Jak oduczyć kota obgryzania roślin doniczkowych?

Kot lubi nie tylko mięsko i mleczko. Lubi przegryźć też czasem coś zielonego. To może być, niestety, nasza ulubiona roślinka doniczkowa! Jak go zniechęcić? Jakie roślinki może zjadać kotek?

  • Kot, parapet, roślinki
1

Zwykle kicie robią to mimochodem, rzekomo wyglądając przez okno. Bo przecież to na parapetach najczęściej trzymamy roślinki doniczkowe. Tam, gdzie siada do wyglądania najchętniej, musi jako pierwsza z brzegu stać jego ulubiona roślina, którą z góry przeznaczamy na pożarcie.


2

Skąd wiedzieć, jaka jest ulubiona roślina Twojego kocura? Niestety, to trzeba wypraktykować drogą prób i błędów. Niektóre z sierściuchów lubią przeznaczone dla nich owsa i żytka do wysiewu, które można kupić w sklepach zoologicznych. Inne wolą różne odmiany roślinek z długim, miękkim liściem, ale warto upewnić się, że im nie szkodzą, sprawdzając w źródłach felinologicznych lub pytając dobrego sprzedawcę w sklepie zoo czy znajomego hodowcę kotów. Rośliny nie są bardzo drogie. Po dwóch-trzech próbach niemal na pewno znajdziesz ulubioną roślinkę kota.


3

To bardzo ważne i niech zawsze stoi tam dla niego, gotowa do obgryzania. Chodzi nie tylko o urodę pozostałych kwiatków. Wiele roślin doniczkowych jest dla Twojego kociaka po prostu trujących, z czego on nie zawsze do końca zdaje sobie sprawę. Zdecydowanie lepiej więc, by jadł to, co mu smakuje i nie szkodzi, nie niszcząc Twoich ulubionych okazów. Do szczególnie szkodliwych dla kici gatunków należą: alocasia, aloes, azalia, diffenbachia, geranium, hortensja, bluszcz pospolity, liguster, narcyz, tytoń ozdobny, filodendron, poinsetia - gwiazda betlejemska i rododendron.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • W razie zatrucia kota kwiatem, nie czekaj - pędź z nim do kociego doktora!


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.02.2010

Komentarze

Moim kotom wystarczy jęczmień wysiany w pudełku. Jako podłoże używam odrobinę piasku, perlitu i wermikulitu.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-03 22:27:19

bardzo ładny styl pisania, widać, że polonistka ;) Porada przydatna, pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-07-08 15:18:48

mój też lubi kwiaty:P

Ostatnio zmieniony: 2011-03-16 12:05:11

Hmm ja ze swoim kotem nie mam problemu dotyczęgo roślin doniczkowych. On lubi przyozdobione kwiaty, żeby móc sobie pogryźć wstążki :p

Ostatnio zmieniony: 2010-12-22 12:47:28