Jak nauczyć psa cierpliwego oczekiwania na jedzenie?

"Żebrzący" przy stole pies bywa bardziej niż irytujący. Tak samo denerwuje zwierzak, który nie może doczekać się, kiedy właściciel poda mu wypełnioną jedzeniem miskę. Pies musi nauczyć się dwóch rzeczy: 1. przy stole zasiadają jedynie ludzie a on siedzi w pewnym oddaleniu i nie wyprasza kęsów podczas posiłku właścicieli; 2. powinien spokojnie siedzieć i czekać we wskazanym przez właściciela miejscu - aż do czasu, gdy ów przywoła psa do jedzenia.

  • Cierpliwość.
1

Jeśli pies podchodzi do stołu i żebrze o jedzenie, możesz:
- zignorować go - z czasem powinien sam odejść z pobliża stołu;
- odesłać na jego miejsce - młodemu lub nieułożonemu psu trzeba będzie powtarzać to wielokrotnie, zanim zrozumie, że stół nie jest miejscem dla psów.


2

Jeśli pies skacze do miski podczas przygotowywania posiłku, niszcząc przy tym meble i ubrania noszone przez właściciela, koniecznie zdecydowanym tonem należy powiedzieć "Nie wolno skakać" - i powtarzać do znudzenia - za każdym razem, kiedy pies będzie próbował wskoczyć na meble kuchenne.


3

Jeśli pies kręci się jak fryga po kuchni w oczekiwaniu na posiłek i przy tym piszczy lub szczeka, należy posadzić go w takim miejscu, które umożliwi zwierzakowi swobodną obserwację miski i procesu jej napełniania, a przy tym nie narazi właściciela na ewentualne podrapanie podczas wyskoku zwierzęcia. Pies ma siedzieć w tym wskazanym miejscu do czasu, aż jego miska nie pojawi się na stałym dla niej miejscu, a właściciel nie zezwoli psiakowi na zjedzenie posiłku. Wszelkie nieposłuszeństwo w tej materii trzeba skarcić, a psa ponownie usadzić w wybranym miejscu. Proces usadzania psa może początkowo zająć sporo czasu. Jednak już po kilku razach takiego szkolenia, pies powinien grzecznie siadać w wyznaczonym miejscu i równie grzecznie czekać, aż właściciel pozwoli mu na zjedzenie obiadu.
Pies musi zrozumieć, że nie otrzyma wcześniej prawa dostępu do miski, póki spokojnie nie usiądzie na podłodze we wskazanym miejscu i póki nie pojawi się komenda właściciela (np. "Idź", "Weź sobie", "Masz", "Zjadaj"), przyzwalająca psu na zjedzenie posiłku.
Należy powtarzać proces do znudzenia- oczywiście psiego znudzenia.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • W żadnym wypadku nie wolno psa bić, jeśli nie od razu skojarzy, o co chodzi właścicielowi. Zazwyczaj trzeba kilku , kilkunastu tyakich serii ćwiczeń, by psiak siedział grzecznie podczas nakładania jedzenia, a potem czekał na komendę przyzwalającą na opr


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.03.2010

Komentarze

Owszem, są bardzo przebiegłe i wiedzą jak rozczulić swojego właściciela by podarował mi jakiś psi smakołyk.:) Według mnie najważniejsze jest by od początku być stanowczym i trzymać się zasad mimo wszystko. Nawet jeśli robi duże oczy i macha sympatycznie ogonkiem.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-09 13:53:18

Pieski potrafią tak uroczo żebrać, że czasami szkoda mu odmawiać. Szkoła bardzo dobra.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-08 09:23:44