Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Kiedy wprowadzamy małego kotka do domu, to musimy być przygotowani na to, że trzeba będzie nauczyć kota korzystania z kuwety. Większość kotów wie, jak to robić, ale lepiej się upewnić, że nasz pupil będzie właściwie z niej korzystał. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak kotka potrafi wychować maluchy. Z reguły małe kotki bardzo szybko uczą się korzystania z kuwety albo od samego początku w mig łapią, o co chodzi w korzystaniu z kuwety.
Kot musi mieć miejsce, w którym może dowolnie kopać. Gdy nie ma, to zaczyna szukać po domu czegoś, co przypomina mu ziemię do kopania. To oczywiście najlepszą rolę spełniają kwiaty w doniczkach. Nie dość, że kwiaty są gryzione przez koty, to ziemia znajdująca się tam, stanowi świetne miejsce do załatwiania się.
Gdy kot ma swoją toaletę w postaci kuwety, to traktuje ją, jak swoje terytorium i tam się załatwia. Warunkiem tego, aby kot korzystał z kuwety jest to, że toaleta musi być zawsze czysta. Kot nie lubi, jak jest brudno, dlatego należy regularnie czyścić kuwetę i dbać o to, by zawsze miał świeży żwirek.
Na rynku zoologicznym jest wiele rodzajów kuwet, które można dopasować nowemu kotu. Nie można na siłę zmuszać kota do korzystania z kuwety, której nie chce. Nic nie szkodzi, że kuweta jest piękna, jak kot, nawet nie chce wejść do niej. Nie można kierować się przy zakupie tylko estetyką kuwety, ale przede wszystkim dobrem kota.
Kuwety są dostępne od tych najpospolitszych i najmniejszych, po takie, które dopasowane są do rozmiarów pomieszczeń, trójkątne, które można z powodzeniem ustalić pod różnymi kątami. Wysokie, zabudowane z rantem, który zabezpiecza przed nadmiernym wysypywaniem się żwirku. Zamykane z wymiennym filtrem i niwelujące nieprzyjemne zapachy. Niezależnie od tego, co kupimy, powinniśmy kierować się tym, co kotu będzie najbardziej odpowiadało.
Główną zasadą przy zakupie kuwety jest to, że w domu powinny znajdować się dwie kuwety, gdy mamy jednego kota. Jedna też wystarcza, ale musi być dość duża, by kot miał komfort załatwiania się w niej. Należy też systematycznie czyścić kuwetę nie tylko wybierając łopatką z samej góry, ale przynajmniej raz na tydzień wymienić wszystko i dobrze wymyć w gorącej wodzie.
Niebagatelne znaczenie ma też rodzaj żwirku, ponieważ istnieje wiele rodzajów. Pułap zaczyna się od tych najtańszych do super drogich, ale to też nie jest regułą, że drogie to na pewno kot je doceni. Czasami z pozoru te gorsze gatunkowo przypadają do gustu kotu, a te luksusowe, nawet na nie nie popatrzy. Tak, więc należy poeksperymentować z doborem żwirków, bo to też często może być przyczyną, że kot wybiera sobie inne miejsce do załatwiania się, zamiast kuwety.
Zabronione jest stawianie kuwety w pobliżu, gdzie kot ma miskę z pokarmem oraz wodą. Koty są bardzo czystymi zwierzętami dbającymi przesadnie o stan swojego futra i dlatego jedzenie przy jego toalecie jest nie do zaakceptowania. Kuweta też musi mieć swoje miejsce, gdzie kot będzie czuł się dobrze i niezestresowany.
Małego kotka najlepiej nauczyć korzystania z kuwety, wkładając go do niej, gdy widzimy, że kotek wyraźnie kręci się w miejscu, gdzie stoi. Zdecydowanie malucha musimy przytrzymać i włożyć do kuwety. Większość kotów ma zakodowane instynktownie, co należy zrobić w kuwecie, więc nauka jest bardzo prosta. Kotek praktycznie po pierwszym pobycie przez chwilę w kuwecie, będzie już wiedział, jak z niej korzystać.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:34:25
Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 20:59:04
Dodaj komentarz