, którą polecają np. znajomi, lub która przedstawi referencje od innych, zadowolonych klientów, tak, byśmy mogli skontaktować się z nimi i je potwierdzić.


5

Również schroniska pełnią czasami usługi opieki nad zwierzakami, ale warunki tam panujące, z reguły skutecznie zniechęcą kochającego właściciela czworonoga.


6

Pamiętajmy, żeby, oddając psa po opiekę osób trzecich, dokładnie poinformować je o tym, czego mogą się po psie spodziewać. W szczególności jeśli pies:

  • jest agresywny

  • wymaga szczególnych zabiegów

  • wymaga specjalnego karmienia, lub podawania leków

  • ma uczulenia, lub inne schorzenia, wymagające podwyższonej uwagi ze strony opiekuna

  • wyjątkowo źle znosi stres


7

I teraz dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy nie chcą rozstawać się z przyjacielem, nawet na czas urlopu. Coraz więcej hoteli, pensjonatów, a nawet uzdrowisk, oferuje miejsca na wczasy z pupilem. Niektóre, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oprócz standardowej „miski i legowiska”, kuszą atrakcyjnymi rozrywkami dla naszych czworonogów, a nawet zapewniają krótkotrwałą opiekę na miejscu, jeśli chcemy np. odbyć wycieczkę, na którą psa zabrać nie możemy.


8

Zastanówmy się więc, zanim wsadzimy psa do samochodu i po drodze otworzymy drzwi i pozostawimy go w lesie lub ruchliwej ulicy, na pewną śmierć.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.07.2009

Komentarze

Trzeba dobrze to zaplanować i odpowiedzialnie.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-30 18:19:21

@kizi10:

niestety, ja właśnie mam psiaka z ulicy - koledzy widzieli jak wyleciał z samochodu, złapali i mi przynieśli.ja się cieszę, bo to fantastyczny psiak, ale co to biedactwo przeżyło ...
No to bardzo ładnie zrobiłeś
niestety, ja właśnie mam psiaka z ulicy - koledzy widzieli jak wyleciał z samochodu, złapali i mi przynieśli.ja się cieszę, bo to fantastyczny psiak, ale co to biedactwo przeżyło ...
Porada jak najbardziej na czasie a sam problem jest uniwersalny. Szkoda , że czasami brakuje ludziom zwykłej przyzwoitości.