Jak delfin wpływa na psychikę człowieka?

Czy delfin wpływa na psychikę człowieka? Otóż tak i to bardzo. Zwierzęta te zostały zaklasyfikowane do rodziny ssaków. Ich wiek życia określany jest od 7 lat, a, nawet do 21 lat. Posiadają szczególną umiejętność, do której zalicza się echolokacja. Inteligencja, jaką dysponują porównywana jest do posiadanej przez szympansy.

  • Dużo pieniędzy, ponieważ jeden seans kosztuje ok. 100 euro.
  • Czas oczekiwania na zapisy może być, nawet do jednego roku.
  • Duża dawka cierpliwości dla rehabilitowanego.
1
źródło: http://www.flickr.com/photos/antonypranata/3624047158/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/antonypranata/3624047158/sizes/m/in/photostream/

Delfiny są bardzo mądrymi zwierzętami i niezmiernie szybko uczą się. Świetnie dogadują się z człowiekiem i służą swoją pomocą. W stosunku do swojego stada są lojalne i opiekuńcze. Podczas, gdy następuje zagrożenie, bardziej doświadczone i starsze delfiny tworzą dookoła młodych zaporę, często narażając swoje życie. Chętnie pośród swoich dzielą się wiedzą i umiejętnościami. W naturze dochodzi do walk, gdzie muszą sobie radzić z przeciwnikami. Największym zagrożeniem dla nich jest ogromna orka, a także kłusownictwo człowieka.


2
źródło: http://www.flickr.com/photos/joachim_s_mueller/531407853/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/joachim_s_mueller/531407853/sizes/m/in/photostream/

Ranne osobniki nie pozostają bez opieki pozostałych członków stada. Na swoich grzbietach zdrowe delfiny potrafią transportować je do bezpiecznych kryjówek na dnie Oceanu. Przez ludzi wykorzystywane są w celach zarobkowych, jako połów i smaczne mięso, gdzie w barbarzyńskich męczarniach powoli umierają. Stanowią atrakcję niejednego parku wodnego, gdzie w delfinarium szkolone są do występów przed publicznością. Skazane są przez to na niewolnictwo do końca życia. Wiele powstaje organizacji (Greenpeace), które bronią praw tych zwierząt i nie pozwalają na takie traktowanie. Często trzymane są w warunkach dużo gorszych przez, co zwierzę cierpi fizycznie, a także psychicznie. Traci apetyt i chęć do zabawy.


3
źródło: http://www.flickr.com/photos/surfguard/4672820372/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/surfguard/4672820372/sizes/m/in/photostream/

Niestety wykorzystywane są również do wykrywania min podwodnych przez wojsko amerykańskie. Tresowane są na zabójców. Giną od ładunków, które zostają umieszczone na ich płetwach, jako żywe tarcze. Używane są do różnych operacji militarnych. Z natury są pogodnymi ssakami, które szukają kontaktu z człowiekiem. Same prowokują do zabawy i chętnie poddają się wydawanym komendom. Na wolności w głębiach morskich, potrafią się zaprzyjaźnić z każdym, kogo napotkają, ale pod warunkiem, że nie zostaną zaatakowane. W wodzie poruszają się z prędkością, nawet do 100 km/h.


4
źródło: http://www.flickr.com/photos/intermayer/3344179587/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/intermayer/3344179587/sizes/m/in/photostream/

Jak nie zakochać się w delfinie, skoro ma tak uroczy pyszczek? Całą swoją osobowością sprawiają, że chcemy przebywać w ich towarzystwie. Zaczęto obserwować te inteligentne stworzenia i stwierdzono, że mają niesamowity wpływ na psychikę człowieka, niezależnie od wieku. Kontakt człowieka z delfinem docenia się w przypadkach zaawansowanej depresji, czy autyzmu u dzieci oraz innych schorzeń. Istnieje cała lista chorób, na które delfiny mają zbawienny wpływ. Delfiny posiadają „szósty” zmysł, gdzie za jego pomocą potrafią porozumiewać się z trudnym dzieckiem. Pływanie z nimi wyzwala w człowieku nie dopisania emocje, których nie da się w żaden sposób sklasyfikować. To fala płynąca pełnego optymizmu, energii i chęci do życia. Kto nie spróbował, niech choć raz w życiu tego posmakuje.


5
źródło: http://www.flickr.com/photos/thbecker/570570209/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/thbecker/570570209/sizes/m/in/photostream/

Dzieci autystyczne doznają przemian, jakich nie dokonałby żaden lek, ani lekarz. Więź i bezgraniczne zaufanie dziecka do delfina, to tajemnica wzajemnego ich porozumiewania się. Do tego dochodzą ultradźwięki, które pobudzają organizm do funkcjonowania. Delfin sam intuicyjnie wyczuwa, co takiemu dziecku dolega i staje się jego osobistym terapeutą. Dziecku pozwala dosłownie na wszystko, nawet wejść sobie na głowę. Dużą rolę odgrywa tu dotyk przez dziecko delfina. W formie zabawy i przede wszystkim przebywania w wodzie z delfinem, odbywają się takie terapie. W warunkach naturalnych delfiny taki system porozumiewania się stosują w swojej grupie. Delfinoterapia została wynaleziona przez Dawida Nathansona w 1978 roku. Stosowana jest do dnia dzisiejszego i cieszy się niesłabnącą popularnością. Na świecie są tylko trzy takie ośrodki - Krym, Ukraina i Turcja, które wykorzystują delfiny do terapii. Oczywiście wokół tej metody jest wiele kontrowersji, co do leczenia chorych. Jak wszędzie i wszystko posiada wady i zalety. Jednak sam kontakt z delfinem napawa już nas wielkim optymizmem i niezwykłą, rodzącą się relacją człowieka z delfinem, a to z kolei sprawia, że chętniej poddajemy się leczeniu.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Terapia jest pierwszym punktem w przełamaniu oporu, jeżeli chodzi o otwarcie się na świat i otoczenie.

  • Terapia pozwala na zbudowanie zaufania między człowiekiem a delfinem.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.09.2011

Komentarze

Te pyszczki są ich niesamowite. Można byłoby je pocałować. Delfiny potrafią nawiązać kontakt z człowiekiem. Ta znajomość przeradza się w zażyłą przyjaźń. Delfiny potrafią też nieść pomoc człowiekowi.

Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 19:46:56

Delfiny są cudowne.

Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 16:20:42

Reverb, dziekuję. Ogólnie, jak zauważyłeś obracam się w temacie zwierząt, ale szukam też innych tematów, które zaciekawią czytelnika. Pozdrawiam. No, no Twoja kolekcja rośnie w atomowym tempie. Gratuluje.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-20 20:41:24

Bardzo interesująco i wyczerpująco potraktowany temat.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-19 22:38:15