Jak podać śwince morskiej witaminę C ?

Świnka morska to jedyny gatunek zwierzęcia domowego, którego organizm (podobnie jest u człowieka) nie potrafi sam syntetyzować witaminy C. Jest to bardzo istotny związek dla zdrowia zwierzaka, a jego niedobory w standardowych warunkach utrzymania są niestety częste. Dlatego warto, także profilaktycznie, podawać świnkom preparaty z tą właśnie witaminą.

  • Preparat zawierający witaminę C (do kupienia w aptece), smakołyk ;)
1
Świnka morska, źródło: http://www.sxc.hu/photo/960674 Świnka morska, źródło: http://www.sxc.hu/photo/960674

Przygotuj mały kawałek smakołyku. Może to być sucharek, bułka, sałata, banan, ewentualnie inny owoc - należy pamiętać by był to naprawdę maleńki kawałek. Potrzebujemy go jedynie jako nośnika. Kropelki powinny się wchłonąć.


2

Nakrapiamy witaminę. O ilość najlepiej zapytać się lekarza weterynarii. Będzie ona inna w przypadku profilaktyki a inna kiedy zwierzak będzie miał już stwierdzone niedobory.


3

Tak "naładowany" smakołyk podajemy śwince do natychmiastowego skonsumowania. Dlatego warto byłoby to coś, co świnka naprawdę lubi.


4
  • Oczywiście zdarzyć się może, że zwierzak okaże się wyjątkowo dobrym tropicielem i wyczuje, że jest mu coś "przemycane". Nie należy się zniechęcać jeżeli świnka odmawia takiej współpracy. Innym skutecznym sposobem jest aplikacja witaminy strzykawką prosto do pyszczka, może być rozpuszczona w niewielkiej ilości wody. Należy jedynie pamiętać o tym, by wsunąć końcówkę strzykawki nie od przodu pyszczka (tam świnki mają długi zęby), a z boku (tam jest tzw. brzeg bezzębny).


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Podawanie witaminy z wodą do picia nic nie da. Witamina C rozkłada się pod wpływem światła, dlatego nawet jeżeli dodamy kropelki do poidełka to i tak po kilku godzinach jej już tam nie będzie. Zresztą taka droga nie daje możliwości kontroli ilości pobranej przez zwierzaka witaminy.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.06.2012

Komentarze


Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 17:24:35

warto wiedzieć:) pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2013-02-15 15:58:13

Tajemnica "afery" z podawaniem witaminy C świnkom morskim związana jest między innymi z tym, że witamina ta jest fotolabilna, czyli ulega rozkładowi pod wpływem świtła. Dlatego podawanie do poidełka pełnego wody nie ma sensu. Okres półtrwania wit C to ok 0,5 godziny ...
A świnki są wogóle fajne, i bardzo towarzyskie :))
Dziękuję za kometarze!

Ostatnio zmieniony: 2013-01-05 22:28:46

No proszę znów się dowiedziałam czegoś ciekawego o świnkach. Wydawałoby się, że to tylko zwykłe świnki morskie i nic więcej nie potrzebują do opieki. To, że podobne są do ludzi pod względem przyswajalności witaminy w ogóle nie wiedziałam. Fajna świnka:). Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-14 21:21:02

Osobiście preferuję kropelki vitakraft(nie wiem czy właściwie napisałam nazwę firmy) oraz kolby z witaminą C tej samej firmy ...kropelki dodaję do wody pitnej- i mam wrażenie, że mojemu dexterowi jeszcze bardziej ona smakuje. Stosuję je raz na tydzień do półtorej- muszę przyznać, że są skuteczne. Niedawno odkryłam też kolby bekonowe- mój prosiaczek, ku mojemu zaskoczeniu za nimi szaleje- podaje je naprzemiennie z kolbami z wit. C. Pozdrawiam serdecznie :-) U mnie sprawdzają się krople w poidełku, bo gdy podaję wit. C to daję niedużo wody i w przeciągu godziny witaminka jest wypita ;-)

Ostatnio zmieniony: 2012-06-14 14:02:31