Jak młody kot reaguje na nowe otoczenie (cz.3)?

W sposób sprytny wykorzystuje głos opiekuna i potrafi dostosować się do jego wymagań. Jednak nie pozostaje wobec właściciela dłużny i również od niego wymaga zainteresowania. Prosi błagalnym miauczeniem, że chce jeść, ale jego ulubioną karmę. Pokazuje ostentacyjnie, że przyszedł czas na nocną eskapadę i obowiązkowy obchód osiedla.

1

Na język, w którym kot porozumiewa się z opiekunem, składa się szereg gestów, rodzajów tonacji miauknięć i zachowań. Te podstawy dobry opiekun powinien znać przed wpuszczeniem nowego lokatora do swojego mieszkania, by żyć z kotem w zgodzie.


2

Wyczulony jest na ton opiekuna i doskonale odbiera, w jakim nastroju on jest. Wie, kiedy może pozwolić sobie na zaczepkę i prowokację do zabawy. Podniesiony ton dla kota oznacza, że trzeba się schować, bo będzie reprymenda za złe zachowanie. Oczywiście nigdy do tego nie używa się żadnych kar cielesnych.


3

Często powtarzane imię utrwala się w głowie kota i reaguje on na nie w momencie, gdy woła się go spokojnym głosem. Postawa przyjacielska oznacza postawiony do góry ogon i radosne mruknięcie. Tak dzieje się, gdy nadchodzi pora jedzenia. Ma to opanowane do perfekcji.


4

Kot nie lubi być sam. Musi mieć zapewnioną rozrywkę, gdy nie ma Cię w domu. Pamiętaj, że codziennie trzeba wymieniać wodę do picia i dbać o to, by kotek miał cały czas do niej dostęp.


5

Gdy wychodzisz z domu, przygotuj mu mnóstwo zabawek, kolorowych piłeczek, by mógł zająć się tym, a nie Twoją najlepszą antyczną komodą i na przykład pozostawić piękne ślady pazurów.


6

Z nudów koty skaczą po wszystkich meblach, dlatego gdy nie chcesz mieć tajfunu po powrocie do domu, od pierwszego dnia próbuj uczyć malca, że istnieją w tym domu granice wspinania się na meble. To dość skuteczny sposób po mozolnym, ale konsekwentnym działaniu. Nie można podczas nauki bagatelizować złych nawyków. Od razu należy zareagować i pokazać kotu, że to niewłaściwe zachowanie.


7

Zastosowanie się do tych wskazówek pozwoli na uniknięcie wielu przykrych doświadczeń zarówno u malca, jak i opiekuna. Zachowanie dyscypliny w postaci zakazu wskakiwania na wszystko co popadnie uchroni kota od przypalenia sobie swoich wąsów albo zetknięcia się z czymś, co wcale nie musi być przyjemne. Zasady wpajane kotu kształtują w jego psychice pozytywne skojarzenia. Poprzez taki zabieg można kota nauczyć i przyzwyczaić do prawidłowych zachowań. Wzajemne szanowanie się daje podwójną korzyść dla właściciela oraz kota. Z jednej strony milusiński wie, jak ma z Tobą postępować, gdy będzie coś chciał, a Ty zyskujesz pełne zaufanie kota i jego dozgonną przyjaźń. Pamiętaj: nie każdy zasługuje na ufność kota. Wystarczy zobaczyć, ilu nieszczęśników pałęta się po osiedlach – głodne, bez domu albo siedzące w boksach w schroniskach dla zwierząt, czekające na kolejną szansę.
Smutne jest to, że krzywdę robi człowiek, który ma czelność nazywać siebie „przyjacielem”.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.10.2010

Komentarze

Wbrew pozorom koty są bardzo wrażliwe i nie lubią znaczących zmian w swoim życiu. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 19:37:08

koty <3

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 13:17:22

Koty są niezwykle inteligentne, szybko uczą się, co jest dla nich z korzyścią, a co należy unikać. Dobry kontakt opiekuna z kotem pozwala wypracować wzajemny kompromis. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-22 22:44:14

super

Ostatnio zmieniony: 2013-01-22 09:39:25

Cieszę się, że podzielasz miłość do tych stworzeń. One są wspaniałe i tak wiernie kochają do samego końca. Nie wyobrażam sobie życia bez kotów. Właśnie na przekór wszystkim niedowiarkom mam czarnego, jak smoła kocura oraz białą kocicę w łaty rude, nie boję się, że będę miała pecha, przeciwnie brak ich uważałabym za wielkiego pecha. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2012-11-11 18:52:36

kocham te zwierzaki

Ostatnio zmieniony: 2012-11-11 16:35:02

Koty są fascynujące. Cały czas tak uważam. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-07-17 20:47:01

extra!!!!!

Ostatnio zmieniony: 2012-07-17 19:18:32

Kociaki górą!!! Ciekawa seria artykułów o naszych milusińskich.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-07 19:37:48

Maleństwa zabrane szybko od swojej mamy muszą mieć poczucie bezpieczeństwa, które tworzymy. Fajna porada.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-30 21:39:33

Kociak na pewno będzie wystraszony przez parę dni, ale potem przyzwyczai się. Pożyteczne informacje.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-28 15:35:14