Jak pielęgnować Labradora?

Labrador to rasa nie wymagająca wielu zabiegów kosmetycznych. Krótka sierść jest łatwa do czesania i utrzymania jej w dobrym stanie. Ze względu jednak na naturę psów myśliwskich i uwielbienie szalonych biegów czy kąpieli w błocie, należy regularnie kontrolować stan naszego pupila.

1
fot. www.sxc.hu fot. www.sxc.hu

Sierść.
Każdy właściciel Labradora czy Goldena wie, że sierść potrafi być prawdziwą zmorą w mieszkaniu. Szczególnie podczas intensywnego linienia dwa razy w roku. Pamiętaj o systematycznym czesaniu psa. Gęsty grzebień pozwoli na usunięcie podszerstka z martwego włosa. Można podawać preparaty z biotyną, które pozwolą skrócić okres linienia.
Po spacerze w deszczu czy tarzaniu w błocie pieska wystarczy opłukać pod prysznicem czystą ciepłą wodą. Zwierzęta nie lubią zapachowych środków myjących, więc staraj się ich nie używać, gdy nie jest to konieczne. Jeśli pies wytarza się w czymś o niemiłych zapachu użyj delikatnego szamponu przeznaczonego dla psów.


2

Oczy.
Jeśli oczy są zdrowe i nie mają żadnych zaczerwienień to nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co kilka tygodni przemyj wacikiem nasączonym w płynie do przemywania oczu, co ograniczy gromadzenie bakterii. Natomiast jeśli zauważysz niepokojące zmiany (np. przebarwienia, uporczywe ropienie) może to być oznaką choroby i należy się zgłosić z pieskiem do weterynarza.


3

Uszy.
Podobnie jak oczy, raz na jakiś czas przemyj wilgotnym wacikiem. Rozpocznij ten zabieg już u szczeniaka, żeby go przyzwyczaić. Drapanie uszu, potrząsanie głową, wydzieliny czy niemiły zapach są objawami chorobowymi i trzeba je skonsultować z weterynarzem.


4

Zęby.
Zdrowe mocne zęby to lepszy komfort życia, zarówno u ludzi i zwierząt. Duże znaczenie ma tu karma. Sucha powoduje, że zęby się samoczynnie czyszczą. Nie zaszkodzi też dać co jakiś czas kość do gryzienia (uwaga: w żadnym wypadku nie podawaj cienkich kości o ostrych zakończeniach, np z drobiu, mogą doprowadzić do uszkodzenia układu pokarmowego, krwawienia, a nawet śmierci). Gromadzący się kamień nazębny usuniesz specjalnymi preparatami dostępnymi w sklepach zoologicznych i u weterynarza.
Szczeniak traci zęby mleczne w ok. 3-5 miesiącu życia. Odczuwa wtedy ból dziąseł, więc zapewnij mu dostęp do gryzaków. Wymasują dziąsła i zmniejszą dolegliwości.


5

Pazury.
Pazurki przycinaj raz na miesiąc albo rzadziej. Jeśli pies biega głównie po trawie i dywanie to nie ścierają się mocno. Używaj przeznaczonych do tego nożyczek dla psów, uważając by nie przyciąć zbyt krótko.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.04.2012

Komentarze

Mam pieska tej rasy i sierść to faktycznie niezła udręka, ale nie zamieniłbym go na żadnego innego! :) Dobry artykuł i cenne porady.

Ostatnio zmieniony: 2012-05-09 20:49:12

Te psiaki mogą każdego rozbroić swoją niewinnością. Są też bardzo dobrymi ratownikami, jeżeli chodzi o procent odnajdywania ludzi, podczas kataklizmów. Kochają dzieci i bardzo dobrze czują się w licznej rodzinie. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-05-06 10:52:59

Labradory to cudne psiaczki :-) Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2012-05-05 17:24:09