Jak pielęgnować psa?

Skoro trafiłeś na tę poradę, wnioskuję, że masz czworonożnego przyjaciela i chcesz by był szczęśliwy. Aby to osiągnąć musisz odpowiednio dbać o psa.

 • szampon dla psów
 • pasta do zębów dla psów
 • szczoteczka
 • gryzak, kości
 • karta szczepień
 • specjalna dieta
 • 3x dziennie spacer po 15-30min, co jakiś czas wyjście do parku
 • zabawki
 • Jak zrozumieć psa: http://www.zaradni.pl/porada/2061,jak_zrozumiec_psa
 • Jak bawić się z psem: http://www.zaradni.pl/porada/2040,jak_bawic_sie_z_psem
1

Czystość psa.
Pies nie powinien być myty zbyt często, gdyż to skutkuje chorobami skóry. Jedna kąpiel na pół roku wystarczy i wtedy nie musimy się bać o nieprzyjemne schorzenia sierściucha. Oczywiście, kiedy wystąpi sytuacja, że wokół pieska unosi się nieładny zapach, należy wtedy po prostu wyczyścić go. Jeżeli futrzak lekko się wybrudzi wystarczy przetarcie zmoczoną szmatką. Psów nie wolno myć szamponem dla ludzi, gdyż mają inną kwasowość skóry, więc ludzkie środki tylko sprawiłyby im nieprzyjemne uczucie. Dla czworonogów są specjalne szampony, które można zakupić w sklepach z artykułami dla zwierząt, zoologicznych, chemicznych i wielobranżowych. Ceny nie przekraczają raczej 20zł. Myjąc psa należy uważać na okolice oczu, żeby szczypiąca piana nie dostała się do nich.


2

Dbanie o zęby.
Zęby psa powinny być regularnie szczotkowane. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalną pastę dla psów. Szczoteczka może być ludzka. Pamiętajmy, aby nie eksperymentować z ludzką pastą, bo to tylko mu zaszkodzi. Ważne jest także ostrzenie zębów. W tym celu należy kupić gryzakę. Możemy także dawać psu kości, lecz należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie są to drobne kostki (np. z kurczaka). Są małe i ostre, więc mogą poprzebijać psu narządy wewnętrzne.


3

Szczepienia.
Raz w roku trzeba z pójść do weterynarza z pieskiem, aby go zaszczepić przeciw wściekliźnie. Poza szczepieniami można odwiedzać co jakiś czas poradnię dla psów, by przeanalizować stan zdrowia. Jeżeli są jakieś problemy z czworonogiem, psi lekarz z pewnością pomoże i zaleci jakieś środki lub dietę.


4

Żywienie psa.
Czworonogi przyjaciel nie powinien jeść tego samego, co człowiek, a tym bardziej pokarmów "śmieciowych", których człowiek nie powinien spożywać. Dieta psa powinna składać się z karm dla psów, mięsa z puszek, mięsa zwykłego, chrząstek, warzyw, można także od czasu do czasu dać psu jajko na twardo i niewielkie ilości jogurtów czy serków. Potrawy mogą zawierać tłuszcze i węglowodany, ale w umiarkowanym stopniu. Unikać należy czekolad i słodyczy (jedna tabliczka czekolady na raz może skutkować nawet śmiercią!), ziemniaków, cebuli, kalafiorów, brokułów, wędlin, żółtego sera, kości drobiowych. Trzeba uważać na przyprawy dodawane do posiłków; nie mogą być one zbyt słone ani pikantne. Jedzenie trzeba dawać od 2 do 3 razy dziennie. Co do picia, może to być zwykła woda z kranu. Nie dajemy raczej mleka (chyba, że pies dobrze je przyswaja).


5

Spacery.
Codzienne regularne wyjścia na dwór są ważne w życiu psa. Tam załatwia potrzeby fizjologiczne. Poprawnie powinno się wychodzić co najmniej 3 razy dziennie o trzech porach dnia po 15-30min. Wyszkolonym psom można dać swobodę i spuścić ze smyczy, aby się nabiegały i pobawiły z kompanami podwórkowymi. Co jakiś czas dobrze jest udać się na dłuższą przechadzkę po parku.


6

Zabawa.
Aby utrzymywać z psem dobre relacje, a zarazem nie zanudzić go, należy bawić się z nim. Rzucanie kija, piłeczki, frisbee czy też zwykłe "wojowanie"- to już zależy od twoich i psa chęci oraz preferencji.


7

Uwagi i spostrzeżenia

 • Oczywiście nie trzeba trzymać się ściśle diety, można czasem zrobić wyjątek i dać jakąś nagrodę psu w postaci łakocia czy wędliny.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

 1. Zaloguj się:
 1. 18.09.2010

Komentarze

Ciekawa porada.

Ostatnio zmieniony: 2013-05-14 21:00:26

Porada ciekawie napisana i zawiera wiele, cennych uwag. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-10-02 12:20:44

Ciekawy artykuł. Ja ostatnio zaczęłam więcej czytać na temat pielęgnacji psa. I ważne jest to by używać kosmetyków i preparatów przeznaczonych dla zwierzaków, a nie naszych produktów ponieważ psy maja inne ph skóry niż człowiek. Według mnie bardzo dobrze sprawdzają się szampony bezwodne czy w sprayu zwłaszcza przy niesfornych zwierzakach np, Miracle coat. I nie kosztuje jakoś dużo na e-karma.pl jest dostępne od 25 zł.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-18 10:40:52