Jak młody kot reaguje na nowe otoczenie (cz.2)?

Błędna jest interpretacja wielu opiekunów, że kota da się wychować podobnie jak psa. Niestety tak nie jest, ponieważ kot to indywidualista, który wytycza sobie własne drogi. Nigdy nie wiadomo, gdzie uda się na swoją wędrówkę. Pies jest z natury uległy i szybko można go przeszkolić. Natomiast nauka kota to przede wszystkim duża cierpliwość i systematyczność powtarzania czynności. Kot to zwierzę ruchliwe i nie będzie grzecznie warował jak piesek. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się rozumieć potrzeby kota i próbować je realizować. Na komendy: „siad”, „waruj” nie zareaguje i raczej kiepskie mogą być w tym temacie wyniki.

1

Kota da się wychować, ale bardziej na jego warunkach. Mają niesamowitą intuicję co do zgodnej współpracy z opiekunem. Gdy czują się bezpieczne i jest im dobrze, okazują swoją przyjaźń i przywiązanie.


2

Mały kot od samego początku obserwuje i już uczy się, jak zdobyć to, co on chce osiągnąć w danej chwili. Potrafi „owinąć” swojego właściciela wokół palca i dostaje to, o co prosi. Jest nieustępliwy i dąży do realizacji swojego celu. Nie ma na niego mocnych. Jak wymyśli sobie, że chce coś do jedzenia, to będzie tak długo marudził, że dla „świętego spokoju” opiekun odpuszcza swoje zasady wychowania. To poważny błąd, ponieważ w ten sposób kot potrafi uzyskać każdą rzecz, na której mu zależy. Tak naprawdę to kot wychowuje opiekuna.


3

Nawet malec posiada tę umiejętność i wykorzysta ją przy nadarzającej się okazji. Przy drobnych przewinieniach opiekun nie zwraca uwagi i malcowi wydaje się, że może wejść mu na głowę. Ważne, aby rozgraniczyć, na co można mu pozwolić i do jakiego stopnia.


4

Metody wychowawcze muszą być oparte tylko na miłości i odpowiedzialności, a nie na przemocy. Tu liczy się konsekwencja opiekuna odnośnie stosowania określonych zasad, które kot musi się nauczyć.


5

Rezultaty nie od razu są widoczne. Czasami może to potrwać dłużej niż podaje literatura. W dużej mierze zależy to od charakteru kota. Kot kojarzy przyjemne rzeczy i na zasadzie zapamiętywania wie, kiedy czeka go coś dobrego.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.10.2010

Komentarze

Bardzo fajnie czyta się taką poradę, gdzie pisze dokładnie, jak zachowuje się kot w nowym otoczeniu.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-13 19:36:50