Jak dbać o swoje akwarium słodkowodne?

Opisałam już jak założyć akwarium słodkowodne-http://www.zaradni.pl/porada/10108,jak_zalozyc_akwarium_slodkowodne, a teraz jeśli już mamy w domu akwarium i rybki napiszę jak o nie dbać, o czym należy pamiętać, aby nasze akwarium pięknie wyglądało, a rybki dobrze się w nim czuły.

1

Czynności jakie musi wykonywać codziennie każdy akwarysta to oczywiście karmienie ryb. I tu pojawia się pytanie- jak często należy karmić rybki? Przede wszystkim nie należy ich przekarmiać. Głodne (ale nie umierające z głodu )ryby to zdrowe ryby. Jedno karmienie w zupełności wystarczy. Jeśli karmimy raz dziennie, to sypiemy pokarmu tyle, aby rybki mogły jeść przez kilka minut. Możemy karmić częściej 2-3 razy, ale nie sypmy pokarmu za dużo,tak aby nie zalegał w akwarium i go nie zanieczyszczał. Myślę, że każdy hodowca po jakimś czasie zauważy ile i jak często jego podopiecznych należy karmić. Raz w tygodniu dobrze jest zrobić przerwę w karmieniu rybek i nie podawać im pokarmu. Nie bójmy się- nic im się nie stanie, a wpłynie to korzystnie na ich zdrowie.


2

Przy okazji karmienia codziennie należy spojrzeć na termometr, czy temperatura w akwarium jest odpowiednia. Obserwujemy też nasze rybki, czy są zdrowe i w dobrej kondycji.


3

Kolejną czynnością, którą musimy robić jest częściowa wymiana wody. Robimy to mniej więcej raz na miesiąc. Wody nie wymieniamy całej, ale tylko 1/3. Warto zaopatrzyć się w odmulacz, za pomocą którego zbierzemy nieczystości z dna. Przy okazji należy wyczyścić filtr. Jak czyścić filtr dowiemy się z instrukcji obsługi. Nie zapominamy o wyczyszczeniu pokrywy akwarium.


4

Co tydzień powinno się też sprawdzać poziom pH wody akwariowej. Prawidłowy dla akwarium słodkowodnego to od 6,5-7,5. Może się on jednak wahać w ciągu dnia, dlatego pomiaru należy dokonywać o tej samej porze dnia i w wodzie o tej samej temperaturze. Dla akwarium wielogatunkowego nie ma potrzeby dokładnego określania wartości pH.


5

Jeśli w naszym akwarium rosną rośliny należy je przycinać, rozsadzać i usuwać uszkodzone. Wszystko to robimy jeśli jest taka potrzeba. Przerzedzamy też rośliny pływające, jeśli zbyt się rozrosły.


6

Co jakiś czas należy też usunąć glony z przedniej szyby.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Akwarium to piekna ozdoba domu, rozrywka i przyjemna lekcja biologii, w szczególności dla dzieci.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.02.2013

Komentarze

fajne

Ostatnio zmieniony: 2013-04-13 17:21:49

hmm dzięki za rady,,,,ale nie mam akwarium, może kiedyś..

Ostatnio zmieniony: 2013-03-13 17:30:10

warto wiedzieć

Ostatnio zmieniony: 2013-03-08 19:24:45