Jak kot reaguje na widok obcego psa?

Wielokrotnie można zaobserwować, jak kot przyjmuje charakterystyczną postawę w kształcie litery U tylko, że w odwrotną stronę, gdy pies zbliża się do niego.(Literka, U, ale do góry nogami). Taka postawa jest potrzebna kotu, aby mógł odstraszyć od siebie przeciwnika i nie stać się jego ofiarą.

1
źródło: http://www.flickr.com/photos/gamhanan/338886/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/gamhanan/338886/sizes/m/in/photostream/

Wiadomo, że pies jest większy i silniejszy, dlatego kot robiąc taki grzbiet, staje się o wiele większy optycznie, niż jest w rzeczywistości. Pies widząc takiego, najeżonego kota nie podejmuje od razu walki tylko sprawdza, na ile może pozwolić sobie z nim. Postawa kota i jego wygięty grzbiet ma spowodować u psa reakcję rezygnacji z dalszych łowów. Gdy ten zabieg nie pomaga, dodatkowo kot wydaje dźwięki i syczy ostrzegawczo na psa. Jeżeli podejmie decyzję o ataku, to jego syczenie zamienia się w groźne warczenie i na miejscu psa należałoby się wycofać.


2
źródło: http://www.flickr.com/photos/noparadise/18599210/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/noparadise/18599210/sizes/m/in/photostream/

Kot broniąc się zawsze atakuje bokiem, czyli najszerszą stroną swojego ciała, wygląda to naprawdę efektownie. Najlepszą obroną dla kota jest atak, ponieważ jego ucieczka w psu uruchamia instynkt łowcy. Uciekający kot dla psa jest atrakcją i jeszcze bardziej utwierdza go w tym, że należy puścić się w pogoń za nim. Natomiast kot staje się powoli jego ofiarą. Pies podniecony widokiem szybko oddalającego się kota jest tak zaabsorbowany, że trudno go od tej gonitwy odwieść. Wszystkie jego zmysły nakierowane są na uciekającego kota.


3

W takiej sytuacji nie pomoże, nawet kotu postawa obronna, gdyż pies widzi już tylko go, jako zdobycz. Jedyna rada dla kota, to jego pazury, które wbite w nos psa przywołają go do porządku albo szybkie wspięcie się na najbliższe drzewo na bezpieczną wysokość.
Pies, który miał, choć raz do czynienia z broniącym się kotem i poczuł na swoim nosie ostre pazury, będzie podchodził do kota bardzo ostrożnie albo w ogóle zignoruje jego obecność.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pies z kotem może żyć w zgodzie. Należy tylko je odpowiednio do siebie przyzwyczaić, najlepiej od małego szceniaka i kociaka. W późniejszym wieku też można, ale wymaga to dużej cierpliwości.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.09.2011

Komentarze

Zazwyczaj robi duży łuk i pies odpuszcza pogoń i próbę złapania kota.

Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 18:51:08

Myślałam, że ucieka.

Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 16:26:39

Na pewno teraz Wasyl inne psy goni, gdy te chciałyby coś zrobić Jego kotom. To jest Jego stadko i nikt nie ma prawa go ruszać. Nie powinien poprzedni właściciel śmiać się tylko Tobie pogratulować tak dobrego wychowania owczarka no i oczywiście kotów:) Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-09-11 08:12:27

Oj tak:) Zgadzam się.
Miesiąc temu dostałam kolejnego psa - owczarka niemieckiego długowłosego - poprzedni właściciel wręcz sie ze mną załozył o to, że Wasyl zagryzie mi wszystkie moje koty ( mam ich 4-y). Okazało się, że inna socjalizacja, reagowanie na pewne psie praktyki spowodowały, że koty śpią na "krwiożerczym" owczarku. Poprzedni właściciel śmieje się, że "zmarnowałam" psa. Oczywiście nie ma dnia bez zabawy w "pogoń kota, podrap psa", ale moja zwierzęca rodzina jest szczęśliwa, a ja z nią.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-10 17:22:31