Jak i dlaczego kot robi łuk z grzbietu?

Koty to zwierzęta, które wędrują tam, gdzie chcą i nikt im tego nie zabroni. Oczywiście pod warunkiem, że żyją na wolności, ale te, które mieszkają z ludźmi też potrafią domagać się wypuszczenia na dwór. I właśnie tu narażone są najbardziej, gdyż z każdej strony mogą zostać zaatakowane znienacka przez inne zwierzęta. Kot broni się, wyciągając pazury, ale to ostateczność, natomiast, by przeciwnika zniechęcić do siebie robi się wielki. Czasami jego rozmiar jest dwa razy większy niż w rzeczywistości.

1

Takim sposobem daje znać intruzowi, że ma zmykać, bo on z nim się odpowiednio rozprawi. Ta postawa ma sygnalizować, ze nie ma żartów dla przeciwnika. Postawa kocia przybiera kształt odwróconej litery U, przez, co kot wydaje się większy oraz bardziej napuszony


2

Spotkanie psa, który nie uszanuje takiego znaku, może przypłacić tym, że na nosie będzie szrama po pazurach wbitych w czasie obrony. Zwykle każdy, mądry pies zna kota i wie, że istnieją pewne granice, gdzie nie można ich przekraczać, bo pogoń za kotem, może skończyć się nieprzyjemnie.


3

Dlatego w takiej chwili, gdy pies zobaczy kota, który jest wygięty, raczej odchodzi z pokorą, niż podejmuje dalej gonitwę. Wie, że pazury kocie są szybsze i zostawiają nieprzyjemne wspomnienia. Kot, który boi się psa, będzie prężył się przed nim, ale nie da poznać psu, że towarzyszy mu przy tym ogromny strach.


4

Inaczej wygląda sprawa, gdy dochodzi do spotkania dwóch kotów, które chcą pokazać, że obydwoje na danym terytorium rządzą. Postawa obronna jest podobna, jak dla psa, ale nie ma poczucia strachu tylko bardziej dominuje agresja i chęć przepędzenia intruza z tego obszaru. Dla psa taka, łukowata postawa kota, wydaje się znacznie większa, a dodatkowo kot w sprytny sposób zawsze staje bokiem do atakującego psa.


5

Optycznie zwiększa swoją posturę, a futro najeżone, sprawia wrażenie bardzo dużego i groźnego kota. Dlatego pies woli wycofać się, gdy zobaczy, że kot szykuje się do takiej postawy. Oprócz tego dla zwiększenia efektu obrony, kot wydaje syk, przypominający węża albo, nawet warczenie, które powoli przekształca się w parskanie i to powoduje dezorientację rywala.


6
źródło:http://www.sxc.hu/photo/1273828 "Uciekaj, bo dostaniesz po nosie" źródło:http://www.sxc.hu/photo/1273828 "Uciekaj, bo dostaniesz po nosie"

Najlepszą obroną kota przed psem jest przyjęcie postawy do ataku, niż ucieczka. Jeżeli kot rzuci się do ucieczki, instynkt psi mówi mu, że może za nim pobiec, a to dla kota nie jest dobre. Dlatego, najczęściej koty bronią się poprzez zastosowanie postawy łukowatej w momencie, gdy pies do nich zbliża się. Natomiast, gdy kot zaczyna uciekać, pies traktuje go, jako swoją zdobycz i budzi się w nim instynkt łowcy. Trudno jest później wyprowadzić z błędu psa, że może dostać po nosie ostrymi pazurami.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.02.2011

Komentarze

Ja mam dwa, niesforne koty, ale to i tak dom jest przewrócony do góry nogami. Tak i od najmłodszych lat uczymy się odpowiedzialności za zwierzaka, kochamy i troszczymy się. To szkoła życia, by być świadomym podjęcia się takiej odpowiedzialności za czworonoga i nie tylko. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-22 18:32:36

Mieszkam w duzym domu z calkiem sporą działką - obecnie mam 4-y koty, psa ( pewnie niedługo bedzie ich
4-y) , rybki i myszki polne w piwnicy:). Niedawno miałam też kozę( Meckę). Dzięki temu , że kochamy oboje z mężem zwierzaki, nasze córki też je kochają. Warto miec zwierzaka - nawet chomika - to uczy miłości i odpowiedzialności. Pozdrawiam Risika

Ostatnio zmieniony: 2011-02-22 13:32:19

Tak bardzo. Jestem wrażliwa, gdy widzę, jak zwierzęta cierpią. Nie umiem pogodzić się faktem, że Ustawa o zwierzętach przewiduje najwyższą karę tylko do 2 lat pozbawienia wolności. Mogłabym chyba napisać pracę doktorancką na ten temat, ale ten etap już mam dawno za sobą:). Kocham zwierzaki od zawsze. Moim marzeniem było być weterynarzem, ale stało się trochę inaczej. Może i dobrze, bo chyba nie pomieściłabym wszystkich, moich podopiecznych. Te, które są obecnie ze mną, nieźle dają mi w kość:), ale bez nich byłoby pusto i nudno.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-12 21:05:31

Zauważyłam, że bardzo lubisz zwierzęta, ja również jestem ich fanką :)

Ostatnio zmieniony: 2011-02-12 08:13:07